Mulla on todella suuri ongelma mikä on ajanut viimeisen avoliittoni ja pari muuta suhteen alkua loppuun, eli se etten kykene luottamaan. Jos on vähänkään aihetta mieleen tulee heti että mua kusetetaan ja käytetään hyväksi, teen sen heti myös selväksi toiselle osapuolelle. On useamman kerran käynyt niin että olen ollut väärässä ja toinen on tietysti loukkaantunut epäilyistäni... Lopulta lähden itse pois suhteesta koska oman viallisuuden kohtaaminen on niin raskasta. Kysymys on ilmeisesti heikosta itsetunnosta tai jostain... asia on vain pahentunut vuosien varrella. Ystäviä minulla on saman piirteen takia hyvin vähän, en halua luottaa kehenkään liikaa etten saa nenilleni. Toisaalta jos johonkin ihmiseen luotan, luotan häneen aivan täysillä. Siihen vain menee vuosia ja vuosia aikaa... Taidan siis jäädä ikuiseksi vanhaksipiiaksi?
En voi luottaa kehenkään!
8
1724
Vastaukset
- ...........
asia vaikka näin : mikä on pahinta mitä tapahtuu ? No toinen siis pettää sun luottamuksen.. kuoletko siihen??? toi on vähän tollasta jos sairaalloista ylpeyttä, juuri että pelkää kokoajan että joku valehtelee. Koita päästä eroon tollasesta ja äkkiä.
- trustno1
Epäilen kaikkia ja kaikkea.
Varsinkaan en pysty uskomaan ainuttakaan positiivista asiaa itsestäni (jos joku vaikka on sanonut joatin). Epäilen heti vittuiluksi tai haihatteluksi.
Olen tehnyt itse elämästäni todella vaikean. Voikohan tästä "parantua"?- enpaattinen
Kun toiset lopettavat vittuilun ja haihattelun. Et sinä ole sairas, jos ihmisiin ei voi enää luottaa. Valehtelua ei pidetä nykyisin pahana asiana ja kaikki vittuilevat ja haihattelevat. Koen samaa tilannetta parhaillaan , mutta en ole luulosairas tai muutenkaan kipeä mistään.
- ei voi..
enpaattinen kirjoitti:
Kun toiset lopettavat vittuilun ja haihattelun. Et sinä ole sairas, jos ihmisiin ei voi enää luottaa. Valehtelua ei pidetä nykyisin pahana asiana ja kaikki vittuilevat ja haihattelevat. Koen samaa tilannetta parhaillaan , mutta en ole luulosairas tai muutenkaan kipeä mistään.
ei voi oppia luottamaan muihin, jos ei ensin opi luottamaan itseensä.. ei voi uskoa mihinkään ennen kuin uskoo itseensä.. ei voi hyväksyä muiden puutteita ja virheitä ennen kuin hyväksyy omansa..
luottamus on kaksisuuntaista, molempien täytyy luottaa itseensä voidakseen luottaa toisiinsa ja ollakseen toistensa luottamuksen arvoinen. - Anonyymi
ei voi.. kirjoitti:
ei voi oppia luottamaan muihin, jos ei ensin opi luottamaan itseensä.. ei voi uskoa mihinkään ennen kuin uskoo itseensä.. ei voi hyväksyä muiden puutteita ja virheitä ennen kuin hyväksyy omansa..
luottamus on kaksisuuntaista, molempien täytyy luottaa itseensä voidakseen luottaa toisiinsa ja ollakseen toistensa luottamuksen arvoinen.Kyllä Vanhapiika elämässä pärjää, vapaammat lähtökohdat hänellä on kuin avioliittolaisilla.
- Anonyymi
Minusta "selän takana puhuminen" on nimenomaan sitä, että ei sanota asianomaiselle suoraan vaan jollekin kolmannelle osapuolelle, jolle asia ei pätkääkään edes kuulu...
- Anonyymi
Miehenä käyn samaa kamppailua itseni kanssa läpi, keneen voi oikeasti luottaa? Valkoisia valheita kuullut paljon ja ei ole oikein sellaista, joka olisi myös lojaali samalla tavalla kuin itse olen hyvässä asemassa ollessani, luottamuksen alla. Toivottavaa olisi aina, et se olisi molemminpuolista.
Pelureita kohdannut, mustamaalaajia, valehtelijoita, vedättäjiä, laskelmoivia hyväksikäyttäjiä, manipuloijia, ylimielisiä ja liian itsekkäitä ihmisiä. Onneksi pärjään itseni kanssa. Luottamusta on vaikea rakentaa, jollei ole tukea ja turvaa luotettavalta taholta tarjolla. - Anonyymi
Yksin paras.
Kukaan ei häiritse uniasi.
Kukaan ei tyhjennä jääkaappiasi töissä ollessasi.
Jos raha-asiat menee mönkään, voit katsoa peiliin.
Ei huolta siitä, missä toinen menee.
Vapaus päättää aikataulut, syömiset, menemiset...
jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1522954Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3682050- 411805
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371772Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328975Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53792