Maalämpö jäähdytykseen

Viilipytty

luultavasti asennutan maalämpö laitteen lämpökaivolla uuteen asuinrakennukseen. Samaan tekniseen tilaan tulee myös ilmanvaihtokone. Onko järkevää kytkeä maalämpöpumppu ja ilmanvaihtokonen niin että saan siitä kylmää ilmaa kesällä? Putket pitää eristää mutta millä paksuudella?

17

8890

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iv-mies

      Solukumi (armaflex) 20mm lämpimässä tilassa ullakolla normaali villaeritys

      • qweqweqwwe

        vanha topikki, mutta jos iv-putket menee yläpohjan eristeiden sisässö niin ei riitä pelkkä villaeristys estämään kondenssia.


    • Kylmiö

      Minkälainen kytkentä.

      • Viilipytty

        niin siis liuos joka menee porakaivoon voisi ensin mennä ilmanvaihtokoneesen....vai millai se pitäis ratkaista?


      • kylmiötä
        Viilipytty kirjoitti:

        niin siis liuos joka menee porakaivoon voisi ensin mennä ilmanvaihtokoneesen....vai millai se pitäis ratkaista?

        tuodaan sieltä maahisilta.


      • kytkennästä

    • Sohvatiikeri

      Jäähdytysteho on erittäin heikko. Siirrä 1 m2 ikkunaa eteläseinältä itäseinälle, niin pääset parempaan tulokseen.

      • Kaikki on...

        ..tuhoon ja epäonneen tuomittu jo edeltäkäsin, jos jotain yrittää niin ainakin juuri se menee pieleen, paitsi naapurilla, parempi vaan tyytyä kohtalonsa ja maksaa kiltisti..voi tätä surkeutta, ai ja voi... auttaisiko jos siirtäisin taloni metsän siimekseen, voisin myös kaivaa kuopan johon kesäisin taloni upottaisin,pohjavesi vain on aika pinnassa, pitäisikö opetella uimaan vai nukkuisiko ilmapatjalla?
        Paljon kysymyksiä mutta enemmän on tyhmiä vastauksia


      • ei kannata
        Kaikki on... kirjoitti:

        ..tuhoon ja epäonneen tuomittu jo edeltäkäsin, jos jotain yrittää niin ainakin juuri se menee pieleen, paitsi naapurilla, parempi vaan tyytyä kohtalonsa ja maksaa kiltisti..voi tätä surkeutta, ai ja voi... auttaisiko jos siirtäisin taloni metsän siimekseen, voisin myös kaivaa kuopan johon kesäisin taloni upottaisin,pohjavesi vain on aika pinnassa, pitäisikö opetella uimaan vai nukkuisiko ilmapatjalla?
        Paljon kysymyksiä mutta enemmän on tyhmiä vastauksia

        On se niin mukavaa lukea näitä kommentteja
        tällä palstalla tai yleensäki näillä palstoilla.
        Ihmiset kun ovat niin ystävällisiä ja asiallisia toisilleen. Hyvä me suomalaiset.

        No asiaan...eli sohvatiikeri on täysin oikeassa siinä että aikapieneksi se jäähdytys teho jää.
        Pikemminkin voitaisiin puhua kosteuden poistosta.
        Reiästä kyllä löytyy jäähdytystä, iv koneesta tehoja, mutta ongelmaksi muodostuu se miten sen jäähdytyksen saa ulos kanavista.
        Voidaan kyllä kasvattaa kanavien ja ilmanvaihtokojeen kokoa mutta kuitenkin...

        Huomattavasti edullisemman ja paremman lopputuloksen saa aikaiseksi ilmalämpöpumpulla/puhallinpattereilla.
        Pelkästään jäähdytys käyttöön tarkoitetun ilmalämpöpumpun ei tarvitse olla siitä kalleimmasta talven ilman jäätymisiä kestävästä päästä. Samalla kun jäähdytys on ilmanvaihdon ulkopuolella vältetään riskit kondenssin petaamasta kasvualustasta tuloilmakanavistossa.


    • puhallinkonvektori

      pääset paljon helpommalla ja saat tehokkaamman jäähdytyksen kun asennat puhallinkonvektorin. Sellainen maksanee mallista riippuen noin 1000 euroa, mutta kuumina kesäpäivinä on jokaisen sentin arvoinen.

    • muttei testattu

      Minulla on rakennettuna vastaava systeemi, muttei vielä tiedä kuinka hyvä. Minuakin varoiteltiin että viileä ilma on huono lämmön/kylmänjohde, mutta hankin sitten reilumman kokoisen IV-koneen jotta saa ilmamäärää lisää. Minulle tuli Enerventin Pandion (saa viilennysyksikön) ja Thermia pumppu, jossa mukana valmiina boxi josta saa liuoksen kierron IV-koneelle. Ja putket eristin kuten IV-mies neuvoi, armaflexia ja villaa

    • toimii!

      IV-koneeseen liitetty patteri ei niinkään. Ero tulee siitä että puhallinkonvektori viilentää sisälläolevaa ilmaa (kuten ILP), mutta IV-koneeseen liitetty joutuu viilentämään kuumempaa ulkoilmaa. Konvektorin voi sijoittaa vaikka kuuman yläkerran aulaan, mutta IV-patterin teho hukkuu sen jäähdyttäessä saunaa yms.

      Mitä kovemmalla IV-konetta huudattaa kesällä, sitä enemmän katoaa huoneistosta myös sitä vähän viileämpää ilmaa. Eli IV-koneen huudattaminen ei auta mitään.

      Esim: 60 litraa/s nopeudella 10 asteen lämmönalennus tarkoittaa n. 700W:n tehoa, jota sitten jaetaan kaikkialle taloon.

    • mökkiin

      Mikäli on tarkoitus jäähdyttää paljon tuloilmaa, koko tuloilmaputkisto on eristettävä ilmatiiviisti solukumieristeellä, myös ullakkotilassa, muuten kesällä kuumasta ullakkoilmasta tiivistyy kosteutta villaeristeeseen. (Homehtumisvaara).

      Solukumieristettä riittää yksi 10 mm kerros putken päällä, loppu eriste voi olla vaikka alumiinifoliolla päällystettyä verkkovillaa.

      Minä laitoin porakaivoon oman putkilenkin jäähdytystä varten, lisäksi tarvitaan kiertopumppu ja ohjausyksikkö.

      Erillinen piiri on perusteltua, silloin se ei missään tilanteessa häiritse lämpöpumpun toimintaa, lisäksi täytyy ottaa huomioon, että lämpöpumpun liuos kestää pakkasta noin 15 astetta, mutta ulkoilma saattaa olla kylmempikin, sensijaan erillisessä piirissä voi olla liuos joka kestää enemmän pakkasta, Voi käyttää vaikka glygoli vesi seosta.

      Glygolia ei kannata käyttää maalämpöpumpussa korkean viskositeetin vuoksi. Etanoli vesiseos käy, mutta paras hyötysuhde saavutetaan Freezium liuoksella, koska siinä on korkea lämmönsitomiskyky sekä erittäin alhainen viskositeetti.

      Koska Freezium liuos on vettä raskaanpaa, ei porakaivoon asennettavaan keruuputkistoon tarvitse asentaa lisäpainoja.

      Jäähdytyspatteri kannattaa asentaa ennen ilmanvaihtokojetta ulkoilman puolelle, tällä asennustavalla on se etu, että talvella on mahdollista lämmittää ilmanvaihtokoneelle menevää ilmaa. Tällöin ilmanvaihtokoje ei jäädy missään vaiheessa, eikä ilmanvaihtokojeen sulatustoiminto kytkeydy päälle.

      Kesällä jäähdytyspatteriin tiivistyy kondensivettä, tämä on otettava huomioon viemäröintisuunnitelmassa.

      Jäähdytetty ilma on kuivempaa, siksi vähänkin jäähdytetty sisäilma tuntuu raikkaalle, eikä homeitiöiille ole riittävästi kosteutta.

      • asennat

        jähytyspatterin ennen iv-konetta niin se luulee kesällä kun jähytät että nyt on talvi !!!


    • karppa

      kannattaa,pystyt pudottamaan huonelämpötilaa muutaman asteen kesällä,et pääse 23 asteeseen 30 helteellä mutta toimii tosi hyvin käytännössä

    • maaviileäänpettynyt

      Kesäkun alusta asuttu uudessa talossamme, johon tuli maaviileä. Sanoisinko, että on kyllä melkoinen pettymys.
      Jonnekin 25 ulkolämpötiloihin viilennystä on vielä havaittavissa, mutta kun menee lämpimämmäksi, niin yhtä tyhjän kanssa. Tehoa ei vaan ole tarpeeksi ja suoraan sanoen harmittaa.. Ei maaviileä kaikkine putkien Armaflex eristyksineen kuitenkaan ihan ilmainen ollut - samalla rahalla olisi saanut todella hyvän ilpin.

      Ilmalämpöpumpun meinaankin asentaa ensi kesäksi, oli viime kesä niin tukalaa ja aika pitkään.. Tuleehan siinä sitten jonkinmoinen varalämmitysjärjestelmäkin samalla.

    • on noi on

      maaviileästä saa oikeaa hyötyä kun sitä käyttää tuloilman esilämmitykseen (ennen iv-konetta) talvisin, estää kuutiokoneiden pahat jäätymisongelmat. Toki hyötyä saa myös kiekkokoneet mutta niissä ei tuota järkyttävään jäätymisongelmaa.

      maaviileä toimii siis kesäisin kun tuloilma ylittää 17 astetta tai talvisin kun tuloilma alittaa 4 astetta, muulloin kierto ei kiinni. Ja hyöty tulee siitä, kun ei iv-kone jäädy ikinä.

      tuohon maalämmön maaviileä/konvektorijäähdytykseen on moni pettynyt, sitä kun mainostetaan jäähdyttimenä mutta on korkeintaan viilennin. Samoin kuin edelläkuvattu maaviileä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3577
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2684
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2607
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2082
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1902
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe