Olen tuossa lukenut jonkun viestejä nuista kuiduista ja esim. Vi-siblin aiheuttaa ilmavaivoja ja lepikol ei ois niin paha. Minulla, kun on tosi ärtynyt suoli. Ei auta mikään. Ripulia, ripulia ja ripulia. Pystyn syömään vain Kaurapuuroa, mustikkasoppaa, leipää ja perunaa pelkästään. Kuituna on Agiokur, jota syön 90 milliä päivässä. Sit on antioksidantteja. Ei ole tehokkaita lääkkeitä olemassa. Ainakaan ei ole sattunut kohdalle, niin oisko kuiduissa eroja. Agiokur on niin helppo ja hyvän makuinen otettava. Et sitä oon vain pikku hiljaa lisännyt. Rakeet suuhun ja vettä päälle.
Kuiduista
1
451
Vastaukset
- ruokavalio on a ja o
On niissä eroja tai sitten tuotteissa on eroja, jotka vaikuttavat siihen miten hyviä ne ovat kellekin.
Onhan kuituakin erilaista mm. mustikoissa on paljon kuitua, samoin kuin leivissä. Ne vain eivät ole aivan samanlaista kuitua (varmaan googlesta tai wikipediasta löytyy tarkemmin tietoa).
Tuo Agiokur on tosiaan yksi vaihtoehto. Kannattaa kokeilla sitä joka on sopivinta. Monille noista kuituvalmisteista voi olla apua. Toki voi riittää sekin jos lisää kuitupitoisten ruokien määrää omassa ravinnossaan.
Vi-siblin, Agiokur ja Lepicol lienevät tunnetuimmat (varmaan löytyy muitakin).
Ärtyneeseen paksusuoleen ei ole olemassa mitään lääkkeitä. Oikeanlaisella ruokavaliolla ja maitohappobakteereilla pystyy yleensä vähentämään ongelmia merkittävästi. Liikunta voi tietysti jonkin verran auttaa, mutta en näkisi sen auttavan ratkaisevasti ongelmissa. Stressi voi pahentaa tilanentta, mutta ei silti poista todellista ongelmaa.
Tosiaan kannattaa kokeilla eri leipä ym. valmisteitakin, sillä toiset viljat sopivat paremmin kuin toiset ja valmisteissakin on isoja eroja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175063Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1002300- 1351978
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171640"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu111892Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.301818Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654
