Eristettä alapohjaan?

Tulisi maanvarainen lattia, joten eristettä pitäis saada, mutta eps, spu, styrofoam, vai mitä kannattaisi ja kuin paljon kerroksia? Kyseessä olisi sähkölämmityskaapelilämmitys, myöhemmin ilmalämpöpumppu tueksi.
Vielä kysyisin, jos u-arvo keskellä on esim. 0,24 ja reuna-alueella 0,22, miten keskiarvo lasketaan? Kiitos asialliset vastaukset
3731
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että eriste on hyväksytty kyseiseen tarkoitukseen. Mitoitus sitten valmistajan ohjeen mukaan.

Äänestä

Jos EPS valmistajien ohjeita uskoo niin lattialämmitystä käytettäessä kuuluu laittaa 250mm Epsiä.

Itse laittaisin 150 mm 1metrin etäisyydelle sokkelista ja muuten 100mm. Voi olla että on helpompaa laittaa kauttaaltaan 150mm, koska tällöin sisätäyttöön ei tarvitse tehdä porrasta.

Oikea eristetyyppi on EPS 100 lattia. Muuta eristettä ei kannata suunnitellakaan ellei saa sitä jostain todella halvalla.

Mihin tarvitset tuota keskimääräistä U-arvoa? Papereihinhan voi kirjoittaa kaksi arvoa, jos ne vaihtelevat juuri reuna- ja keskialaueilla. Keskimääräisen U-arvon voi laskea suhteuttamalla U-arvot pinta-alojen mukaan.

Äänestä

suositella EPS:ää 250-300 mm. XPS on hieman kalliimpaa, mutta jotkut ovat käyttäneet siksi, että estää vesihöyryn pääsyn maasta laattaan. Toisaalta, kun eristettä on riittävästi, niin pohjamaan lämpötila ei nouse kriittisen paljon eikä diffuusio ryhty kuljettamaan vesihöyryä laatan läpi ylöspäin. Joka tapauksessa, käytitpä mitä eristettä tahansa, niin mielestäni kannattaa laittaa reilusti. Jos investointi tuntuu nyt rakennusvaiheessa kalliilta, niin vaihda vaikka ne keittiön tammiviilutetut kaapinovet melamiiniin. Ne voi vaihtaa sitten myöhemmin vähällä vaivalla parempiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä suosittelette? kirjoitti:

Tulisi maanvarainen lattia, joten eristettä pitäis saada, mutta eps, spu, styrofoam, vai mitä kannattaisi ja kuin paljon kerroksia? Kyseessä olisi sähkölämmityskaapelilämmitys, myöhemmin ilmalämpöpumppu tueksi.
Vielä kysyisin, jos u-arvo keskellä on esim. 0,24 ja reuna-alueella 0,22, miten keskiarvo lasketaan? Kiitos asialliset vastaukset

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu