Tietulleja äkkiä kaupunkeihin Turkuun, Helsinkiin, Tampereelle jne. Tulleilla saadaan köyhät autoilijat pois ruuhkauttamasta katuja, niiltä joilla on todellista ostovoimaa.
Tietullit
Mercedes 500 CL
5213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juurikin TUOLLAISEN kaltaiset keski-iän kriisn myllerryksessä olevat lähiöisät, jotka omistavat ison lainan sekä tietysti koko kaupungin, pitäisi poistaa liikenteestä ja valtion pitäsi pakkolunastaa heidän työsuhdemersunsa pois. Mersut ovat muutenkin vain haitaksi liikenteessä pimeine valoineen ja asennevammaisine keski-ikäisine kuskeineen.
Turun tapuksessa keskustaan pitäisi saada useiden kävelykatujen lisäksi takaisin, jo typerästi kertaalleen poistetut raitiovaunut bussien lisäksi, että siellä voisivat normaalit ihmiset elää ja viettää keski-eurooppalaista kaupunkielämää, eikä tarvitsisi pelätä jäävänsä kaahaavan keski-ikäisen myyntiedustajamiehen ajaman citymaasturin tai mersun alle, kun tällä on kiire viedä säkki-vaimo Myllyyn ostoksille. Ratikoiden lisäksi suurimpiin lähikuntiin (Naantali, Raisio, Kaarina) pitäisi saada kunnon lähijunaverkosto, jotta Turun seudusta ja keskustasta saataisiin vihdoin oikein urbaani kaupunkikeskittymä, eikä täällä tarvitsisi elää kuten itäsuomen maalaispitäjissä. Yli 300 000 asukkaan seutukeskittymä on riittävä tällaiseen. Myllystä ja muista olevista ja tulevista ostoskeskusteinihelveteistä pitäisi tehdä voimattomia keskustan edessä. Toivo Sukari pitäsi viipymättä viedä jo vihdoin soittamaan ikuista harppua, jotta hänen kovasti ihannoimansa ja harrastamansa Länsi- ja Etelä-Suomen keskustojen terrorisointi ja näivetyttäminenn loppuisi.
P.S. Autoja tarvitaan pitemmille matkoille, ei muutaman hassun kilometrin taittamiseen. Ja kyllä, minä OMISTAN auton ja käytän sitä, mutta en keskustan ruuhkauttamiseen.
Ei tuo "Mercedes 500 jne" mikään landepaukku ole vaan 500-isin pitsanaama, joka on just saanut ajokortin Kinder-yllätysmunasta, tehnyt ensimmäisiä ajosuorituksia kadulla, jossa on ollut muutakin liikennettä, todennut osaamisensa ja päätynyt tietulleihin liikenteen väljentämiseksi jo kaistallapysymisvaikeuksiensa ratkaisijana. Kuitenkin turkulaisautoilija varmaan parhaasta päästä.
Mercedes 500 -omistajat ovat innoissaan!
Turku tarvitsee muutosta. Asennemuutosta, rakennemuutosta ja infrastruktuurin muutosta. Eurooppalaisuus kunniaan ja amerikkalaisuus pannaan. Lähijunia, raitioteitä ja kävelyteitä pitäisi saada Turkuun, ja autoja, busseja ynnä muita haittavälineitä kauemmas keskustasta.
Paattisille voisi näön vuoksi vielä laittaa tuulivoimaakin, niin ei siitäkään pääsisi ketään kuittailemaan ja joutomaalle tulisi käyttöä.
Helsingissä Ruots. Kansanpuolue (sfp) esitti maasturilla-ajon kieltämistä keskikaupungilla. Kielivaikeuksista johtuen vielä ei ole selvää tarkoittiko ruåtsalaisten aloite myös "kaupunki- ja katumaastureita"?
Eihän hinnan tarvitsisi olla ehkä kuin 5c - 10c ohitus.
Näitä voisi sitten laittaa seuraaviin paikkoihin. Naantalin pikatie, Ennen Myllyn siltaa, Länsikeskuksen jälkeen, Uudenmaankadulle ja ohikulkutielle Turun rajojen sisäisellä pätkällä.
Näin saataisiin hyvin kaikilta itä - länsi pendelöiviltä kuskeilta tukea joukkoliikenteen kehittämiselle, koska sinnehän ne rahat pitäisi suunnata.
Raha kerättäisiin vaikka 15 - 19 välillä :)