S80 moottorilämpö?

Samppa 44

Tervehdys. 01 -mallin Volvo S80:ssa seuraava ongelma: mittarin mukaan moottorin lämpötila ei nouse normaalilukemiin, vaan jää pari piirua alle. Kuitenkin puhaltimet tuottavat normaalisti lämpöä.
Kaupunkiajossa pienemmillä vaihteilla kokeiltaessa mittari nousi lähes normaaliin, mutta kun kokeeksi siirryi isommalle tielle ja isoille vaihteille, putosi mittarilämpötila.
Missä vika? Auttakaa asiantuntijat, kiitos.

12

7549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sflsjfjsfl

      termostaatti !

    • ...siltä...

      ..., että missään ei ole vikaa. Täysin normaali asia.

    • varmasti termostaatti

      Aivan varmasti termostaatti on rikki. Yleinen vika, kun autolla on ajettu noin 180tkm.

      Omassa autossani oli samat oireet, eli lämpömittari jäi kaksi viivaa alle keskitason, mutta silti lämmintä ilmaa tuli normaalisti. Kävin katsastamassa auton, niin vikakoodien luvussa (OBD "vai mikä se oli") löytyi lmoitus, että jäähdytinnesteen lämpötila matala.

      Vein auton huoltoon ja termostaatti vaihdettiin (maksoi töineen n.70e, huolto kesti alle 30min.) ja sen jälkeen on toiminut hyvin.

      Onneksi Volvo on suunnitellut autot niin hyvin, ettei matkanteko jää kesken vaikka vikaa tulisikin. Huollossa kertoivat, että termostaatti hajoaa Volvoissa aina siten, että se jää auki ja jäähdytinneste pääsee kiertämään koko ajan. Itselleni oli aika yllätys, että vika löytyi myös katsastuksen vikakoodien lukemisella. Katsastuksesta läpipääsemistähän tuollainen vikakoodi ei kuitenkaan estänyt.

      • samppa44

        Terve

        Kiitos paljon neuvosta. Otan yhteyttä huoltoon. Hyvää keväänjatkoa.


    • Eläkeläänen

      Uusi termostaatti, senjälkeen OK. Vaihto kestää n. 5 min.

    • Putufaari

      Termostaatin vaihto, hinta 8 EUR ! (Motonet)Itse vaihdettuna kestää n.5-8 min .Lisää jäähdytinnestettä, samanverran kun sitä pääsee ulos, noin. Torksin ruuvit 2 kpl, auki - kiinni, SE ON SIINÄ !

    • Riku S80 tdi

      moottorilämmön termostaatti on jumissa

    • Anonyymi

      Jos 6 kone nii termari on jakopään puolella, eikä mikään 5 Min.juttu.

    • Anonyymi

      uusi termostaatti.helppo vaihtaa itse,eikä maksa paljon.itellä v70 oli sama vika

      • Anonyymi

        Niin mutta jos on kutoskone,onko sama vaihto -operaatio?


    • Anonyymi

      kyllä on

      • Anonyymi

        Ei ole 6 koneen termari vaihto mikään 5min.juttu se on jakopään puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      75
      8937
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5604
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5054
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      18
      3903
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2731
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2701
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      58
      2676
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1747
    Aihe