S80 moottorilämpö?

Samppa 44

Tervehdys. 01 -mallin Volvo S80:ssa seuraava ongelma: mittarin mukaan moottorin lämpötila ei nouse normaalilukemiin, vaan jää pari piirua alle. Kuitenkin puhaltimet tuottavat normaalisti lämpöä.
Kaupunkiajossa pienemmillä vaihteilla kokeiltaessa mittari nousi lähes normaaliin, mutta kun kokeeksi siirryi isommalle tielle ja isoille vaihteille, putosi mittarilämpötila.
Missä vika? Auttakaa asiantuntijat, kiitos.

12

7737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sflsjfjsfl

      termostaatti !

    • ...siltä...

      ..., että missään ei ole vikaa. Täysin normaali asia.

    • varmasti termostaatti

      Aivan varmasti termostaatti on rikki. Yleinen vika, kun autolla on ajettu noin 180tkm.

      Omassa autossani oli samat oireet, eli lämpömittari jäi kaksi viivaa alle keskitason, mutta silti lämmintä ilmaa tuli normaalisti. Kävin katsastamassa auton, niin vikakoodien luvussa (OBD "vai mikä se oli") löytyi lmoitus, että jäähdytinnesteen lämpötila matala.

      Vein auton huoltoon ja termostaatti vaihdettiin (maksoi töineen n.70e, huolto kesti alle 30min.) ja sen jälkeen on toiminut hyvin.

      Onneksi Volvo on suunnitellut autot niin hyvin, ettei matkanteko jää kesken vaikka vikaa tulisikin. Huollossa kertoivat, että termostaatti hajoaa Volvoissa aina siten, että se jää auki ja jäähdytinneste pääsee kiertämään koko ajan. Itselleni oli aika yllätys, että vika löytyi myös katsastuksen vikakoodien lukemisella. Katsastuksesta läpipääsemistähän tuollainen vikakoodi ei kuitenkaan estänyt.

      • samppa44

        Terve

        Kiitos paljon neuvosta. Otan yhteyttä huoltoon. Hyvää keväänjatkoa.


    • Eläkeläänen

      Uusi termostaatti, senjälkeen OK. Vaihto kestää n. 5 min.

    • Putufaari

      Termostaatin vaihto, hinta 8 EUR ! (Motonet)Itse vaihdettuna kestää n.5-8 min .Lisää jäähdytinnestettä, samanverran kun sitä pääsee ulos, noin. Torksin ruuvit 2 kpl, auki - kiinni, SE ON SIINÄ !

    • Riku S80 tdi

      moottorilämmön termostaatti on jumissa

    • Anonyymi

      Jos 6 kone nii termari on jakopään puolella, eikä mikään 5 Min.juttu.

    • Anonyymi

      uusi termostaatti.helppo vaihtaa itse,eikä maksa paljon.itellä v70 oli sama vika

      • Anonyymi

        Niin mutta jos on kutoskone,onko sama vaihto -operaatio?


    • Anonyymi

      kyllä on

      • Anonyymi

        Ei ole 6 koneen termari vaihto mikään 5min.juttu se on jakopään puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      105
      6121
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      60
      5091
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      58
      4217
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      10
      3576
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      114
      3120
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2523
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2459
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      63
      2206
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      22
      1551
    Aihe