Turnauksissa tärähti Betssonilla taas (5$ rebuy nolimit holdem) peräkkäisinä päivinä, ensin 1680$ voitosta ja 79$ jostain sijasta 7.
No, kotiutin 1200$ ja jätin loput pelikassaan.
Sitten päätin TAAS kokeilla käteispöytiä joissa olen miinuksella 500e 2 viikon sisällä.
No, hyviä aloituskäsiä tuli ekassa yrityksessä (1/2$) ihan kivasti, AK ta, KQ ta, 99 ä, ja 3 x JJ, kerran QQ. Reippaista (4xbb) korotuksista huolimatta mukaan lähti 3-5 vihua täydessä pöydässä.
Flopit oli edullisia useimmiten ja kannustivat jatkamaan.
Yksikään käsi ei kantanut loppuun saakka vaikka kaikki näytti hyvältä.
Minun tasollani kiva pelikassa lisäksi siivitti uskoani ja katsoin riveriin saakka. Sieltä löytyi vastaani AA ta, jätkiä vastaan oli AINA QQ, AKtani vastaan oli KK eikä assiä pöytään vaa vihulle kolmas kurko.
Näin meni eka 200e n. tunnissa.
Toinen sessio 0,5 / 1 pöydässä meni näin:
Pieniä pareja sateli 55-99:n koko ajan.
Aggressiivisia vihuja en saanut pf:ssa luopumaan edes 10$ betsillä. (kokeilin pari kertaa)
Kolmasti osuin setteihin, joihin uskoin kuin muuriin. Riveri toi KAIKISSA KOLMESSA setissä vihulle suoran ja niissä meni taas n. 120e.
Kolmas sessio, pelaan supertiukasti, en lähde korotuksiin mukaan helpolla. JJ ni törmää taas akkapariin aluksi. Suorani törmää väriin. AK taskukortteihin (3x) ei tule kertaakaan apuja
ja 1,5t jälkeen satanen meni että heilahti.
Neljäs... 25 taalaa meni ekassa kädessä kun floppasin suoran ja värinvedon. Vihulle isompi väri yhdellä As llä minun 8s9s korttia vastaan.
Lopetin käteispelit siihen taas vähäksi aikaa.
Täytyy todeta että ei kulje käteispelit ei.
Alhaisilla tasoilla hyvävaraiset skandinaavit katsovat riveriin vaikkei ennen sitä olisi mitään kädessä. Luulisi että noilla idiooteilla tekisi tilin, mutta ohivedot ovat sääntö, ei poikkeus.
Turnaus & käteis
4
562
Vastaukset
- AAAKK
"1680$ voitosta ja 79$ jostain sijasta 7.
No, kotiutin 1200$ ja jätin loput pelikassaan."
"Minun tasollani kiva pelikassa"
Ööö... Et nyt varsinaisesti mainitse onko tuossa koko kassasi, mutta yleisesti "kivana" pidetty kassa NL1/2-pöytiin olisi jotain välillä $6000-$10000, eli kymmenisen kertaa enemmän kuin mitä tuosta viestistäsi voisi päätellä...- pieni pelikassa
Eipä ole koskaan ollut tuollaista pelikassaa, vaikka olen niissä 1/2 pöydissä pelannut.. Siinäkö sitä sitten pitäisi heilua jossain 1000 ja 10000 välissä?
Pienemmät vaan ei kiinnosta, siksi, että peli on siellä ihan toisenlaista, kaikki kortit katotaan ja näin.. - alkup.kirjoittaja
En ole pitänyt pelikassassani kuin 400-1200$ joten todellakin ko. tasot ovat liian kovia koska yhdellä kädellä voi mennä 20% koko kassasta.
Arvelin pystyväni pelaamaan yhtä tarkkaa peliä kuin turnauksissa yleensä mutta liian hyvät lähtökädet houkuttelivat kokeilemaan kassan tuplaamista.
0,10/0,25ssa olen voitolla mutta ei huvita tehdä duunia jossa saa keskimäärin 10$tunti tiukalla pelillä.
- samoja vipoja
Olen itsekin ajatellut siirtymistä vain turnauksiin. Kivahan käteispeleissä heilua, kun peli kulkee... mut annas olla, kun ei kulje. Tappiot voivat hetkessä moninkertaistua voittoihn nähden. Mut eihän sitä periksi tahdo antaa, kun odottelee jälleen sitä hyvää putkea. Sitä hyvää putkea odotellessa voi lipsahtaa pelikassat pakkaselle hetkessä ja reilusti. No joo, täytyy myöntää, että itsekin pelailen liian isoissa pöydissä kassaan nähden. Mut ahne paska kun olen, niin siitä saa maksaa kovan hinnan. Ei riitä pitkäjänteisyys lähteä jauhamaan pikkupöydissä vuosikausia, että pääsis edes joskus kunnon potteihin kiinni. Helpompi heittää pari sataa pelitilille ja antaa mennä. Se on niin kiva fiilis kun parissa tunnissa saattaa moninkertaistaa kassan. Mut joo, ei puhuta sit niistä heikoista hetkistä...niitäkin on "joskus" ollut. Ja varmasti tulee olemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2135405NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325014Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku164800Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212037- 4031781
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a861650Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova141582Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131461- 891275
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791270