Eli teen tällaisen pienen gallupin siitä, mitä olette ottaneet ja mitä kannattaa ehdottomasti ottaa mukaan sairaalaan kun lähtee synnyttämään.
Enemmänkin sellaista tavaraa mitä ei tulisi mieleen ottaa.
Tähän mennessä olen kerännyt "suosituimpien listan", joita olen kuullut ja havainnut itselleni sopiviksi
- hiusponnareita/hiuspanta
- kattava hygieniavälinelaukku(esim. dödö ja kasvojenpesu aine shampoon ym. ohella)
- hyvä kirja, jos luet tai mp3-soitin
- suklaalevy/karkkia/omia pillimehuja
- aamutakki
Hiusponnareiden tärkeyden jokainen pitkähiuksinen ymmärtää, hygieniavälineitä ilman en lähtisi mihinkään, varsinkaan sairaalaan. Kirjan aion ehdottomasti ottaa mukaani, koska se on sellainen asia minkä ääressä viihdyn tuntikausiakin, ja mikä vie ajatukset pois kaikesta muusta..saa ajan kulumaan tosi nopeasti.
Suklaalevyn aion myös varata matkaan. Ja aamutakkia ovat monet kehuneet, että jos vaan löytyy niin ota ihmeessä. Froteinen kylpytakki on myös mukava mutta tietysti vie kauheasti tilaa. Aamutakissa on kuulemma helppo olla, ihan vaikka alla ei olisi muuta, ja se on taas kiva vetää yöpuvun päälle, jos on kylmä tai haluaa peittää yöpuvun vieraiden käynnin ajaksi.
Tulisiko mitään muuta yllättävää mieleen. Osaisiko nimenomaan joku sektioäiti ehdottaa, miten kannattaisi varautua kivuliaisiin päiviin.
Ja kun sairaalassa joutunee viettämään n. 4 päivää niin tuntuu että aika käy todella pitkäksi, varsinkin kun en voi itse hoitaa vauvaa niin hyvin kuin synnyttäneet. Tai näin ainakin kätilö sanoi.
Mitä mukaan
9
3399
Vastaukset
- ja suojat
Itselleni ei tullut mieleenkään että olisin tarvinnut imetysliivit, enkä hankkinut niitä edes raskausaikanani, ja niille kyllä tulee käyttöä. Eli jos vaan vielä ehdit niin kipin kapin kauppaan(Anttila, H&M, Lindex, joku vauvatarvike liike) ja ostamaan liivit.
Huom. jos pähkäilet kahden koon kanssa, ota ehdottomasti se isompi. Rinnat "läjähtää" isoiksi kun maito nousee, ja lisäksi jos liivit ovat tiukat, niin se voi edistää rintatulehdusta, näin ainakin kävi itselleni, kun pidin ylläni puristavia liivejä, niin jo oli paukamia juuri näiden puristuskohtien reunoilla ja kyllä helpotti kun isommat vielä kävin ostamassa. Myös liivinsuojia tarvitsee, jos maidontuotanto alkaa normaalisti jo sairaalassa.
Vaikkakin pienimpiin maitotäpliin riittää ihan vaan vessapaperi, mutta liivinsuojat pysyvät paremmin paikallaan, eivätkä hankaa tai kuivata sillä lailla nänniä niinkuin joka veskipaperi.
Itse otin mukaan myös kirjoja, mutta en lukenut niitä, kuin yhtä vain ja siitäkin muutaman sivun. Vauva vei tosiaan koko ajan vierelläni, ja muun ajan nukuin. - kohta taas
No se neuvolakortti :)
Sitten oli toilettipussi, sieltä taisin tarvita shampoota, hammasharjaa ja -tahnaa, dödöä, kasvojenpuhdistusainetta, kasvorasvaa, hiusharjaa ja hiuslenkkejä. Meikkailuun ym. hoitoon ei ollut kiinnostusta. Huulirasva oli myös tarpeen!
Imetysliivit ja liivinsuojia, tosin liivinsuojia aloin varsinaisesti tarvita vasta kotona. Kankaiset olivat mukavampia aroille nänneille. Sairaalan aamutakkia ja vaatteita käytin, mikä oli ihan kätevää. Parikin aamutakkia meni pyykkiin alkupäivinä vuodon holahtaessa tai vauvan kakatessa paineella päälle :)
Ajanvietettä en juuri kaivannut, jonkun lehden taisin saada tuliaisina ja lukaisinkin jossain välissä. Miestä pyysin tuomaan kynää ja paperia että sain kirjoitella synnytystarinan tuoreeltaan. Eväitä en tarvinnut kun osastolla (TAYS) oli ympäri vuorokauden välipalajääkaappi käytössä, tosin joku toi tuliaisina karkkia mikä oli ihan mukavaa.
Kyllä käsittääkseni sektioäiditkin patistetaan jalkeille ja vauvaa hoitamaan hyvin pian, toki apua saa esim. vauvan nostamisessa rinnalle. Sairaalassa pitää kuitenkin saada hoitaminen ja imetys toimimaan omatoimisesti niin että kotiin voi lähteä. - äiti vm. 2005
Kävelemään houkutellaan yleensä jo seuraavana aamuna, se nopeuttaa paranemista, mutta kivutontahan se ei ole. Vauvaa saa ja kannattaa hoitaa, mutta esim. nostella et välttämättä voi, riippuu aina niin kovasti yksilöstä.
Vauva kyllä autetaan syliisi ja rinnalle, ja kun ylös pääset niin hoito onnistuu helpommin. Kunhan muistat olla tosiaan varovainen sen haavan kanssa, että se saa parantua rauhassa ilman häiriöitä, esim. tikkien repeilyä tms.
Itse jäin kovasti ikävöimään sairaalassa kännykän laturia ja omia sukkia. Sairaalansukat olivat jatkuvasti likomärät ja vain puoliksi jalassani, ovat tiettävästi löysiä ja muodottomia. Hikoilemisen vuoksi ihan hyvä käyttää sairaalan sukkia, niin ei tarvitse mahdotonta sukkavuorta laukkussaan viedä takaisin, mutta muutama pari omia olisi ollut ihan kiva. Kännykän laturi, tulisiko mieleen?? Ei ainakaan synnytykseen lähdettäessä. Kannattaa pakata jo nyt, mieheni toi hammasharjankin vasta seuraavan päivän iltana, unohdin sen totaalisesti. Akkulaturia ei meinattu kumpikaan millään muistaa ja lopulta sain ladattua kännykkääni vasta viimeisen päivän aamuna. Olisi niin kiva ollut rupatella äidin ja siskon kanssa synnytyksestä ym. ja toki he kovasti soittelivatkin, mutta kun se akun perhana valitti jatkuvasti!- ottaa mukaan
Aika meni ainakin itselläni tosi nopeasti, joten kirjoja yms. olisi ollut turha ottaa mukaan. Lähinnä aika meni vaan pikkuista vauvaa hoitaessa ja ihastellessa:)
Meidän sairaalassa oli kyllä niin hyvät pöperöt, että ne varaamani suklaat ja pillimehut jäivät kyllä ihan käyttämättä.
Kännykän laturi kannattaa ottaa mukaan! Samoin omat shampoot ja hoitikset, kyllä niitä sairaalastakin saa, mutta on paljon kivempi käyttää omia.
Omat vaatteet on kyllä ihan turhia. Oma aamutakki olisi ollut turhaakin turhempi, joten itse en ainakaan sitä ottaisi mukaan. - sairaalan
ottaa mukaan kirjoitti:
Aika meni ainakin itselläni tosi nopeasti, joten kirjoja yms. olisi ollut turha ottaa mukaan. Lähinnä aika meni vaan pikkuista vauvaa hoitaessa ja ihastellessa:)
Meidän sairaalassa oli kyllä niin hyvät pöperöt, että ne varaamani suklaat ja pillimehut jäivät kyllä ihan käyttämättä.
Kännykän laturi kannattaa ottaa mukaan! Samoin omat shampoot ja hoitikset, kyllä niitä sairaalastakin saa, mutta on paljon kivempi käyttää omia.
Omat vaatteet on kyllä ihan turhia. Oma aamutakki olisi ollut turhaakin turhempi, joten itse en ainakaan sitä ottaisi mukaan.aamutakit on kyllä niin törkeitä etten ikinä pukisi päälleni sellaista riepua.
- luulen että
sairaalan kirjoitti:
aamutakit on kyllä niin törkeitä etten ikinä pukisi päälleni sellaista riepua.
kun on synnytyksen käyny läpi, niin ei haittaa yhtään millanen aamutakki on päällä, kyllä siinä muu on tärkeämpää ku ihastella omaa aamutakkia..
Mutta meitähän on niin moneksi.
Saahan sitä ottaa toki oman aamutakin mukaan, ei siinä mitään.
- sitä
aamutakkia vielä ;) kun voit synnytyksen jälkeen hikoilla/vuotaa kuin pieni eläin, joten kampetta on vaihdettava tiuhaan. vaikkakin sairaalan takit ovat kamalia, niin on todella kätevää vaan nakata sairaalan pyykkikoriin ja ottaa uusi tilalle. sitä paitsi ei välttämättä olekaan sitten synnytyksen jälkeen heti niin väliä, mitä päällä oikeasti on :)
ota hyvät sandaalit ja sukat sekä kamera niin saat ikuistaa nukkuvaa vauvaasi. - 31+6
pitkä lista x)
-neuvolakortin
-kameran ja videokameran
-mp3-soittimen
-kännykän ja laturin
-rahapussin
-jotaki luettavaa
-shampoo ja hoitoaihe
-harjan
-kihartimen ja kuivaajan
-dödön
-hammasharja ja tahnan
-yösiteitä ja liivinsuojuksia
-huulirasvan ja kosteusvoiteet
-meikit
-imetysliivit ja omat vaattet (en viihdy sairaalan "vaatteissa")
-kylpytakki ja aamutossut
-jotaki hyvää (esim.hedelmiä tai karkkia)
-juotavaa (esim.mehua) - lista mitä mukaan...
Mitä mukaan synnytyssairaalaan?
Joko oma kassisi on pakattu tai suunnittelet sen sisältöä? Tekemämme muistilista sisältää kaiken välttämättömän sekä monia tarvikkeita, jotka on koettu hyödyllisiksi synnytyssairaalassa. Kassi kannattaa koota hyvissä ajoin, sillä vauva voi hyvinkin yllättää syntymällä hieman etuajassa. Muista, että synnytysosastolla on ruokaa ja hygieniaan liittyviä tuotteita.
Muistilista sisältää ideoita ja ehdotuksia oman synnytyskassin sisällöstä. Jokainen voi räätälöidä listasta mieleisensä, sillä kaikkea ei kuitenkaan kannata raahata mukaan. Tulosta sivu ja ruksaa omat valintasi.
Synnytyskassi
Osa 1: Tavarat ja vapaa-aika
Neuvolakortti
Kamera/Videokamera (Vara-akku ja jalusta mukaan!)
Mp3-soitin tai pieni radio (rentoutusmusiikkia)
Kännykkä ja laturi (Puhelinmuistio mukana)
Lompakko ja rahaa (Kolikoita mukaan!)
Päiväkirja ja kynä (Äidin oma ja toinen lapselle)
- "Äidiksi - minun odotukseni"-kirja
- "Kulta pieni - vauvan oma kirja"-kirja
Matkapelit, pelikortit, ristikot ja sudokut.
Luettavaa (Kirjoja ja lehtiä)
Korvatulpat (Joku voi kuorsata)
Osa 2: Hygienia ja kauneus
Shampoo ja hoitoaihe
Deodorantti
Hammasharja ja -tahna
Harja, kampa ja hiuslenkit
Yösiteitä ja liivinsuojuksia
Huulirasva, kosteusvoide
Meikit
Imetysliivit, pikkuhousuja, yöpaita, sukat
Kylpytakki ja aamutossut
- Sairaalavaatteet eivät ole miellyttäviä ja voivat olla vääränkokoisia.
- Omat puhtaat vaatteet voivat loppua nopeastikin, sillä veri, hiki ja maito
sotkevat ja tekevät vaatteet epämiellyttäviksi.
Suihkepullo (Kesäsynnyttäjille helpotusta!)
Kotiinpaluuvaatteet omaan laukkuun. (Isä hakee)
Nenäliinoja
Osa 3: Ruoka ja välipalat
Pientä naposteltavaa isälle ja äidille
(hedelmiä, suklaata, lakua, pastilleja, luumuja, pähkinöitä jne.)
Mehua (Pillimehu on kätevä!)
Oma vesimuki tai -pullo (Aina mukana!)
Pidemmän synnytyksen aikana mies voi käydä syömässä kunnon juhla-aterian myös muualla.
Huom!
- muista hankkia vauvalle turvakaukalo riittävän ajoissa!
- vauvan syntymisestä voi ilmoittaa myös korteilla, joita voi täyttää jo sairaalassa.
- vauvan kotiutumisvaatteiden tulee olla säähän sopivia: (villavaatteet talvella)
(vaippa, aluspaita ja –housut, potkupuku, paita, sukat, päähine, käsineet, haalari/makuupussi, vauvan peitto jne.)
- myös kotona kannattaa olla valmiina riittävästi paitoja, potkuhousuja, vaippoja ja sukkia. Olisi hyvä myös olla lastenvaunut, kantokassi, vauvanistuin, reunallinen hoitopöytä, vauvan patja, tutti, dideharsot ja kuumemittari.
- muiden lasten hoitopaikat tulee järjestää ajoissa.
Kuvateksti: Kun Synnyttäneiden -osaston perhehuoneesta lähdetään kotia kohti, puetaan vauva ensin sään ja vuodenajan mukaan. Lopuksi vauva laitetaan turvaistuimeen.
Huom! Hoitotaso kannattaa hankkia viimeistään 8 viikkoa ennen laskettua aikaa. Esimerkiksi KodinYkkösen hoitopöydät ovat tilaustuotteita, joiden toimituksessa menee 5-8 viikkoa. Vaipanvaihto ja vauvan puhdistaminen voi kipeyttää nopeasti selän, joten hoitopöydän hankinta on suositeltavaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 455851
- 485346
- 483718
- 143675
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise963346- 313126
- 592884
- 572740
- 532400
- 381854