syömishäiriö?

syöppö

Haluaisin tietää, onko minulla syömishäiriö. Itse kallistun sille kannalle, että on BED.

Pituutta löytyy 181cm, painoa 124kg, vyötärön ympärys 126cm ja ikää 28-v.
Paino on noussut nyt kuukauden sisällä n. kuusi kiloa.

Jokaisena aamuna ajattelen tänään syöväni terveellisesti ja pieniä tai edes keskikokoisia annoksia. Ennen tuossa onnistuinkin iltaan tai yöhön asti, nykyään en sinnekään.
Oikeastaan minulle on ihan sama mitä syön, kunhan vaan saan syödä. Täysi maha tuo turvallisuuden tunteen. Toki suklaa on ihan ykkönen, yritän vaan välttää sen ostamista.

Kotona ei voi olla mitään vieras varaa, koska minä syön ne viimeistään yön hiljaisina tunteina.
Yöllä syöminen onkin ihan parasta, sillon saan syödä ihan yksin ja rauhassa. Joskus oikeen odotan että herään yöllä, jotta pääsen syömään.

Ajatukseni pyörivät hyvin paljon syömisessä, kiloissani ja kaikessa niihin liittyvissä asioissa.

Mitä surkeampi ja ahdistuneempi olo minulla on, sitä enemmän haluan syödä, lohduttaa itseäni.

Tiedän olevani todella ylipainoinen läski, mutten saa syömisiäni hallintaan.
Laihduttamisesta tiedän paljon, olen neljätoista vuotiaana laihduttanut 27 kiloa, kävin silloin ravintoterapeutilla.
Nyt en vaan tunnu saavan otetta, pari kiloa jos saan pudotettua se tulee heti takaisin.

Häpeän itseäni ja kilojani, en enää tiedä mitä teen itseni kanssa.

3

911

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärrän sinua

      Hei!
      Kuulostaa että jonkinasteinen syömisongelma sinulla on, en osaa tosin sanoa että onko ihan bed. Mutta jos ajatuksesi liikkuu paljon ruuassa ja sen määrää on vaikea kontrolloida, ei se ihan normaaliakaan ole.
      kerrot häpeäväsi itseäsi. Se ei kuulosta hyvältä. Avain syömishäiriöistä parantumiseen on se, että alkaa arvostaa ja rakastaa itseään, kiloista huolimatta. Kun itsestään välittää, haluaa itselleen myös hyvää. Mieti missä olet hyvä? Mistä muusta saat nautintoa kuin ruuasta? Ala hoitamaan itseäsi ja ole lempeä itseäsi kohtaan. Jos haluat laihduttaa, tee se hitaasti ja varmasti, pikkuhiljaa muuttaen elämäntapoja paremmiksi. Olet joskus pystynyt laihduttamaan, pystyt siihen varmasti nytkin. Mutta motiivit täytyy olla kohdallaan. Tulos ei ole pysyvä, jos teet ulkoisista paineista. Muutos täytyy tulla sisältäsi. Ala harrastaa vaikka jotain, ei pakolla mitään liikuntaa, vaan ihan mitä vaan mistä nautit. leikkauta tukkasi, raikasta ulkonäköäsi ja rakasta itseäsi kiloineen päivineen. AJattelen sinua lämmöllä.

    • sapuskahäiriöitä

      Välillä on sellanen olo jotta pitää syödä älyttömästi.
      Eilen menin kauppaan enkä voinut mitenkään vastustaa kananmunia.Eli kotiin päästyäni paistoin pannussa oitis 10 munaa.
      Sitä vaan alkaa himoita jotain ruokaa.Usein sulatejuustoa tai homejuustoa.Tai suolapähkinöitä.Ja kun himo iskee,pitää ostaa sitä ja paljon.
      Ja sitten nukuttaa älyttömästi.Seuraavaksi saatan nukkua 24 tuntia putkeen.
      Liikun välillä aika paljon.Kävellä saatan 30km putkeen.Ja sitte pari kebabbia menee kuin tyhjää vaan.

      • elysa

        paskat teillä mitään bed:iä ole, olette laiskoja syöppöjä, jotka koittavat kaksiä jonkun syyn miksi voisivat vain syödä ja syödä lisää... "mulla on syömis häiriö bed en mä voi tälle mitää" teidän pitäisi ottaa itseänne niskaasta kiinni ja tehdä painollenne jotain eikä vain keksiä tekosyitä miksi syödä lisää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      808
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe