Missä voi kouluttautua farmanomiksi ja lääketeknikoksi ylioppilaspohjalta? Mitä eroja koulutuksissa on ja kuinka kauan opinnot kestävät? Kumpi näistä on se, joka esim. apteekissa kirjoittaa "reseptitarroja" lääkepurkkeihin, hakee lääkkeet valmiiksi yms.? Onko koulutuksiin vaikea päästä?
Farmanomi/lääketeknikko
apteekkiin
63221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sama asia. Oulussa ja Helsingissä ovat yo-pohjaiset linjat, muuta en osaa sanoa. Koulutus Oulussa kestää 3v, Hesassa 2v.
Se, joka kiinnittää reseptitarrat lääkepurkkeihin ja hakee lääkkeet asiakkaille on FARMASEUTTI. FARMASEUTIKSI voi opiskella yliopistossa ja FARMANOMIKSI/lääketeknikoksi esim. Helsingin sosiaali- ja terveysalan oppilaitoksessa hakemalla yo-pohjaselle linjalle.
Farmanomin ja lääketeknikon ero on se, että farmanomi erikoistuu työskentelemään lääkekehityksessa tai lääkkeen valmistuksessa, toisinsanoen lääketehtaissa (esim. Oriola, Tamro) ja lääketeknikko erikoistuu työskentelemään apteekissa. Eli viimeisenä toisena vuonna valitset kumpaan haluat erikoistua. Vaikka valitsisit lääkkeen valmistuksen, voit silti tulevaisuudessa työskennellä apteekeissa vaikka tutkintonimikkeesi onkin farmanomi.
Toivottavasti selkeytti hieman sinua..
Oriola ja Tamro ovat kylläkin lääketukkukauppoja eikä tehtaita. Farmanomi voi siis työskennellä lääkekehityksessä, lääkkeen valmistuksessa tai lääketukkukaupassa, lääketeknikko taasen apteekeissa, sairaala-apteekeissa, lääkekeskuksissa, KELA:lla yms. Mutta kuten tietävä tuossa jo sanoikin, _periaatteessa_ farmanomi ja lääketeknikko voivat työskennellä samoissa paikoissa. Mutta totuushan on se, että esimerkiksi apteekkeihin harvoin otetaan henkilöitä, joilla ei ole aikaisempaa kokemusta apteekissa työskentelystä
Eli voiko farmanomiksi/lääketeknikoksi opiskella oppisopimuksella?
kyllä farmanomiksi ja lääketekniikoksi voi opiskella oppisopimuksella.. Haluan kysyä, että voisiko lukion suorittanut/ylioppilas päästä apteekkiin töihin ja tehdä samoja töitä kuin farmanomit/lääketekniikot??
Kiitooss.
hey haluisin tietää kumpaa kannattaa mennä lääkeknikoksi vai laboranttiksi, kumpi oon arvostetumpi ja parempi palkkainen.