Lomakokemus Kuredulta

in.na

Mä nostan tämän nyt tänne ylös myöskin uudeksi aiheeksi, aika monessa ketjussa juuri Kuredusta kysellään.

Olimme Kuredulla maaliskuussa -06, ja oltiin kyllä tosi tyytyväisiä systeemeihin.

Majoituimme halvimmassa beach-bungalow-vaihtoehdossa, joka oli pieni olkikattoinen, valkoiseksi kalkittu yhden huoneen mökki länsirannalla. Vessa ja suihku oli mökin takapihalla, korkean muurin suojassa. Muuten ulkoilmakylppäri oli moderni, eli ihan posliinivesivessa eli ei mikään ulkohuussi. Kylppärissä oli myös kaunis kivipuutarha. Bungalowiin kuului oma etupihan terassi aurinkotuoleineen. Terassimme oli suoraan auringonlaskuun päin! Huoneessa oli hyvä ilmastointi.

Saarella on pääravintola jossa syöminen sisältyy puolihoitoon/all inclusiveen. Siellä on puffet-tyyppinen ruokailu. loman alussa osoitettu pöytä on pöytänne koko loman ajan. Teillä on oma tarjoilija myös koko loman ajan, joka lähinnä vie astioita pois ja tarjoilee juomat. Ruoat haetaan itse. Ruoka on tosi hyvää, muttei mitenkään erityisen "malediivilaista". Tarjolla on joka päivä eri tavoin valmistettua kanaa, kalaa, lihaa, pastoja, nuudeleita, riisiä, jopa perunaa. Ruoka on aina tuoretta, saarella on omat kasvimaat.

Muita ruokapaikkoja saarelta löytyy myös, on pizzeria ja kiinalainen, mutta niissä syöminen veloitetaan erikseen saarelta lähtiessä huonelaskun yhteydessä. Kiinalaisessa oli ruoka ihan hyvää, sellaista perus-turistikiinalaista jollaista saa suomalaisista kiinalaisravintoloistakin. Mutta pizzerian pizzat oli kyllä erityisen hyviä, sen veroisia en ole maistanut missään!

Baareja on saarella muutama, allasbaari ja sitten illanviettobaari jossa on rauhallista iltaohjelmaa. Saaren eteläkärjessä on myös Sangu-bar, joka on tarkoitettu vain kalleimmissa Sangu-watervilloissa (eli niissä paaluilla veden päällä olevissa) majoittuville.

Saarella on yksi "pääkatu", jonka varrella on respa, sukellusfirma, jalokiviliike, spa, pari vaatekauppaa (kalliita merkkivaatteita), Local Teahouse-niminen baari (josta ei saa alkoholia ja jossa muslimit katselivat rukouksia telkkarista) ja Kuredu Hospital-terveyskeskus. Respan yhteydessä on matkamuistomyymälä sekä suppeavalikoimainen kanttiini, sekä nettipäätteet. Kaikki ostokset ja spa-hoidot ja snorklaukset laitetaan huonelaskuun ja maksetaan saarelta lähtiessä, rahaa ei kanniskella saarella mukana lainkaan.

Joitain hintaesimerkkejä: Tiger-olut kanttiinista 5 taalaa (ravintoloiden hanaolut, talon viinit, virvokkeet ja yksinkertaiset paukut sisältyi all-inclusiveen), pizza 10 taalaa, Panoksen bikinit 50 taalaa, snorkkeli viikoksi 26 taalaa, nettisurffaus 6 taalaa tunti, coctailit alk. 8 taalaa, JP Chenet-viinipullo 28 taalaa.

Huonepalvelu toimi hyvin ja hienotunteisesti, huone käytiin siivoamassa aina poissaollessamme. Sänky oli pedattu joka päivä eri tavalla, oli milloin joutsenta milloin rusettia muotoiltu päällyslakanasta, toisinaan sänkyu oli koristeltu kukin. Huonepalvelu oli myöskin huomannut syntymäpäiväni, ja silloin sänkymme oli käyty petaamassa erityisen hienosti, ja päälle oli aseteltu kukista ja kasveista teksti "Happy b'day!" Ja koska kyseessä oli häämatkamme, toisena iltana terassillemme oli katettu ihana eksoottinen hedelmävati ja pullo skumppaa!

Vuokrasimme snorkkelit viikoksi, snorklausolosuhteet olivat mahtavat (mitä nyt peppu paloi =oD) Näimme kaikki mahdolliset ja mahdottomat kalat, paljon enemmän mitä missään luontodokumentissa ikinä. Näimme myöskin kilpikonnan joka ei välittänyt meistä pätkääkään vaan oleili muina konnina kosketusetäisyydellä (niihin ei saa kuitenkaan koskea). Vuokrasimme vedenalaisen kameran jonka muistikortin kuvasimnme tietysti täyteen. Kameran vuokraan sisältyi kuvien CD:lle poltto.

Tippiä annoimme tarjoilijallemme 20 taalaa viikossa ja huonepojalle 20 taalaa viikossa. Periaatteessa siellä olisi kuulunut antaa tippiä kaikille jotka ovat sinua palvelleet, mutta käytännössä se on hankalaa ensinnäkin siksi, että rahaa ei muutenkaan siellä kuljeteta mukana, ja "tipinjakopäivänä" saattoi olla, ettei meitä palvellut joku tietty baarimikko ollut töissä yms, että käytännössä meidän tipitys jäi sitten näihin kahteen.

Jos menet saarelle jolle viedään vesitasolla, esim vaikka Kuredulle, niin varaa korvatulpat mukaan. Vesitaso pitää aivan uskomattoman kovaa ääntä. Ihmettelen että tästä ei ole mainintaa missään, koska moottorin ääni tosiaan on niin kova, että korviin sattuu, en liioittele yhtään. Minä mainitsen nyt; korvatulpat mukaan!!

Hyttysiä saarella oli jonkun verran, parisenkymmentä puremaa sain mutta ne ei nyt mitään hirveitä kutise. Mukana oli vihreää Off-geeliä, en tiedä auttoiko se mutta joka ilta sitä laitoin.

Päivämme kuluivat kaikki samalla tavalla: aamiaiselle, aamupäivä altaalla, lounaalle, lounaan jälkeen pitkin saarta käveleksimään, uimaan ja snorklaamaan, takaisin altaalle iltapäiväoluelle, bungalowiin suihkuun, sitten illalliselle josta illanviettoon baariin tai allasbaariin.

Mieheni alkoi pitkästymään viikon päästä, minä 10 päivän päästä. Silti lähtöpäivänä ei olisikaan halunnut lähteä!

Mikään lapsiperheiden kohde Kuredu ei mielestäni ollut. Kyllä se on ihan selkeästi pariskunnille suunnattu kutu-kohde, lapsille siellä ei ollut yhtään mitään virikettä. Joillakin oli lapsia mukana, mutta kyllä mä sanoisin, että ei se kaksivuotias tee mitään eroa sille leikkiikö se rantahiekalla Malediiveilla vai Yyterissä.

Lämpötila oli tasainen 30 päivät yöt. Aurinko porottaa, mitkään kertoimet ei riitä, eli jos auringossa oleilee, palaa taatusti. Eipä haitannut meikäläistä ;o), tuli myös väriä kanssa!

Kuredulla ei käytetä kenkiä missään. Jopa ruokaravintolassa on hiekkalattia, joten koko kaksi viikkoa menee paljain jaloin.

Tässä nyt ensialkuun kaikki mitä nyt tähän hätään tuli mieleen, kysele lisää jos jotain jäi mainitsematta!

6

3838

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • in.na

      Unohdin kokonaan mainita gekkoliskot, isot hedelmälepakot ja ravut, nuo jokapäiväiset tuttavuudet!

      Gekkoliskoja oli kaikenvärisiä- ja kokoisia, tuli niitä huoneisiinin, mutta ovat harmittomia otuksia.

      Isoja hedelmälepakoita oleili puissa, ja välillä lentelivät puusta toiseen. En onnistunut kuvaamaan yhtään kertaa lepakkoa lennossa.

      Rannalla vilisteli jaloissa arkoa rapuja jotka asuivat kotiloissa. Ne oli tosi hauskoja, kun käveli hiekalla, niin edessä kaikki ravut kaikkosivat hiekkaan kaivamiinsa koloihin, ja kun katsoi taakse, niitä pulpahteli ulos koloista heti kun oli ohi mennyt =oD

      Saarella oli myös "Kuredu-Bunny"-niminen musta kaniini. onnistumme näkemään sen kerran.

      Torakan näimme huoneessamme vain yhden kerran, lähtöaamuna. Harmiton tuokin oli, möllötteli vain paikoillaan lampunvarjostimen päällä.

      Rantavedessä uiskenteli rauskuja, niitä kannattaa varoa pitkän pistimen takia, ja sitten siellä uiskenteli kauniita black-tip-reef-sharkin (eli jotain mustaeväriuttahaita) poikasia, ne elelee rantavesissä noin metrin pituisiksi asti ja lähtevät sitten syvemmille vesille. Riuttahait ei käy ihmisen päälle, ja ne on erittäin arkoja. Malediiveilla ei muutenkaan tarvitse pelätä mitään haita, sukellus ja snorklaaminen on täysin turvallista.

    • Janpa

      Moi!!
      Mistä firmasta ostitte matkanne mitä se mahtoi maksaa??

      Kiitos

      • 2800 e

        Tjareborgilta ostettiin ja maksoi 2800 e / naama, all inclusive.

        t. Inna


      • gfgfdgfdgdfg
        2800 e kirjoitti:

        Tjareborgilta ostettiin ja maksoi 2800 e / naama, all inclusive.

        t. Inna

        Oltii porukas samalla saarella :D oli kyl yks elämän parhait kokemuskia tähän menessä


      • paratiisi...
        gfgfdgfdgdfg kirjoitti:

        Oltii porukas samalla saarella :D oli kyl yks elämän parhait kokemuskia tähän menessä

        Totta, paikka oli ihan oikeasti kuin paratiisi, paljon parempaa mitä matkaesitteessä luvattiin. Yleensä matkaesitteiden jutut on kyllä reippaasti yläkanttiin, onahn niiden oltava myyviä, mutta kyllä Kuredun kohdalla (ja varmaan muidenkin Malediivien saarten) ei esitteessäkään riittäneet sanat kertomaan. Se täytyy vaan kokea!


    • Sinne mieli tekisi mennä

      Olisin tiedustellut jos aikoo olla malediivien saarilla 10 päivää, paljonko keskimäärin menee rahaa euroissa syömiseen ja juomiseen. Jos valitsee puolihoidon systeemikseen. Se ei selvinnyt tekstistä minulle. Haluaahan sitä välillä syödä muutakin kun puffetti pöydän antimia, se on itsestään selvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      1000
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      946
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    4. 52
      866
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      792
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      701
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      145
      682
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      625
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      566
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      511
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      487
    15. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      456
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      50
      448
    17. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      32
      440
    18. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      423
    19. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      24
      420
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe