mykiöön linssi? onko sama kuin harmaakaihileikkaus?

nyt mainostetaan yksityisellä sektorilla tehtäviä mykiöleikkauksia joissa hajataittoa voi parantaa silmän sisäisellä linssillä. Onko tämä toimenpide samankaltainen kuin harmaakaihileikkaus?
1315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hajataiton voi korjata toorisella mykiön tilalle laitettavalla linssillä. Siinä on se ongelma, että linssin täytyy olla tarkalleen oikeassa asennossa, jotta hajataitto korjaantuu. Jos kyseessä on pelkkä hajataiton korjaus, siihen löytyy mielestäni parempiakin tapoja, esim. LASIK eli sarveiskalvon muokkaaminen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei laseja pliis kirjoitti:

nyt mainostetaan yksityisellä sektorilla tehtäviä mykiöleikkauksia joissa hajataittoa voi parantaa silmän sisäisellä linssillä. Onko tämä toimenpide samankaltainen kuin harmaakaihileikkaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu