Noin 6 viikkoa sitten sain töissä raudanpalan silmään ja silmästä meni näkö. Onko kenelläkään kokemuksia kauanko menee henkiseen ja fyysiseen toipumiseen ja toipuuko siitä koskaan täysin? Ainut hyvä asia on, että sain pitää oman silmän.
työtapaturma
näkö meni
9769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
toipuminen vie varmaan oman aikansa mutta onneksi ihmisellä on kaksi silmää, hui. Tiedän kokemuksesta vain hieman samoja fiiliksiä kun silmäleikkauksen jäljiltä oli epätietoisuus että miten näkö palaa silmään ja kauanko vie...Varmaan jokin vertaistukiryhmä voisi olla hyvä? Vaikuttaako muuttunut tilanne elämääsi, työhösi paljon? Lohdutuksena tiedän yksisilmäisiä´´ ihmisiä jotka elävät melko normaalisti, ajavat autoa ym
Terve!
Itse menetin näön oikeasta silmästä 9 vuotiaana sain jääkiekkomailasta suoraan silmään. Verkkokalvo irtosi ja näkö meni. Olen käynyt kolmessa leikkauksessa mutta näköä ei ole saatu takaisin mutta sain pitää oman silmäni ja olen siitä iloinen. Nyt olen 23 vuotias ja elän ihan normaalia elämää. Ei toisen silmän menetys haittaa mitää kun siihen tottuu , mutta ainoa pettymys oli se että en saanut kuorma-autokorttia vaikka omasta mielestäni se ei autolla ajamista haittaa ja harrastan myös moottoripyöräilyä. Toipumisesta en osaa sanoa riippuu ihmisestä itse en ole toipunut siitä koskaan enkä varmaan toivu. Välillä murehdin että millaista elämä olisi ilman tätä ikävää tapaturmaa. En tiedä olisinko sen onnellisempi... Mutta jaksamisia... Ei se maailma siihen lopu.
Kiitos vaan tuesta! Niin paskamaisin homma tässä onkin se ajokortti juttu, kun olen yksityisyrittjä ja joudun lähes päivittäin ajamaan kuorma-autoa tai ka yhdistelmää! "Täältä noustaan niinku usva paskasta" Lainaus Mato Valtoselta.
oli vuosi 1982 tai sinnepäin. Töissä E-afrikassa
löin naulaa suoraksi betonilattialla kun se kimposi oikeaan silmään ja tuhosi mykiön. onneksi
ei mennyt silmänpohjaan. Laittoivat uuden mykiön E-afrikassa ja sen kanssa on pärjäillyt jotenkin,
toki oma silmä olis parempi mutta voisi myös olla ettei näköä olisi ollenkaan.Fyysinen toipuminen on aika nopeeta mutta hyväksyminen itsensä vajaanäköisenä vie aikaa tosi pitkään,menikö sinulta kokonaan näkö siitä silmästä???
Joo meni näkö, jonkin verran reakoi valoon.
elää,silmäkirurgia kehittyy vauhdilla.
Muuten tsemppiä jaksamiseen !!
Tämän päivän iltalehdessä on yksi ihme juttu.
Pojan hammas palautti irlantilaismiehen näön
27.2.2008 18:06
Teollisuusonnettomuudessa sokeutunut irlantilaismies on saanut näkönsä takaisin vähintäänkin erikoisella tavalla - oman poikansa hampaan avulla.
57-vuotias mies menetti näkönsä kaksi vuotta sitten räjähdysturmassa metallin jälleenkäsittelylaitoksella. Kun kotimaiset lääkärit eivät kyenneet häntä auttamaan, hän hakeutui hoitoon Britanniaan, jossa turvauduttiin monimutkaiseen ja vaikeaan OOKP-operaatioon.
Monivaiheisessa leikkauksessa korvataan potilaan silmän vaurioitunut sarveiskalvo keinotekoisella laitteella, joka rakennetaan potilaan tai hänen lähisukulaisensa kulmahampaasta, leuasta otetusta luusta sekä kudoksesta ja muovisesta linssistä.
Nykyään mies pystyy jopa katsomaan televisiota ja selviämään arkiaskareistaan.
STT
Silmän toipuminen kestää ja 6 viikkoa on lyhyt aika vielä. Saattaa olla, että silmä säästää itse itseään ja alkaa katsella , kun on saanut tarpëeksi levätä.
Tosin enhän tiedä vaurioiden laatua, onko mahdollistakaan, mutta tosiaan lääketiede menee huimaa vauhtia eteenpäin, silmän osia voidaan siirtää ja keino-osia asentaa jo nykyisin. Toisaalta sille sinun silmällesi pitää antaa mahdollisuus myös itse toipua.
Olen kokenut vuosia sitten tai kymmeniä vuosia sitten silmätapaturman. Ei silmä täysin toipunut, sarveiskalvossa oli silloin vaurio, joka ei umpeutunut päivissä eikä viikoissa. Ilman laseja elin silti ikänäköön asti. Vaurioitunut silmä tulehtuu helpommin ja aluksi en nähnyt kummallakaan silmällä. Toinenkin kieltäytyi katselemasta. Minulle ei annettu pyydettäessä laseja, sanottiin vaan että aikaväli tapaturmasta on vielä liian lyhyt. Pidä huolta silmän tulehduksista ja hygieniasta.
Yhdelläkin oppii katselemaan.
Yhdysvalloissa ennen monitehopiilolinsseja ihmiset laittoivat toiseen silmään lähinäön ja toiseen kaukonäön piilolinsseillä. ihan tahallaan ja oppivat katselemaan eri etäisyyksille.
Niin rautapala oli melko iso ja kiinni näköhermossa, joten vauriot olivat melko suuret eli toiveita näön palautumiseen ei anettu. Mutta täytyy toivoa että lääketiede kehittyy. Kiitos vielä kaikille tuesta =)