Miten tapahtuu laivojen kiinnitys alueilla joissa on korkea vuorovesivaihtelu? Eikös esimerkiksi Engl.kanaalissa ole 10 metriä ja monin paikoin Atlantin rannoilla 2-5metriä vaihtelu. Onko laiva nousevissa ja laskevissa pollareissa kiinni vain löysätäänkö ja tiukennetaanko kiinnitystä veden vaihtelun mukaan. Tästä oli pubissa vähän kantapöydässä ihmetystä.Ja rakennetaanko laiturit noin korkeiksi vai onko kelluvia laitureita?
Vuorovesi
13
1649
Vastaukset
- mantteli sakkeli
Jos narut on pitkät, ei ole mitäänhätää hätää.
Lyhkäisten kanssa on tarkempaa,liikaa ei saa antaa löysää. Muuten laiva karkaa kaijasta.Pitää
myös huomioida lastauksesta ja lossauksesta johtuva liike. Monessa satammassa ei naruja saa
pitää vinssin rumulla,vaan neon laitettava pollariin. On myös passattava lankonkia,muuten
käy höperösti. Ensi matkan seiluri saa kyllä olla
tarkkana.Ei kysyvä tieltä eksy.Kyl vanhat skönet
neuvoo vai mitä ? - laskuveden
aikaan laiva makaa savessa eikä vettä ole kun keskellä jokea. Taisipa olla Morden warf niminen paikka. (Kauan kauan sitten).
- Black out
Vai oliko ilmajäähdytettyjä apukoneita?
- black out
Black out kirjoitti:
Vai oliko ilmajäähdytettyjä apukoneita?
Olin joskus paatissa jonka kanssa käytiin usein Cardiffissa. Siellä myös jäätiin kuiville laskuveden ajaksi. Apukoneiden jäähdytykseen käytettiin painolastivettä kuivana aikana.
- ne m/s Allinkin
Black out kirjoitti:
Vai oliko ilmajäähdytettyjä apukoneita?
Mersut (Mersu) jäähdytettiin jäähdyteettiin Morden Warf:issa. Vuosi taisi olla 1967.
- -altaaseen
slussista sisään ja ulos - kaksi kertaa vuorokaudessa nousuveden ollessa ylimmillään.
- Konstit on monet
Köysillä kiinitetään, niin kuin normaalistikin.Kansivahti huolehtii, että kun vesi laskee, niin höllentää naruja ja kun vesi nousee, niin kiristää niitä. Le Havren tienoilla korkeusero oil 10m luokkaa.Joku aasi ihmetteli, että onko ilmajäähdytteiset koneet, kun laiva on kuivilla, tosiaan, painolastivettä käytetään monessa laivassa jäähdytykseen, esim. jokiajoissa, jos on mutaista vettä,sekä jääajossa.
- aasi...
Itse oon ollu muutamassa laivassa missä yx apukoneista on ollu ilmajäähdytteinen!!!
- ex siiffi
aasi... kirjoitti:
Itse oon ollu muutamassa laivassa missä yx apukoneista on ollu ilmajäähdytteinen!!!
Monessakin laivassa hätäkone on periaatteessa ilmajäähdytteinen, käytetään syylaria kuten autoissa. Jossain oli ns. satamakone myös varustettu samanlaisella syylarilla.
Täällä kai oli puhe apukoneista joita käytetään lastatatessa tai lossatessa? Itelle ei kerinnyt tulemaan noin 30 paatin aikana yhtään ilmajäähdytteistä apukonetta vastaan jos noita valokoneita ei lasketa.
Tarkoitus oli ettei työt pysähdy kuivankaan aikana, siksi oli tarpeen järjestää jäähdytysveden saanti paarlastitankeista. - osaa...
ex siiffi kirjoitti:
Monessakin laivassa hätäkone on periaatteessa ilmajäähdytteinen, käytetään syylaria kuten autoissa. Jossain oli ns. satamakone myös varustettu samanlaisella syylarilla.
Täällä kai oli puhe apukoneista joita käytetään lastatatessa tai lossatessa? Itelle ei kerinnyt tulemaan noin 30 paatin aikana yhtään ilmajäähdytteistä apukonetta vastaan jos noita valokoneita ei lasketa.
Tarkoitus oli ettei työt pysähdy kuivankaan aikana, siksi oli tarpeen järjestää jäähdytysveden saanti paarlastitankeista.En mistään hätäpässeistä puhunut minäkään!!!
- vaan
osaa... kirjoitti:
En mistään hätäpässeistä puhunut minäkään!!!
Ei kylläkään selvinnyt mihin aiot ottaa osaa?
Olis mukava jos kertoisit missä laivassa olet tavannut tuon ilmajäähdytteisen apukoneen.
- lupo-loco
Bay of Fundy;ssa. Muutama video vuorovedestä täällä:
http://www.youtube.com/watch?v=YiHP8EG_Wq4&feature=related - seilori.....
Prima Shippingin M/S Casandrassa oli muistaakseni toinen apukoneista ilmajäähdytteinen, toinenkin oli ollut, mutta se oli vaihdettu Sisun koneeseen muutama vuosi sitten, Se ilmajäähdytteinen apukone oli Deutzin tekemä, kuten pääkonekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734436- 332531
- 402344
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211825Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401702Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251562- 821553
- 1501371
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221243Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901155