Kasasin just uuden koneen(AMD X24800). Lämööt everestillä emo:51C(passiivi jäähy), näyttis 44, kovo 31. Miltä näyttää?
Miten/millä ohjelmalla saan prossun lämmöt näkyviin??
Kiitti!
Miten/millä ohjelmalla saan prossun lämmöt näkyviin??
Kiitti!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koneeseen laitoin lisätuulettimen.
Emolevy 39, prossu 46, kovalevy 27 astetta.
Jos kopasta löytyy paikka laittasin lisätuulettimen, kun emokin käy aika kuumana (heh).
Niitä saa alta kympilläkin ja valmiit liittimet kiinni esim. CD-aseman vastaaviin vapaisiin. Helppo homma.
Tässä myllyssä lämmöt tippuivat kautta linjan 4-6 astetta, ja meteli ei juurikaan lisääntynyt.
Everest nähtävästi ei näytä prossun lämpöjä, kun koneessasi ei ole sen anturia.
Kotelo on antekin Sonata 3 ja kotelossa on takana 12cm tuuletin puhaltamassa ulos kotelosta. Kotelon sisällä on yksi lisä paikka 12cm tuulettimelle kovon vieressä.
Eiko muka uudella Asus M2N emolla ole prossun lämpötilan seuraamiseksi anturia?? Onko mitään mahdollisuuksia saada sitä näkyviin.
Kotelo on antekin Sonata 3 ja kotelossa on takana 12cm tuuletin puhaltamassa ulos kotelosta. Kotelon sisällä on yksi lisä paikka 12cm tuulettimelle kovon vieressä.
Eiko muka uudella Asus M2N emolla ole prossun lämpötilan seuraamiseksi anturia?? Onko mitään mahdollisuuksia saada sitä näkyviin.
näköjään kirjoittavat, että Everest 2.20 on jo muutaman vuoden vanha, ja ei tunnista kaikkia uusia osia.
Kts. Maken linkit.
Katso tuo mun lähettämä aikaisempi vastaus, siellä on linnki josta saat sellaisia ohjelmia jolla se lämpö näkyy.
Kyllä se Everest näyttää ainakin tästä koneesta lämmöt kuten aikaisempi vastaus näytti.
(Mulla on myös Sonata 3 kotelo jossa Asus M2N32-SLI-Deluxe (AM2) -emolevy).
Kyllä Everest näyttää myös prossun lämmön, tässä oman koneeni lämmöt:
http://www.aijaa.com/v.php?i=1666290.jpg
Tuolla lisää lämpöjen seurantaan ohjelmia:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/3/436140#2669676
CPUID ohjelmalla. Core 1: 40C ja 2: 35. Mitäs mieltä? Onko se emon 51C liian rankka pitemmän päälle?
vielä ei ole sulanut cpu. 4v
Tosin olen laittanut lisätuulettimen, mutta Scaleon emolevy toimii aina 37-38 asteisena.
Ite kasasin koneen ja prossussa on säädettävä tuuletin ja omani pyörii 2000 kierrosta min äänen takia en nosta nopeutta, muuten kyllä lämmöt sitten tippuisi. kotelossakin on vain paikka tuulettimelle.