sytytysjärjestys

Eli minulla on työn alla -70 luvun auto joku purettuna. nyt en tajua miten saisin sytytys järjestelmä selville.eli siis sytytys johdot sekaisin eli miten näkee virranjakajan kannesta mikä on ykkönen jne? varsinaisen sytytys järjestelmän kyllä tiedän.
48016
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jakaja on ollut joskus irti,etkä tiedä mihin asentoon se on laitettu,niin aika fakiiri täytyy olla jos pelkästään jakajan kannesta selvittää ykkös kohdan.venttiilikoppa irti ja pyörität konetta kunnes ykkössylinteri on puristuksen lopussa,niin silloin pyörijä osoittaa ykköspyttyä.

Äänestä
  • sillo jakajan reunassa on pien kolo mihin pastorin pittää osottaa ku ykköne on kohallaa.
    Sytytys järjestyksen suaat kun pyörität moottorrii ja katot mite venttiilit pelloo elikkä jos ykköstä hajet nii nelosessa pittää olla vaehtokohta ja päevasto nelosessa, kakkosen ja kolomosen löyvät samalla lailla ja ei ku kokkeilemmaa. Sitä venttiiliin vaihtokohtoo ehtiissä täytyy sitte lopuks kahtoo että mäntä on yläkuolokohassa (ykkosen paikkoo ehtiissä).
    Muuteha sillä ei ou mittee välijä missä se ykkonen on kuha se vuaan roikassoo oikeella aikoo kipinöö näen periuaatteessa

    Äänestä

on nelitahti moottorissa yleensä 1-3-4-2,
Toiset jo kertoneet, miten ykkönen löytyy.
Mikäli virranjakajan akselin päässä on vino hammasratas, ykkösmerkkiin (mikäli on) katsottuna käännä n. sentti vas. tai oik. jolloin osuu kohdalleen.
Sytytysennakko yleensä on noin 7 astetta ennen yläkuolokohtaa (ekk).

Et kertonut minkä auton kone on kyseessä.

Äänestä

Ota 3 sytytystulppaa irti, jätä ykkössylinterin paikoilleen. Sitten pyöritä hihnapyörästä moottoria pyörimissuuntaan kunnes tunnet puristustahdin alkavan. Käännä edelleen hitaasti ja seuraa kun hihnapyörän merkki tulee kohdalleen .
Kun merkit on kohdallaan laitat ykkössylinterin johdon pyörijän nokan kohdalle. Siitä sitten jatkat jakajan pyörimissuunnassa 1,3,4,2. Jos vanha Kentin kone järjestys on 1243.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eerookkile kirjoitti:

Eli minulla on työn alla -70 luvun auto joku purettuna. nyt en tajua miten saisin sytytys järjestelmä selville.eli siis sytytys johdot sekaisin eli miten näkee virranjakajan kannesta mikä on ykkönen jne? varsinaisen sytytys järjestelmän kyllä tiedän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu