Hätiköity pesuvalinta

Mitä mieltä ootte, teinkö hullusti kun Cee'dini alkoi näyttää likaselta ni vein harjattomaan pesuun (välttääkseni naarmuja) ja otin vahauksen ´ku kassalla kysyvät? Autoista on vähän kokemusta ni kertokaa mulle, mitä jos likaa jääny vahan alle, lähteekö pois vahauksen häipyessä vai kuinka, saako vahaa pois ja mitä jatkossa, onko alle jäänyt lika pahaks?
132257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

liuotinpesuaineella. Totta kai vahan alle jäänyt lika on pahaksi ja pysyy siellä niin kauan, kuin vaha sitä suojaa. Jos pahasti epäilyttää, niin pese auto liuotinpesuaineella käsin, kuivaa ja vahaa käsin jollakin laadukkaalla vahalla. Ei itseasiassa ole niin iso homma, miltä kuulostaa.

Äänestä

Lahes minka tahansa muun auton kanssa pesujen suhteen ei ole ongelmaa mutta tan Kian kanssa on, pese varovasti muuten maali naarmuuntuu/lahtee helvettiin/on muuten vaan normaalia huonompi.
Itseppa olet valintasi tehnyt ja joudut ihan toiselle aaltopituudelle jos haluat pitaa Kian maalipinnan edes kohtuullisessa kunnossa ja sunhan taytyy pitaa ettei ala havettaa

Äänestä
  • ÄLYKÄÄPIÖITÄ ny riittää aina joka lähtöön!!

    Äänestä

  • Etkö osaa kirjoittaa? Kirjoitustyylisi perusteella taidat olla joku vajaaälyinen, joten et autoistakaan mitään tiedä.

    Äänestä

  • SHATRAUG kirjoitti:

    Etkö osaa kirjoittaa? Kirjoitustyylisi perusteella taidat olla joku vajaaälyinen, joten et autoistakaan mitään tiedä.

    alkanu yskii viimeaikoina kun on hermot noin kireeeeeeeeeel??????????????raaaaaukka!!!!

    Äänestä

että.....teit ihan hyvän valinnan.
En usko et jos pesupaikas edes vähän tietämystä edes kysyvät vahauksesta jos riski et jää jotain likaa;suolaa tai mv.vahan alle.
Kait nuo vahat tänäkin päivänä samal kun kiillottaa myös puhdistaa.
Minä en ainakaan menis uutta ceediäni millään liuottimilla hinkkaamaan ennenkuin keväämmäl varmasti toteaisin skemaa vahan alla!älä hättäile,kyl se siitä!

Äänestä
  • sivuhuomautuksena: liuotin nimensä mukaisesti liuottaa eikä tarvitse hinkkausta.

    Äänestä

huoli pois roosmarii, se vahanlitku häviää siitä ekassa vesisateessa

Äänestä
  • Mazda 626. Maalattu taakuuna uudelleen.

    Äänestä

Yleensä tämmösessä tilanteessa tarjoavat uutta pesua, ainakin jos asiasta huomautetaan heti tapahtuman jälkeen. Ota mieluummin harjapesu ja vahaus, ei se lika pelkällä painepesulla irtoa.
Itse olen käyttänyt useita kertoja harjapesussa eikä ole naarmuja ilmaantunut (ceed). Jos on likaiset harjat niin voi olla että aiheuttavat naarmuuuntumista maalipintaan.
Poikkeuksetta mulle on tarjottu uutta pesua veloituksetta jos esim. aluvanteet on jääneet likaisiksi.

Äänestä

Vanha vaha lähtee parhaiten pesemällä auto Original Fairyllä, sillä vihreällä. Nykyiset liuotinpesuaineet ovat niin ympäristöystävällisiä, ettei niillä lika lähde hankaamatta pois. Harjattomassa pesussa vahan alle jäänyt lika on todella lujassa maalipinnassa kiinni, itse olen lian irottanut puhdistavalla vahalla. Mielestäni Kian maalipinnat näyttävät paljon paremmilta, kuin monen muun merkin maalipinnat, vaikka itselläni ei Kiaa olekkaan!

Äänestä

Ei tuo automaattipesun vaha siinä kauan pysy. Kyllä se viimeistään seuraavassa pesussa sieltä lähtee. Ja tuskimpa sinne niin erikoista myrkkyä on jäänyt että se mitään vahinkoa saa aikaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juhy kirjoitti:

Mitä mieltä ootte, teinkö hullusti kun Cee'dini alkoi näyttää likaselta ni vein harjattomaan pesuun (välttääkseni naarmuja) ja otin vahauksen ´ku kassalla kysyvät? Autoista on vähän kokemusta ni kertokaa mulle, mitä jos likaa jääny vahan alle, lähteekö pois vahauksen häipyessä vai kuinka, saako vahaa pois ja mitä jatkossa, onko alle jäänyt lika pahaks?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu