USAs ei tv lupa maksua

Ja 2009 siirrytään suoraan teräväpiirtotekniikkaan. ja kotitaloudet saavat ilmaiset digiboxit. Suomessa halutaan kupata enemmän köyhiä ja siksi lupamaksu. Paska maa, niin kun muutenkin.
3251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei oo muuten Canadassakaan lupamaksua. Siellä on "vaan" n. 100 tv-kanavaa. Toimivat kaupallisesti. Ne hoitavat myös ns. "julkisen palvelun" tehtävän, raportoiden siitä vuosittain. Suomessa "julkisen palvelun" hoitaa yksi taho eli YLE - joka kiskoo siitä enemmän maksua siis enemmän kuin 100 kanadalaista kanavaa yhteensä.

Tyhmyys on Suomessa maan tapa, sanoi eräs tunnettu suomal. kirjailijakin.

Äänestä
  • On aika idiottimaista verrata tv:n tai muun median toiminnassa Yhdysvaltoja ja Suomea keskenään.

    Miksi?

    Suomi on Yhdysvaltoihin verrattuna
    marginaalinen markkina-alue josta ei irtoa kaupallisille kanaville mainosrahaa kovinkaan paljon

    Tv-tuotannossa Yhdysvaltalaiset tuotantoyhtiöt ja kanavat pystyvät kielenkin takia myymään ohjelmansa maailmanlaajuisesti. Suomenkieliselle tuotannolle ei ole muualla kysyntää, joten tuotantokustannukset on saatava yksinomaan kotimaasta.

    Äänestä

Ja niillon ääliö resitenttinä, että tervemenoo vaan sinne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ollenkaan kirjoitti:

Ja 2009 siirrytään suoraan teräväpiirtotekniikkaan. ja kotitaloudet saavat ilmaiset digiboxit. Suomessa halutaan kupata enemmän köyhiä ja siksi lupamaksu. Paska maa, niin kun muutenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu