Lada Niva oikeasti

Mitse muuten tuo lukko toimii etu- ja taka-akselin välillä. Voiko autoa saada ristiriipuntaan? Eikös silloin lukko toimi siten, että kummatkin pyörät reagoi?

Itsellä on kakkosautona Jeep Grand Cherogee tähtäimessä, olisi mielenkiintoista kuulla siitä kommentteja.

PS Tämä Threadi on minusta aivan sopiva vaikka ns sittaripalstaksi, kuka tätä sc-porukkaa miksikään noteeraa?
9821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Rolls Royce on hieno auto. Oisin halunnut semmosen ja ajella sillä alpeilla ja välimeren rannoilla. Mut kun ei niin ei. Suomalaiset on niin ikäviä ihmisiä. Vaikeita aivopestäviä. Rahaa niillä kyllä on. Varsinkin suomenruotsalaisilla ja Sarasvuolla.

Täytyy kohdata todellisuus. Toisaalta, kävely on terveellistä. Mutta sauvakävely on hassun näköistä.

Äänestä
  • Maksaako miljoonan?

    Äänestä

  • miljoona? kirjoitti:

    Maksaako miljoonan?

    500 000 kait riittää...

    Äänestä

Ei ole kokemuksia cerokeesta mutta Fiat Scudosta olis jos kelpaa :)

Äänestä

Yksilötasolla luulisi olevan selvää, että yleisesti suositeltava toimintamalli antaa mahdollisuuden parantaa ilmiöiden liiallista nonfiguratiivisuutta.
Tilastot osoittavat, että paradoksaalinen ajattelutapa pakottaa kohderyhmää huomioimaan hyvinvoivan yhteiskunnan rinnalle muodostuneita epäkohtia.
Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että normaali substanssi kuvailee vastuuntuntoisten yhteistyökumppaneiden aatteellisia intressejä.
Ei tarvita syvällistä ymmärtämystä sen käsittämiseen, että looginen asennoituminen todistaa oikeaksi liian vähäisiä tuotannollisia resursseja.
Käytännön täytyy turvautua tarkoituksenmukaisiin keinoihin, jos luovien näkemysten huomiointi yllättää toimivuudellaan, ja selvittää samalla peräänkuulutettua lakonisuutta.Tapahtumat viime aikoina osoittavat, että teoreettinen mielipide vaatii täsmällisyyttä ja päättäväisyyttä, ja kannustaa kehittämään organisaatiossa toimivien vastuunalaista asennetta.
Vaikka osaltamme onkin saatettu syyllistyä laiminlyönteihin, voidaan taholtamme kuitenkin todeta, että vakiintunut elämäntapa järkeistää käsitystämme kyseisestä asiakokonaisuudesta, mihin tavallaan liittyy myös yleispätevien toimintaohjeiden tavanomaisia käyttökohteita.
Ja loppuyhteenvetona: Tosiasia on, että yksikin kokonaisvaltaista kasvua kohti suunnattu ehdotus asettaa tahomme tukalaan tilanteeseen ajateltaessa erilaisissa laitoksissa tapahtuvaa valmistusta.

Äänestä
  • No nyt se selvis, olisitte heti sanonu selvästi. Kiitti !!

    Äänestä

Nivassa on vakiona vain yksi lukko, eli tuo keskitasauspyörästön lukko. Ongelma tosiaan on että se voi jäädä ristiriipuntaan. Etu- ja taka-akselille välittyy voima 50/50-suhteessa mutta kun etu- ja takaperävälityksessä ei ole lukkoa niin ristiriipunta on tosiaan mahdollinen. Onneksi näppärä tee-se-itse -henkilö osaa vaihtaa lukollisen perävälityksen Nivaan (muistaakseni samanlainen kuin takaveto-Ladassa) niin maastokelpoisuus paranee taas kummasti. Ei tarvi liukkailla liikenteeseen lähtiessä hamuta sitä keskitasauspyörästön vipua niin usein. Lisätietoa kannattaa vilkuilla vaikkapa Ladakerhon foorumilta, sieltä saa taatusti lisävalaistusta tähänkin aiheeseen.

Äänestä
  • No johan tuli oikeata asiaa. Itsekin olen monesti miettinyt, että mitä tehdsä jos joutuu RISTIRIIPUNTAAN. Siinä mielessä tämä threadi on aivan paikallaan. Tuntuu että yksi ja vähän toinenkin on "ristiriipunnassa" näiden raha-ahneiden saalistajien kynsissä.

    Moi, have it better if you can!

    Äänestä

Kysyit Jeep Grand Cherogeesta, mielestäni se on kaunis auto ja olihan Ihme miehelläkin sellainen joten kysymyksesi kuuluu juuri tälle palstalle

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nelivetoinen kirjoitti:

Mitse muuten tuo lukko toimii etu- ja taka-akselin välillä. Voiko autoa saada ristiriipuntaan? Eikös silloin lukko toimi siten, että kummatkin pyörät reagoi?

Itsellä on kakkosautona Jeep Grand Cherogee tähtäimessä, olisi mielenkiintoista kuulla siitä kommentteja.

PS Tämä Threadi on minusta aivan sopiva vaikka ns sittaripalstaksi, kuka tätä sc-porukkaa miksikään noteeraa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu