SosiaaliPummit!!!

Petu kun olet niin innokas tutkimaan asioita....Niin otappa selvää kuinka moni käyttää Harjavallan soppahuoltoa hyväksi...!!!! On esim pariskunta jolla lapsi!!! Toinen muuttaa osoitteen että oltas ns.Erossa ja otetaan molemmat kaikki edut soppahuollosta!!!Kyl se on mun mielestä niin Vitun väärin!!! Ja sit tällänen Esim.Toinen opiskelee ja yrittää ni saa jotain almuja sossust ja sit kun toinen vaan on eikä tee mitään ja vaiks juopottelis päivät!!! Niin sossust maksetaan sähköt.asuminen,vedet ym. ym. ja vielä lykätään noin.400ekee viel rahaa kuukaudeks...Et hoh hoijaa vaan....koitas selvittää tämä...tiedät ite varsin hyvin asian jopa ystävä piiristäs joita näit vaalikarkkeja jakaes keppana höyryis...Eiks ni??? Tietys osoittees.....
242838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

kade voit itsekkin joutua sossupummiksi.

Äänestä
  • joskus sossut kokonaan. Nykyisin tuntuu että osa nuoristakin on sitä mieltä että ei viitsi itseään kouluttaa. Ajattelevat että kyllä mä pärjään niillä sossun rahoilla. Todella väärin!

    Vaikka mentäs käpyjä keräämään sossun rahan eteen niin sekin olisi paprempi kun että tosta vaan annetaan tekemättä mitään, ja kulutetaan veronmaksajien rahat!

    Äänestä

  • loppuu kirjoitti:

    joskus sossut kokonaan. Nykyisin tuntuu että osa nuoristakin on sitä mieltä että ei viitsi itseään kouluttaa. Ajattelevat että kyllä mä pärjään niillä sossun rahoilla. Todella väärin!

    Vaikka mentäs käpyjä keräämään sossun rahan eteen niin sekin olisi paprempi kun että tosta vaan annetaan tekemättä mitään, ja kulutetaan veronmaksajien rahat!

    natsipaska

    Äänestä

  • Se on hyvä että käyttää hyväkseen sosiaalietuja. Vain tyhmä ei tekisi niin. Tämä valittaja on kateellinen pikkupillu. Jos sossua voi käyttää väärin syy on järjestelmässä ei käyttäjissä. Tämä järjestelmä on takuulla naisten kehittämä.
    Kun asiaa tarkastelee siltä kantilta että järjestelmä työllistää suomessa tuhansia naisia jotka ei tee mitään hyödyllistä,muuta kuin luo lisää byrokratiaa ja siirtelee papereita pinosta toiseen, nin muutaman satasen piffaava älykkö on hyvin pieni kulunki verraten näihin suojatyöläisiin jotka tasa arvoisuuden nimessä nostaa palkkaa työstä joka ei ole työtä eikä hyödytä ketään.

    Äänestä

On se vaan niin väärin että opiskelijat saavat paljon vähemmän tukea kuin kotona olevat laiskat paskat. Opiskelijoita kehoitetaan menemään töihin opiskelun ohella,tämän jälkeen ihmetellän miksi opiskelijat ovat väsyneitä ja köyvät niin sanotusti ylikierroksilla. Monet opiskelijat eivät jaksa enää pitkän päivän jälkeen mennä töihin.Opiskelijoilla on kotona ihan tarpeeksi tekemistä jotta saisivat kunnon todistuksen koulustansa. Tämä taas johtaakin siihen miksi opiskelijat velkaantuvat kun heidön pitää ottaa opintolainaa jotta saavat maksettua asuntonsa, elantonsa, opiskeluvälineet ym. ym.

Kyllä on väärin!!!!!

Äänestä

No Petu nyt tuskin on niin mahtava mies, että pystyy Suomessa noita lakeja muuttelemaan..meinaan niitä lakeja jotka takaa toimeentulon..mahtaisko mennä siinä Petun omakin toimeentulo samalla..vai ehtiikö mies käydä tämän kaiken valittelun lomassa vielä töissäkin?
Näyttää tästäkin palstasta tulleen tällanen petun oma palsta.

Äänestä

Kyllä se on niin pieni raha minkä sieltä sossusta saa, ettei sillä paljon juhlita! Ja sillä pitäs KUUKAUSI elää. Jos joku haluaa elää elämänsä sossun rahoilla niin eläköön jos toimeen tulee.

Äänestä

ehkä se on yhteiskunta joka ajaa ihmiset tekemään asioita että saa ruokaa suuhun? Ei kaikki jotka "ketkuttelee" ole alkon kavereita! Valtio antaa vaihtoehdot..Vai päteekö taas, sitä suurempi mielipide mitä vähäisempi asiatieto? Ei pidä yleistää että haluaa olla työtön vain noukkii etuja, on n. 3-5% jotka haluaa olla tukien varassa"!

Äänestä

Juu kyllä se näin on että yhteiskunta oikeen kasvattaa tälläsii Työtävieroksuvii tänne Harjavallan nurkkiin.... Tukia saadaan Harjavallan sossust niin kepeesti että ei tosiaankaan kannata opiskella eikä lähtee hommiiin...ku muutenki pärjää...ja jos on perhettä niin erotaan sosunsilmis ja otetaan tuet molemmat.....Mut eikai tää vissiin oo kenenkään mielest väärin vai???? Minä ainakin kunnioitan sellast joka tekee työtä tai opiskelee itelles hyvän ammatin...ja nauttii niittä itse ansaitsemia hedelmiä!!! Toisin kun nää RESSUKAT!!!

Äänestä
  • Ei kukaan voi arvostella tai tietää jos tuleekin sellainen tilanne että on pakko turvautuu sossuun, varsinkin kun lasten hyvinvoinnista on kyse. Itse teen kahta työtä, voisin tietty olla kotonakin tekemättä mitään, ja kun kaikki menee ruokaan ja laskuihin niin silti joudun käymään sossussa. Ja se raha ei häävi ole, mutta auttaa kuitenkin jossain määrin. Joten kyllä nää suomen verotukset takaa sen että yh on aikas tiukilla! Tietty kaikki tapaukset on omanlaisiansa, eikä kukaan mun mielestä voi arvostella toista. Jokainen varmasti tekee omalle elämälleen sen mitä haluaa?! Aurinkoista kevättä kaikille :)

    Äänestä

Jota koskevaa lainsäädäntöä pitäisi muuttaa. Ei pitäisi olla niin, että erillään asumista tuetaan. Olisi lastenkin kannalta parasta, että tuettaisiin yhtenäisinä perheinä asumista.

Väärinkäytöksiä on aina ollut ja tulee olemaan - se on varma. Kuitenkin tutkimusten mukaan toimeentulotuenkin suhteen suurempi "ongelma" on tuen alikäyttö.

Tutkimuksen mukaan alikäyttö on "vähäistä" - kuukaudessa tukea jää alikäyttäjiltä saamatta "vain" noin 170 euroa.

Väärinkäyttö maksaa vain murto-osan siitä mitä köyhiltä jää alikäytön vuoksi saamatta.

Toisaalta kun lakia korjattaisiin vähän maalaisjärjen mukaiseksi niin väärinkäyttökin varmasti vähenisi huomattavasti.

http://vvv.valtakunta.info

Äänestä

kun kerran niin kovasti oot tuota mieltä, niin ole, eipä taida olla omassa elämässäs mitään vikaa. ihmettelen vaan miten jonkun elämä voi olla täydellistä, mutta ompahan se ainakin nyt todistettu, että ainakin jollain on elämä täydellistä. oishan se hienoa, kun niillä tuilla pystyis elämään oikein kunnolla, mutta kyllä ne on niin tarkkaan laskettui, ettei ylimääräiseen jää mitään. ja en usko, että suurin osa on työttömänä mielellään, tietty on niitäkin, mutta suurin osa kyllä haluaa tehdä työtä, jotta sais itse kaikki maksettua, jopa veroja. ja kun itse nyt tuosta asiast vaahtoat, niin taidat itse olla suurin hyväksikäyttäjä joka asiassa. mutta en usko että ketään kiinnostaa valehtelus ja kusetus. ehkäpä vaan jälleen kerran haet sitä huomioo, mitä muuten et saa. mutta naytihhan elämästäs, vaikka sitten valittaen jos niin haluat!

Äänestä

Juu!!! Olet tosiaan oikeassa!!! Juu parit eroilee ja muuttaa hetkeks eri osoitteeseen ja sit ku hupsis takas! kun on saatu sossus asiat rullaa!!! Ei muuta kun porukal hakee toimeen tulotukee viel sähkön ja vuokran lisäks!!! Ja naamat täyteen ja paikalliseen....Ja tää on tosi...Vaiks joku kyl vinkuu heti ku on vähä massii päälle!!!! HAH HAH HAAAAA

Äänestä

on petu ite

Äänestä

Mistä näitä pummeja oikein sikiää?

Äänestä

Joku vinkuu täällä muutamasta sossun "väärinkäyttäjästä" ja samaan aikaan Rottalinnassa lojuu 300 huijaria meidän rahoilla!! Haloo...

Äänestä

Katoppa kuule täältä linkistä. Jo vuonna 2013 on valloissa jaettu 1,1 miljoonaa toimeentulotukea (s. 14) mikä on jaettu 437 (s. 42) hakijalle! Reaalimenot on ollu 153e/asukas (s. 29)

Että kyllä tätä sossupummia täällä riittää jotka murehtii nyt "meidän rahoista"!

http://www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/116197/Tr14_14.pdf?sequence=4

Äänestä
  • Kenen meidän? Ei sulla mitään rahaa ole.

    Äänestä

No niin matemaatikot. Kertokaapa mitä Rottalinnan ylläpito vuodessa maksaa, kuka sen maksaa, ja mikä on sen reaalihyöty Harjavallan taloudelle?

Äänestä
  • En tiedä missä on Rottalinna tai miten se liittyy Harjavaltaan?

    Äänestä

  • Ala sinäkin liikkumaan ihmisten keskuudessa, niin hahmotat ympäristöäsi paremmin.

    Äänestä

kaikki kulut ja se raha jonka paikkaan sijoitetut kultamunat käyttävät ostaessaan palveluita paikallisilta yrityksiltä ovat ,pakkosiirtoa verovelvollisilta mamubisnestä pyörittäville sekä paikallisille yrityksille.
Koskapahan raha ei ole riittänyt aikoinaan edes valtiovelan lyhentämiseen,on erityisen oletettavaa että tämäkin raha otetaan lopultakin velkana valtakunnan ulkopuolisilta rahoituslaitoksilta,siis valtionvelka kasvaa ja velankasvun edes näennäiseen hidastamiseen tarvitaan leikkauksia lisää jotka taasen kohdistuvat kantaväestöön ja sitämyötä kantaväestön ostovoimaan.

seinähullu nurinkurinen ikiliikkuja.

Äänestä

Ihmetyttää tuo lainarahalla opiskelusta vinkuminen.
Niinhän on aina tehty, jos ei ole ollut varakkaita vanhempia.
Miksi valtion pitäisi maksaa ammattiin opiskelu?

Äänestä
  • Miksipä ei? Maksaahan se tänne vyöryvien huijarienkin kaikki kulut, ja sen sijoituksen tuotto on tasan nolla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petu tee tutkimus...... kirjoitti:

Petu kun olet niin innokas tutkimaan asioita....Niin otappa selvää kuinka moni käyttää Harjavallan soppahuoltoa hyväksi...!!!! On esim pariskunta jolla lapsi!!! Toinen muuttaa osoitteen että oltas ns.Erossa ja otetaan molemmat kaikki edut soppahuollosta!!!Kyl se on mun mielestä niin Vitun väärin!!! Ja sit tällänen Esim.Toinen opiskelee ja yrittää ni saa jotain almuja sossust ja sit kun toinen vaan on eikä tee mitään ja vaiks juopottelis päivät!!! Niin sossust maksetaan sähköt.asuminen,vedet ym. ym. ja vielä lykätään noin.400ekee viel rahaa kuukaudeks...Et hoh hoijaa vaan....koitas selvittää tämä...tiedät ite varsin hyvin asian jopa ystävä piiristäs joita näit vaalikarkkeja jakaes keppana höyryis...Eiks ni??? Tietys osoittees.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu