vauvan liikkeet

Raskausviikkoja kohta 19 täynnä. Semmoinen huoli on tullut, kun en vauvan liikkeitä tunne kovin paljoa. Pari kertaa päivässä vaan bongaan. Eilenkin illalla makoilin kauan aikaa selälläni ja yritin kuulostella, mutta ei. Muutaman muksauksen sitten tunsin istuessani myöhemmin. Ja kun liikkeitä tunnen, niitä tulee vaan kaks kolme kerralla, sitten hiljenee. Milloinkahan mahtaa liikkeet alkaa tuntua paremmin? Huolestuttaa, josko vauvalla on jokin hätänä kun liikkuu niin vähän... :(
4672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Näillä viikoilla vauva on vielä pieni ja hentoinen, että jokainen liike ei todellakaan tunnu. Lisäksi vauvalla on tilaa liikkua kohdussa, osumatta kohdun seinämiin, myös istukan paikka vaikuttaa. Jos se on etuseinässä, vaimentaa se vauvan liikkeitä tehokkaasti.

Useamman lapsen synnyttäneenä sanoisin, että liikkeet alkavat vahvistua ja tuntua kunnolla päivittäin vasta n. rv 22-23 eteenpäin.

Nyt odotan rv 17 5 ja muutaman hentoisen liikkeen tunnen viikossa, en todellakaan päivittäin.

Äänestä

Itse tunsin vasta rv 19 ensimmäiset liikkeet ja monet vasta myöhemmin.Ovat vielä niin hentoja ne liikkeet ja riippuu missä milloinkin myllertää. Itsekin huolestuin alussa. Kyllä ne liikkeet pikku hiljaa alkaa lisääntymään ja tulemaan päivittäin :) kymmenen viikon päästä liikkuu vauva jo kovasti. onnellista odotusta :)

Äänestä

tuo on niin yksilöllistä tuo liikkeiden tunteminen, mutta ei tosiaan noilla viikoilla mitään hätää ole jos ei koko ajan tunne niitä. itte ensimmäistä odotan ja liikkeet on tuntuneet päivittäin rv 17 lähtien ja myöskin tuo istukka on edessä..mutta nyt menossa jo viikko 33 ja välillä hermostuttaa kun toinen ei ole paikallaan ollenkaan, tai tulee hikka joka jyskää tuonne lonkkaluiden väliin ja kestää 15 minuuttia, tai muuten vaan aamu-ja iltamöyrinnät:D kyllä niitä sieltä sitten tulee ajan kanssa melekeen kyllästymiseen asti. ja itte huomasin että kaks suklaapalaa kun syö, alkaa hurja liikkuminen. tommosia kannattaa kokeilla, jos huolestuttaa:)

Äänestä
  • Voi kiitos teille vastanneille! Tuli niin helpottunut olo :) Ihanaa kun ei tarvitsekaan murehtia, nyt nautin vaan tästä raskaudesta ja iloitsen niistä liikkeistä mitkä tunnen. Kiitoksia vielä kerran, ihania olette kun autatte :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 19 kirjoitti:

Raskausviikkoja kohta 19 täynnä. Semmoinen huoli on tullut, kun en vauvan liikkeitä tunne kovin paljoa. Pari kertaa päivässä vaan bongaan. Eilenkin illalla makoilin kauan aikaa selälläni ja yritin kuulostella, mutta ei. Muutaman muksauksen sitten tunsin istuessani myöhemmin. Ja kun liikkeitä tunnen, niitä tulee vaan kaks kolme kerralla, sitten hiljenee. Milloinkahan mahtaa liikkeet alkaa tuntua paremmin? Huolestuttaa, josko vauvalla on jokin hätänä kun liikkuu niin vähän... :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu