Kytökyläset oli tästä antosasta ja asijaa valasevasta Jätevesi-illasta
Jäi vaan tuonne korvan taakse soimaa tämä
maanviljelijöille tuleva ylivoimainen taakka
jos joutu navetta rakennuksesta tulevat pesu
veetkin ottamaan jäteveen piiriin
Tästä pitäs saaha neuvvotella valtio vallan
kans semmonen siirtymä aika johonkin tuonne
vaikka 2050 vuojelle
Jäi vaan tuonne korvan taakse soimaa tämä
maanviljelijöille tuleva ylivoimainen taakka
jos joutu navetta rakennuksesta tulevat pesu
veetkin ottamaan jäteveen piiriin
Tästä pitäs saaha neuvvotella valtio vallan
kans semmonen siirtymä aika johonkin tuonne
vaikka 2050 vuojelle
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siitäkin huolimatta haluan kommentoida asiaan.
Suomalainen maanviljelys ja ylipäätään Suomalainen alkutuotanto on ollut jo pidemmän aikaa tappolistalla omien päättäjiemme ja ennenkaikkea EU:n toimesta.
Koko ajan ollaan menossa yhä suurempiin ja suurempiin tiloihin esim. maatalouden osalta, että se edes jollain tapaa kannattaisi.
Sitten viimein, kun EU:n taholta viimein ilmoitetaan, ettei Suomalaiselle maanviljelylle enää tukia makseta, loppuu se vähäinenkin maanviljely täältä kokonaan, jonka jälkeen olemme siltäkin osin täysin tuontitavaran armoilla.
Siitä tuonti elintarvikkeista meillä oli jälleen muutama viikko sitten hyvä esimerkki, kun keskieuroopasta tuoduista pakastevihanneksista löytyi hiiren pää.
Tapauksesta uutisoitiin mm. television tekstisivuilla, em. hiirenpään oli saanut lautaselleen vuodeosaston potilas.
Bon apetit.
On ollut tievossa kautta aikain että
maanviljeliä on maaseuvun pahin
saastuttaja näin ollen maatalouvesta
tulevat saasteet pitäisi saaha ensin
kuriin Sitten vasta oma kotitalouksien
kimppuun
Ps. Tästähän oli tv. ohjelmakin
tuolta venäjältä kuin hyvin niillä puutarhat kukoistaa, kun käyttävät jätteensä siellä lannoitteena.
Siitä niin kauvan oo kun täälläkin hyyssin
aluset pottumaalle ajettiin ja hyvin kasvo
eikä ollut makuhaittoja
Täysin kattavan ja todella tyhjentävän vastauksen tiedusteluusi. Muuan kestokeskustelija kävi sotkemassa tämänkin aloituksen. Summailin tuossa, että hänen omalla nimimerkillä kirjotetut höpinät mukaan luettuna hänen kommenttejaan oli alun toista kymmentä.