Heipsan! tuossahan se kysymys tulikin elikkäs olisikos jonkulla tietoa että milloin synnytys käynnistetään? Itselläni huomenna neuvola ja lähetteen saan tyksiin niin millonkohan ne ensisynnyttäjillä alkavat käynnistelemään? Viikkoja on nyt 40 2. Tuli vaan yhtäkkiä mieleen että neuvolan täti viime viikolla höpisi lähetteen laittamisesta tyksiin jos huomenna vielä "joudun" neuvolaan menemään, en sitten heti tajunnut että se taisi käynnistyksestä höpistä :D
Milloin synnytyksen käynnistys?
7
5051
Vastaukset
- melkein ammattilainen
Synnytyksen käynnistämisestä tehdään aina päätös tapauskohtaisesti. Tavoitteena on niin luonnollinen syntymä kuin mahdollista vaarantamatta tippaakaan äidin tai lapsen terveyttä.
Yleensä lasketun ajan jälkeen n.vk 41 äidille annetaan aika sairaalaan äitiys poliklinikalle, jossa tutkitaan äidin ja lapsen vointi. Tutkimuksina yleensä joitakin seuraavista sikiön sydänäänet, ultraus (lapsen koko ja istukan toiminta), äidin terveys (alkava raskausmyrkytys yms riskit, yleinen vointi) ja kohdun suun tilanne yms.
Jos kaikki on kunnossa annetaan raskauden jatkua ja odotellaan synnytyksen käynnistymistä luonnollisesti. Tässä vaiheessa raskauden ongelmat voivat kehittyä nopeasti (muutamssa päivässä), joten äitiä seurataan tarkoin muutaman päivvän välein (paikasta riippuen seuranta voidaan tehdä nuvolassa tai sairaalan äitiyspoliklinikalla).
Yleensä käynnistykseen aletaan viimeistään raskausviikon 42 lopulla, mutta jos kaikki on hyvin voidaan vielä tässäkin vaiheessa odotella. Suomessa syntyy joka vuosi vauvoja, jotka syntyvät raskausviikolla 44 (eli 44 täyttä viikoa ja joitakin päiviä).
Päätös käynnistyksen aloittamisesta tehdään yleensä monien syiden summana ilman mitään varsinaista pakottavaa syytä. (esim. istukka hiukan kalkkeutunut, kohdun kaulaa vielä jonkin verran jäljellä (eli luultavasti ei käynnisty itsekseen vielä muutamaan päivään), äiti tuskastunut odotukseen ja ei saa nukuttua lievien supistusten kanssa... eli mikään syy yksin ei ole pakottava käynnistykseen, mutta lääkärin arvion mukaan puoltavia seikkoja on enemmän kuin kieltäviä).
Tälläisissä käynnistyksissä äidin mielipide on usein ratkaiseva eli onko hänestä turvallisemman tuntuista antaa raskauden jatkua ja antaa näin luonnolle mahdollisuus vai onko hänestä turvallisemman tuntuista kokea lääketieteellinen toimenpide (eli käynnistys), mutta toisaalta saada lapsi syntymään nopeammin. Joten kerro reilusti mielipiteesi, jos et halua käynnistystä. Tämä siksi, että äidin asenne vaikuttaa huomattavasti synnytyksen sujumiseen.
Jos käynnistykselle tai raskauden jatkamiselle on selkeä lääketiellinen peruste, ei lääkäri vaaranna lapsen tai äidin terveyttä huomioimalla äidin toivetta.
Tietenkin äidillä kuten kellä tahansa potilaalla on oikeus kieltäytyä mistä tahansa lääketiellisestä toimenpiteestä (esim. käynnistyksestä) ja näin kantaa itse vastuu mahdollisista seurauksista. Vastaavasti synnyttävällä äidillä kuten kellään muullakaan potilaalla ei ole oikeutta vaatia mitään tiettyä toimenpidettä (esim. käynnistystä), jos lääkäri ei pidä sitä tarpeellisena. Potilaalla ei ole myöskään oikeutta valita tapaa, jolla toimenpide tehdään (esim. käynnistys aloitetaanko suoraan tipalla vai kokeillaanko ensin tableteilla), vaan lääkäri tekee päätöksen (toki potilaan mielipide tulee huomioida päätöstä tehdessä yhtenä seikkana). Potilas voi toki kieltäytyä toiminpiteestä, jos menetelmä ei mielytä, mutta kantaa silloin itse vastuun ja lääkäri ei ole velvollinen tarjoamaan tilalle toista menetelmää.- kolmen äiti
tyhjentävä vastaus :)
- mulla näin
mulla käynnistettiin rv 42. ja toi pvä oli sunnuntai ja edellisenä maanantaina käytiin yliaikasuus seurannassa ja käskivät tulla sunnuntaina uudelleen jos ei mitään tapahdu aiemmin ja sunnuntaina takas käynnistykseen. mutta kaippa se riippuu ihan paikasta ja hoitajasta koska alkaa käynnistelemään ja myös äidin kohdunsuun tilanteesta.
- mulla taas näin
Mulla käynnistettiin 41 3, kun 41 2 tehdyssä kontrollissa todettiin lapsivettä olevan niukasti.
- menossa tyksiin
moi! mulla viikkoja nyt 40 5. neuvolasta tilattiin aika tyksiin yliaika kontrolliin jonka sain tiistaille.se on ensisynnyttäjillä 10päivää lasketusta päivästä. jännityksellä odotan mitä siellä sanotaan. minulle myös sanottiin että varataan samalla aika käynnistykseen jos ei ole pikku herra ennen syntynyt.=)
- ...
käynnistettiin rv42 2 ensisynnytys.
- 1,5viikooa sitten
ja siis sisään otettiin 42 0 viikolla se oli toka kontrolli käynti, vauva syntyi 42 2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236965Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271042- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733