kolesterolilääkityksen sivuoireet

olen käyttänyt neljä kuukautta simvastatin merkkistä kolesterolilääkettä.
käytön sivuoireina on ilmennyt ihottumaa, ihon kutinaa ja hiustenlähtöä. onko kellään muulla ollut tälläisia oireita?
4892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Terve,

Isäni käytti Simvastatiinia kahden kuukauden ajan ja on ollut sen jälkeen puoli vuotta sairaslomalla. Mainitsemasi oireet ovat sieltä lievemmästä päästä, isäni pystyy juuri ja juuri kävelemään koska lihakset ovat niin kipeät ja väsyneet koko ajan! Suosittelen lukemaan muiden käyttäjien kokemuksia esim. osoitteesta: http://www.spacedoc.net/board/.

Kannattaa ottaa piakkoin yhteyttä lekuriisi, mutta suhtaudu kriittisesti mikäli hän väittää oireiden johtuvan jostakin muusta (tämä on yleistä!)
Yhdestäkään lääkäristä ei ole ollut isälleni vielä minkäänlaista apua.

Äänestä
  • Minulla oli vastaavnlaisia särkyjä, kuin isälläsi ,söin myös simavastiina, sitten luin kerran netistä että täytyy ottaa lääkäriin yhteyttä ,jos tulee lihassärkyjä . Lääkäri määräsi vverikokeisiin, ja totesi että ei sovi.joten jätin kolestrolilääeet.ja ihme ei enää ole lihassärkyjä.

    Äänestä

  • äippä kirjoitti:

    Minulla oli vastaavnlaisia särkyjä, kuin isälläsi ,söin myös simavastiina, sitten luin kerran netistä että täytyy ottaa lääkäriin yhteyttä ,jos tulee lihassärkyjä . Lääkäri määräsi vverikokeisiin, ja totesi että ei sovi.joten jätin kolestrolilääeet.ja ihme ei enää ole lihassärkyjä.

    uusi sydänkohtaus uusii helposti... on teillä varmaan hauskaa puhua muka kokemuksesta kun itellä ei ole ollut sydänkohtausta. Kolesterolilääke on paikallaan jos on sepelvaltimotauti. Säilyy hengissä, miettikää sitä!!!!

    Äänestä

  • äippä kirjoitti:

    Minulla oli vastaavnlaisia särkyjä, kuin isälläsi ,söin myös simavastiina, sitten luin kerran netistä että täytyy ottaa lääkäriin yhteyttä ,jos tulee lihassärkyjä . Lääkäri määräsi vverikokeisiin, ja totesi että ei sovi.joten jätin kolestrolilääeet.ja ihme ei enää ole lihassärkyjä.

    mitäs tuossa sanotaan englannin kielellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joe11 kirjoitti:

olen käyttänyt neljä kuukautta simvastatin merkkistä kolesterolilääkettä.
käytön sivuoireina on ilmennyt ihottumaa, ihon kutinaa ja hiustenlähtöä. onko kellään muulla ollut tälläisia oireita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu