Heippa!
Kysymyksiä olisi koskien Vehnäallergiaa..
Minkälaisia oireita teillä on, jos syötte vehnäruokia, ja kuinka paljosta alkaa reagoida allergisesti.
Minulla on ollut nyt puolivuotta vehnäallergiaa joka pamahti vain yhtäkkiä päälle.
Kokeissa ilmeni vain "viitteellinen vehnäallergia" noin vuosi sitten, ja lääkäri kehotti itse tutkailemaan tilannetta, jos se pahenisi.
Jos olen syönyt vehnää tarpeeksi niin oireina on ollut ripulia (paripäivää kestäviä) onko normaalia?
Puolivuotta sitten, oireet olivat lievempiä siten, että vatsa ei reagoinut niinkään pahasti vehnästä, saattoi kyllä olla vatsa kipeä, mutta en pitänyt sitä minään.
Mutta kyllä sen jälkeen jos olen syönyt esimerkiksi vehnäleipää niin saa istua kaksipäivää vessassa (luulisin että sen voisi yhdistää siihen)
pari päivää sitten pistin suuhuni lakritsaa (en nyt suinkaan kamalasti mutta yli patukan verran)ja vielä tänäänkin vatsa on hieman "löysällä" niin sanotusti.
Kuinka kauan venhä sitten pysyy allergisilla elimistössä, onko mahdollista ripuloida kaksipäivää tai enemmänkin vain 100grammasta lakritsaa, näin esimerkillisesti.
Tuntuu kuin vehnäallergia nousisi asteittain vaikeammaksi ja vaikeammaksi.
Olisi hyvä kuulla, millaisia oireita muilla vehnäallergiasta kärsivillä on ja että onko oireeni normaaleja, ettei tarvitse stressata itseään millään vainoharhaisuuksilla.
pahoittelen NÄINKIN pitkää viestiä, mutta sainoahan asiani sanottua ja kysymykseni kysyttyä!
kiitos jo etukäteen!
vehnä+ripuli
kipikipu..
1
1078
Vastaukset
- laittaa viestisi
tuonne ruoka-allergiapalstalle. Tämä kun on keliakia-palsta, eikä keliakia ole allergia. Oireet keliakiassa voivat olla samankaltaisia kuin allergiassa, mutta keliakia on usein myös oireeton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492538Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on682262- 522228
Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2131769- 221718
Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681660Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok911461Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221450Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var121400Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191394