Oliko oikein valita uusi perusturvajohtaja kunnan ulkopuolelta. Täällä tarvitaan johtaja, joka tuntee kunnan sisältäpäin, tietää immeiset ja on ajan tasalla ja osaa joustaa tarvittaessa.
Nyt tulee uusi ulkopuolinen hämmentäjä ja tuo mukanaan uudet toimitatavat ja ajattelun. Kestää aikansa ennenkuin porukka oppii tavoille ja taas putoaa päitä ja menetetään parhaat osaajat.
On vaarallista vaihtaa lähes koko johtava porras melkein kerralla.
Nyt riittää häräkkeillä töitä.
Nyt tulee uusi ulkopuolinen hämmentäjä ja tuo mukanaan uudet toimitatavat ja ajattelun. Kestää aikansa ennenkuin porukka oppii tavoille ja taas putoaa päitä ja menetetään parhaat osaajat.
On vaarallista vaihtaa lähes koko johtava porras melkein kerralla.
Nyt riittää häräkkeillä töitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nukkehallitus. Paavoko se ilomantsissa päsmäröi?
On parasta ette saatte ulkopuolelta uuden perusturvajohtajan sillä siitä on moniakin etuja1
Ensinnäkin ulkopuolelta tulleet ovat innokkaita kehittämääm toimialaansa ja tarttuvat töihin innokkaasti tehden hyvää jälkeä, he ns pistävät tuleemaan ensimmäisten 5 vuoden aikana ja kansa voi hyvin.
Muutoksia ilomantsin viroissa tulisi muutenkin tehdä sillä se tuo tervettä verta paikkakunnalle .
Tiedoksi vaan, että meillä jo kävi vt:nä muukalainen ja sotkuahan siitä tuli.
Perusturvajohtajaksi, ainakin täällä Pogostalla, tarvitaan tässä tilanteessa henkilöä, joka tuntee väestön henkilökohtaisesti. Osaa joustaa, tietää ja tuntee alaiset ja heidän osaamisensa ja tietää mitä täällä tarvitaan ja kuka mitäkin tarvitsee.
Uusia tuulia ei olisi tarvittu, vaan hyvää johtamista ja sopua.
Meillä on lyhyessä ajassa korkeaa johtoa vaihtunut melkoisesti ja mielestäni on vaarallista vaihtaa kaikkia johtavia virkamiehiä nykytahtiin.
Ilomantsissa ihan hyvä jos joku "päättäjä" ymmärtäisi tehdä "vain" työnsä ilman että sotkeutuu paikallisten suhmurointiin.
*piip* millaista menoa noilla syntyperäisillä!
valmiita verilettuja. Atrialla ja Saarioisilla on ihan syötäviä lettuja, eivätkä oo hinnalla pilattuja. :D