Talopaketteja katsellaan. Esitteitä selattu jo isot kasat. Vaajataloilta löytyy pohjaratkaisu joka miellyttäisi meitä hyvin pienin muutoksin. Muilla ei ole lähellekkään sellaista kun haluaisimme. Tarkoitus olisi teettää talo sisäänmuuttovalmiiksi asti. Kaikenlaisia kokemuksia olisi kiva kuulla. Mikä on vaajatalojen hintataso muihin verrattuna, entä laatu?
Vaajataloista kokemuksia
piiiiiii
71656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En itse laittaisi tilaelementtitaloa, jossa asennetaan valmiit huoneet rossiperustuksen päälle. Rossitilan homehtuminen on vakava ongelma nykyisissä tiiviissä taloissam kun rossitilaan tiivistyy kosteutta,
Jep, puinen rossipohja laittoi minullakin Vajaatalot ulos valintalistoilta. Kyllä se pohja betonista pitää tehdä jollei nyt sitten kesämökkiä ole rakentamassa.
Oletkos ottamassa valmisvaajaa (tilaelementti) vai suurelementistä tehtyä vaajataloa avaimet käteen-periaatteella?
Ns. valmisvaaja aivan käsittämättöman kallis verrattuna kilpailijoihin. Vaajatalot kun eivät loista laadullaan, vaikka mainospuheet muuta väittävätkin. Lisäksi varustelu heikko, vakiona pelkät patterit seinissä, ei lattialämmitystä.
Suurelementtitalosta saa mieleisen kohtuuhintaan, mutta suurelementeissä pahoja laatuongelmia tehtaalla ja pystysporukoitten kanssa. Riskipeliä.
Lattialämmityksen saa Vaajataloihin. Rossopohjan alle laitetaan kondenssikuivaiun.
... on rakenteeltaan hyvä. Tuli valintaa tehdessä vertailtua rak.mest. kanssa. eikä tehtaalla tietääkseni mitään laatuongelmia ole. Asennusporukat on valitavissa, kysy referenssejä.
Meillä jouduttiin repimään koko alakerran kantava seinä auki, kun tehtaalla olivat kolonneet tolpat miten sattuu. Bonuksena asennusporukka asensi elementit siten että on aika vaikea löytää täysin suoraa seinää. Nurkat repeilee, kipsareiden naulan kannat nousevat ylös jne. kun elementit ovat asennettu huonosti. Siinä on asikkaalle ihan mukavasti lisähommaa korjailla tehtaan mokia jälkeenpäin.
Kannattaa miettiä talotehdasta jolta löytyy sertifikaatti, esim. puutalo. Sertifikaatti on osoitus laadusta tai paremminkin siitä, että jotain on yritetty tehdä laadun eteen. Sieltä ei luulisi lähtevän noin heikkotasoisia elementtejä maailmalle!