ongelmani on että aina kun otan päivän tai kaksi niin sen jälkeen perus krapula ja kun alkoholi on täysin haihtunut niin sitten alkaa nälkä..ihan sama mitä syö ku puolen tunnin päästä taas sama tunne ja sitte taas syödään..siis ja nälän tunne voi olla niin kauhea että alkaa oksettaan hirveästi.. tätä saattaa jatkua useita päiviä ennen ku nälän tunne helpottaa..vatsa usein kans täysin sekaisin!!onko kellään muulla samaa ja mistä tämä vois johtua??mitä apuja??
hirvee nälkä??
6
1239
Vastaukset
- Litrahuuli.
Juopotellessa monella syöminen jää vähiin tai jää kokonaan pois, joten syntyy vaje ravintoaineista. Useat vitamiinitkin tuhoutuvat elimistössä alkoholin vaikutuksesta. Niinpä sitten kännäämisen loputtua elimistö vaatii tankkaamista, että vajeet tulee täytettyä, ja se vaatii paljon ruokaa.
Vatsaa ja edelleen suolistoa kun huuhtelee riittävästi alkoholi-liuottimella, niin suolisto ärtyneenä reagoi ns. varpusparvi-ilmiöllä, eli protestoi.
Juo vähemmän viinaa/kaljaa.- keeneri1
Mulle taas ei rajun ryyppykuurin jälkeen maistu pariin kolmeen päivään oikeen mikään, väkipakolla täytyy vetää vettä ja jotain helposti nieltävää, esim. jogurttia tai keittoa ettei ala huippaamaan. Tuntuu että vatsa ja muut elimet kurkkua myöten on jotenkin niin ärtyneessä tilassa etteivät halua ottaa vastaan mitään.
- pissenhotkija
kyllä ryyppääminen on hyvästä, turha sitä murehtia turhaan ja hukata aikaa kun voi välillä vähän ryypätä, pitkällä tähtäimellä paljon edullisempaa jos homma pysyy hanskassa ;)
- pissenhotkija
niin ja mitä siihen nälkään tulee, syöminenhän on mukavaa hommaa ja samalla tulee kulutettua rahaa -> palvelus elinkeinonharjoittajille / valtiolle. ; )
- köyhäkrapulainen
pissenhotkija kirjoitti:
niin ja mitä siihen nälkään tulee, syöminenhän on mukavaa hommaa ja samalla tulee kulutettua rahaa -> palvelus elinkeinonharjoittajille / valtiolle. ; )
ryyppäsin mun sossurahat eilen :( jääkaappi tyhjä ja hirvee olo....
- sacgs
Mulla on sama ongelma: ryyppyillan jälkeen tekee aina mieli ihan törkeästi kaikkea makeaa ja suolaista. Syön niin kauan että on huono olo, tunnin päästä sama juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432211Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685