Kovasti parjattu ammattiryhmä täällä, esimiehet!
Kaikki (muutamaa poikkeusta lukuunottamatta) ovat huonoja ja riistäjiä, eivätkä tee mitään!
Mistäköhän nämä riistäjäfirmat heille palkan maksavat kun eivät töitä tee? Löytyykö mistään työtä tekevää ja osaavaa esimiestä?
Minulla sellainen on
Kaikki (muutamaa poikkeusta lukuunottamatta) ovat huonoja ja riistäjiä, eivätkä tee mitään!
Mistäköhän nämä riistäjäfirmat heille palkan maksavat kun eivät töitä tee? Löytyykö mistään työtä tekevää ja osaavaa esimiestä?
Minulla sellainen on
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itselläni on myös ihan aikaansaava esimies. Ainut mikä meinaa välillä ärsyttää on se, että pikku asioista joutuu ottamaan vastaan turhaa kommenttia. Esim. Tullaan sanomaan jos on löytynyt pieni roska jostain tms. Ei asialle voi enää mitään jos vahinko on jo sattunut. Parempi olisi jos tuollaisista pienistä ei heti joka kulmassa tultaisi suuta aukomaan, vaan osataan ottaa huomioon myös se, että olemme kaikki vain ihmisiä ja virheitä sattuu.
Kyllä hyviäkin esimiehiä on olemassa, myös minulla on aina yleensä ollut sellainen. Mutta nyt kun olen ollut siivousfirmassa, olen todennut että huonoja esimiehiä on tosiaan olemassa. Sinä voit olla tyytyväinen kun sinulla asiansa osaava ja työtä tekevä esimies, onhan se myös työhyvinvointia edistävä seikka, onhan? :)
Esimies on ikävä, koska joutuu ojentamaan ja huomauttamaan huonosti tehdystä työstä. Sehän on tietysti sen esimiehen vika eikä missään nimessä huonon työn tekijän vika..? Siitä johtuu ne haukkumiset. Lisäksi kun ei tiedetä mitä kaikkea esimies tekee niin on helppo haukkua. Jos siinä työssä on vain huonoja eikä nekään joudu mitään tekemään niin miksi ihmeessä ne narisijat ja haukkujat eivät hakeudu siihen helppoon työhön?
mutta kun esimies ei tiedä siivoamisesta mitään ja myöntää tämän kaikille hyvin avoimesti, ei tiedä mitä välineitä hankkia ja on aina saavuttamattomissa niin olepa iloinen hänen työpanoksestaan.
Paljonko auttaa täällä kertoa siitä? Kerro se hänen esimiehelleen. Kai sillä firmalla pitää jotain periaatteita olla palkkaukseen!
Harva muuten noin suoraan toivoo itselleen haukkuvaa esimiestä.
vaikka olla minun esimieheni tuon kirjoituksen perusteella.
Yhdyn sinun kirjoitukseen.
Juuri tuollaisista luuloista tulee juttuja.
työntekijöitään. Niin vanha ämmä, että on varmaan ollut hommissa kaupungin perustamisesta asti.
Esimiehiä on, kuten muitakin työntekijöitä joka lähtöön. Hyviä ja huonoja, yleistystä ei kannata käyttää helposti. Itse olen ollut niin rivi"duunarina" kuin esimiehenäkin ja molemmissa omat hyvät ja huonot puolet. Molemmissa töissä olen kuitenkin huomannut että pahin epäkohta ei ole joko alainen tai esimies vaan aika. Molemmilla kiire ja joku hönkii selän takana, katsokaas yleensä esimiehelläkin on esimies. ; )