60-luvun mainoksia

Muistatko?

Kun tulen tänne nettiin, niin tulee mieleen Aku Ankan mainos 60-luvulta "Ensin läksyt ja sitten Aku Ankka". Että täytyisi olla tärkeämmät työt ensin tehtynä ennen kuin tulen tänne hömpöttelemään.

Yksi toinen ihana mainos oli lehdissä Koulu-näkin ja Valion voin mainos, jossa poika oli voidellut itselleen ison kasan näkkileipiä. Voikin oli hienosti vuoltu palloiksi mainoksessa.

Minä tein ison kasan näkkäreitä perässä. Terveellistähän näkkileipä on vieläkin, mutta voista ollaan nykyisin montaa eri mieltä. Joka toinen vuosi täytyisi syödä rasvaa ja joka toinen ei tutkijoiden mukaan.

26

5013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HTZA

      "Risella, Risella, Suomen suosituin liivi on Risella!"
      Taitaa olla ainut mainos jonka muistan.
      Ja joku Boston, tupakkamainos, Ja Kent-tupakka naisille.

      Mutta ainoa syötävä voi on pieni pakkaus (250gr.) Keltainen käärepaperi jossa lukee "Kirnuvoita". Periaatteessa se on ok, mutta anna sen lämmetä huoneenlämmössä ja sekoita, hyvin, mukaan 30 gr. merisuolaa.
      Anna maustua yön yli ja laita jääkaappiin.
      Siinä on liian vähän suolaa mutta tuo "resepti" tekee siitä "taivaallisen". Suola irroittaa siitä makuaineet.

      • Ap.

        Oli ensimmäinen terveyssidemerkki, jonka muistan. Sinivalkoinen pakkaus. Sen jälkeen on ostettu yksi ja toinenkin sidepakkaus 40:n vuoden ajan.

        Hellaksen, jollain mönjällä täytetty, Ruusu-suklaa maistui myös hyvältä, kun talvipäivinä palasin kyliltä kotia.


      • Riisi!


    • yhteismainos

      Tampax:in kanssa: "Vedä narusta ja nauti kesästä".

      • helisevä

        ton mä kans muistan ja myös Rexona ja Lux mainokset ja joku Retukenkä juttu tulee mieleen.
        Mutta meneekö Mary Quant ja Twiggy jutut jo 70 luvun puolelle?Muoti tuli mainoksista mieleen.
        Mainosen uhi täytyi olla kun vihreet kynnet oli niin ihanat ja laamapaita solmuvärjäys systeemillä värkättiin ja valkoiset farkut ja niin pillit.Koskas mikrot tuli ja mitä kaikkea ihanaa -nyt hymyilyttää.


      • kutsuttiin
        helisevä kirjoitti:

        ton mä kans muistan ja myös Rexona ja Lux mainokset ja joku Retukenkä juttu tulee mieleen.
        Mutta meneekö Mary Quant ja Twiggy jutut jo 70 luvun puolelle?Muoti tuli mainoksista mieleen.
        Mainosen uhi täytyi olla kun vihreet kynnet oli niin ihanat ja laamapaita solmuvärjäys systeemillä värkättiin ja valkoiset farkut ja niin pillit.Koskas mikrot tuli ja mitä kaikkea ihanaa -nyt hymyilyttää.

        batiikiksi, sitä solmuvärjäystä. Vanhasta laamapaidasta oli tarkoitus tulla punainen, mutta siitä tulikin vaaleanpunainen. Kelpasi kuitenkin - vielä silloin hoikalle tytölle.

        Twiggy oli anorexian ensimmäiseiä julkkisuhreja 60-luvun lopusta.


      • nonnaliini
        helisevä kirjoitti:

        ton mä kans muistan ja myös Rexona ja Lux mainokset ja joku Retukenkä juttu tulee mieleen.
        Mutta meneekö Mary Quant ja Twiggy jutut jo 70 luvun puolelle?Muoti tuli mainoksista mieleen.
        Mainosen uhi täytyi olla kun vihreet kynnet oli niin ihanat ja laamapaita solmuvärjäys systeemillä värkättiin ja valkoiset farkut ja niin pillit.Koskas mikrot tuli ja mitä kaikkea ihanaa -nyt hymyilyttää.

        oli just 60-luvun ekat muoti-ikonit :)) Muistoihin jäänyt .kun pikku kampaaja oppilaana yllätin äidin ja isän ja leikkasin Mary Qwant tukan pikkusysterille viikkoa ennen rippijuhlia :sisko ja mä tyytyväisiä ja vanhemmat kauhuissaan,kun ihana pitkä tukka lähti.. Edelleen,kun katson rippikuvia ,niin systerin tukka cool ja mukka pari vuotta aikaisemmin hirvee tupeerattu pallo :)) Ja mulla soi päässä edelleen se :veikkaus on joka viikko,palautuspäivä keskiviikko :)))))


    • RatafiaN

      muistuvat mieleen:"Ajatar on Forumissa, Forumissa Mannerheimintiellä / Auki joka ilta kello kahdeksaan / Ajatar on Forumissa." ja "Veikkaus on joka viikko, palautuspäivä keskiviikko." En kyllä osaa ajoittaa noita, joten voivat olla 70-luvun puolelta.

      • HTZA

        olisin kyllä odottanut enemmän kiukuttelua, kun tein sinne tahallisen kirjoitusvirheen..
        Mutta ehkä, rahanpuutteen aiheuttama, alusvaatemallisto on liian arkaluontoista.


      • helisevä
        HTZA kirjoitti:

        olisin kyllä odottanut enemmän kiukuttelua, kun tein sinne tahallisen kirjoitusvirheen..
        Mutta ehkä, rahanpuutteen aiheuttama, alusvaatemallisto on liian arkaluontoista.

        joo ihan hyvä juttu.


      • RatafiaN
        HTZA kirjoitti:

        olisin kyllä odottanut enemmän kiukuttelua, kun tein sinne tahallisen kirjoitusvirheen..
        Mutta ehkä, rahanpuutteen aiheuttama, alusvaatemallisto on liian arkaluontoista.

        huomasinko edes! Luin sen just niin kuin halusinkin lukea - lienee yleinen ilmiö tällä palstalla ;-)


      • HTZA
        helisevä kirjoitti:

        joo ihan hyvä juttu.

        ja ämmänläyskä meitä oli.
        Äiti oli ammattilainen tuossa ompelimessa.
        Teki meille pojille, lakanakankaasta, Joululahjaksi, kahdet kalsarit.

        Viikon päästä, kun me niitä aloimme vaihtamaan, laittoi ne 95 asteiseen keittoon, pesuaineen kera.
        Sitten laittoi hän ne roskiin.

        Siskosta en tiedä, mutta luulen että silloisten auto-poikien jäljiltä ei niihinkään mikään auttanut, ja jos auttoi niin risella/risain tyyliä ne varmaan olivat.

        Me pojat sitten jouduttiin kärsimään samasta, kaikki äidit ompelivat.
        Onneksi villasukkia, niitä me sitten onnellisina puristeltiin.

        Tuntui ihan tissiltä.


    • vanhempi mainos

      piikkinokka mossesta tämä"upee kapee ja nopee":)
      Ja Trader levinnyt kaikille suomen teille:)

    • myytiin

      siihen aikaan kummallisia lääkkeitä vapaasti ja niitä mainostettiin siihen aikaan vapaammin vetoamalla äidin tunteisiin. Sellainen on kiellettyä nykyään.

      Yhtä yskänlääkettä mainostettiin että "lapsen yskiminen sattuu äidin sydämeen".

      Siihen aikaan myytiin lääkettä nimeltään Coldrex tai Jodorex. En tiedä mihin tautiin ne oli tarkoitettu, flunssaan tai johonkin sellaiseen, mutta hyvältä ne maistuivat.

    • tämmönen tupakkamainos: tyttö poltti sydämens, mut poika bostonin.

      • henrii

        Eri-Ori juoksi, ja Bostoni paloi


    • 60-luvulta ei tule mainoksista mieleen kuin "isojen poikien" tekemiä väännöksiä.

      Myöhäisemmistä pari hauskaa muistoa: Lapsenhoitajamme oli pudottanut riisipaketin ja riisit olivat levinneet pitkin lattiaa. Pieni ihminen oli todennut Veijo Vanamon Uncle Ben's -riisimainoksen sanoilla: "Onpa pahuksen irtonaista riisiä!"

      Toinen: uuden kodin piha ei ollut vielä valmis ja kuraa tuli keväällä sisälle asti. Pesin ulkoeteisen kumimattoa pihakäytävällä ja ämpärissä oli Andy-vettä. Muutama pieni silmäpari seurasi hämmästyttävän keskittyneesti puuhiani. Vähän ajan kuluttua kuului kysymys: "Koska se räjähtää?"
      Andy-mainoksessa kerrottiin siihen aikaan, että Andy suorastaan räjäyttää lian pois ja esitettiin havainnollinen kuva räjähdyksestä.

    • lettipää

      Colt iskee miehen makuun.

      • Meilläpäin väännettiin vitsiksi: Colt iskee miehen katuun:)


    • Simca siis!"

      "Etuveto, ei jää jumiin!"
      Oli Taunus 12M mainos, jossa lumisella tiellä kaksi autoa kohtasi ja Taunuskuski käänsi penkan kautta autonsa vastaantulijan sivutse!

      Opel Kadett! " Jaa mitä se maksoi, viistuhatta yhdeksänsataa viikymmentä"! Vm. 65., ns.A Kadett

      Jostain syystä automainokset jäi mieleen!;)

      • JTitmuose

        Vuonna 1965 ulkomainoksissa: "65' - Simca siis" eli kuuskytviis simca siis


    • millä haluatte

      ja braunilla loput..

      Fairy pitää kätenne, niin poskenpehmeinä..

      Mainers on meikki tämän päivän tapaan....

      • ja vähän uudempiakin!

      • sitroen.

        - iloisen emännän nännivoide.

        Päätä sinäkin päiväsi OKA-kahvilla.


      • helisevä
        ja vähän uudempiakin! kirjoitti:

        http://www.mtv3.fi/parhaatsekunnit/

        noita pitää katella joskus enemmän.Nytkin tuli niin kaihoisa olo :mukavia muistoja monesta.Olikos shelltyttönä Seija Tyni ,muistanko oikein?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      123
      2634
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      229
      2073
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      184
      1848
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      1717
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      131
      1468
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      57
      1345
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1158
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      289
      946
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      835
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      65
      798
    Aihe