tänään tein elämäni vaikeimman,mutta omaa elämääni helpottavan päätöksen.laitoin eron vireille.miehelläni todella paha alkoholismi.joka juoppoputken jälkeen lupauksia,että viimeinen kerta, nyt loppuu ja vajaa kuukausi sama ralli jatkuu. ensin salaa juomista, sitten viinan perään vaikka mihin.olen oikeasti yrittänyt hyvällä ja pahalla auttaa häntä. mutta en jaksa enää. ja kun vielä hällä paha peliriippuvuus mukana, niin....on hän ollut muutaman kerran hoidossakin, mutta ei niistä ole mitään hyötyä. saanut vaan rapulaansa rauhoittavia.ja kun omasta mielestä ei ongelmaa ole.en jaksa kertoa sitä kaikkea paskaa mitä viina on meille aiheuttanut.
tänään
ero miehestä
6592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
pihalle vaan tommonen jos ei AA kelpaa.
Mää olenkin ollut jo kymmenen vuotta raittiina!
Kuten kerroit, on miehesi ollut muutaman kerran hoidossa ja saanut perisuomalaiseen tapaan vain benzoja krapulalääkkeeksi. Juominen on näin voinut jatkua entistä paremmissa merkeissä.
Sinun ei tarvitsekaan kertoa mitä kaikkea pahaa viina on teille aiheuttanut, sillä tällä palstalla suurin osa lukijoista tietää sen kertomattakin. Heillä on kaikilla omakohtaisia kokemuksia asiasta, joko itse juoppona tai sitten juopon puolisona.
Miestäsi et siis voi auttaa mitenkään muuten, kuin jättämällä hänet juomaan yksin ja kantamaan yksin juomisen seurauksetkin. Vain tällä tavoin hän joutuu kohtaamaan oman juomisensa ja sen seuraukset, kun sinä et ole enää siivoamassa ja selvittelemässä sotkuja. Siksi sinun ei saakaan olla enää jatkamassa juomisen mahdollistamista.
Keskity itseesi ja omaan jaksamiseesi, ja jos haluat puhua kaikesta tästä, sinun kannattaisi hakeutua samanlaisessa elämän tilanteessa elävien pariin, esim al-anoniin.
"..ja kun omasta mielestä ei ongelmaa ole."
Tuossa se asian ydin on. Et voi häntä auttaa mitenkään, ja hänen on tehtävä "syöksy kiviseinään", jotta herätä todellisuuteen ja tiedostamaan ongelmiensa lähde, jolloin on toivoa. Jotkut umpikujassa heräävät, jotkut eivät.
Sinulla on oma elämä elettävänä. Tee se - syyllistämättä itseäsi.
http://www.al-anon.fi/
http://www.aa.fi/mika.html
olen kyllä käynyt kyseisessä paikassa useamman kerran, mutta nyt aloitan aivan uuden elämän ilman juoppoa ukkoa ja ilman mitään al anoja. käyn senkin ajan kuntosalilla. onneksi minulla on todella hyviä ystäviä, joille olen voinut purkaa mieltäni ja jotka ovat tukeneet kun on ollut todella vaikeeta. toivoisin että kaikki naiset osaisivat lähteä ajoissa,itse kärvistelin 5 vuotta. olin tyhmä, aina uskoin parempaan ja turhiin lupauksiin, mutta mikään ei koskaan muuttunut, päinvastoin. voimia kaikille, jotka vielä jaksavat. voimia että uskallatte lähteä pois ei se koskaan muutu paremmaksi.