Netin käytöstä

Antakaa anteeksi

kysyisin (joku tuolla aiemmin jo mainitsikin omalta kohdaltaan) että kuinka voitte olla päätteen ääressä ja millaista näyttöä käytätte?

Minä olen periaatteessa "kirjailija" tai sanotaan ennemmin kirjoittaja, ja päätetyöskentely tahtoo olla hankalaa toisinajoin. Auttaisko sellainen litteä näyttö? Mun romisko on varmasti kymmenen vuotta vanha kuvaputkellinen ja olen ajatellut vaihtaa sen uuteen. Auttaisikohan se? Onko kenelläkään kokemusta? Jos näyttöä ostan niin mitä pitäisi ottaa huomioon, koneella lähinnä käytän tekstinkäsittelyohjelmia ja pelaan aapelin pelejä (milloin pää sem kestää).

Kiitos jo etukäteen.

4

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peeth.

      Edellisessä työpaikassani koneita oli laidasta laitaan, ja koska olin osa-aikainen joka työskenteli milloin milläkin koneella, huomasin että joidenkin näyttöjen tuijottaminen ei vaan onnistunut edes hetken aikaa. Ne olivat nimenomaan niitä vanhempia malleja.
      Nykyään istun litteän näytön ääressä n. 8-10h päivässä ja liian harvoin pidän taukoja. Usein se johtaa huimaukseen ja huonoon oloon (yhtenä syynä myös se että silloin en saa raitista ilmaa) mutta ei onneksi kohtauksiin asti. Eli litteä näyttö, vähemmän töitä enemmän taukoja, raitista ilmaa, niin ei ongelmia. Tämä tietenkin on yksilöllistä.

    • Sopeutukaa

      Huonoja näyttöjä olekkaan paremminkin ongelma alkaa olla yliterävyys tietenkin näytöissä on minimaalisia muitakin eroja.Katselukulma vai onko nekin nykyään samoja jo kaikissa.Itselläni on n5 v vanha littu ja siinä on tämänpäivän näyttöihin verrattuna kontrasti ja kirkkaus huono.Minulla ei päätetyöskentely aiheuta muuta kuin silmien väsymistä niskojen puutumista taukoja voimistelua.

    • Teeretär

      Ennen mulla oli 19'' litteä näyttö, joka oli myös todella kirkas (sitä tietty saa säädeltyä). Se teki aika hyvää, koska sen sai kauemmas kasvoista ja näki hyvin kuitenkin. Nyt mulla on läppäri (17'') ja näyttö on väkisin lähellä. Tätä ei voi pitää samalla tavalla kirkkaalla tätä näyttöä, koska joutuu tihrustamaan enemmän. Eli se litteä, erillinen näyttö oli aika rock mulle. Vaikken epilepsian puolesta kyllä kärsi mitenkään erityisesti, mutta tunnen nyt enemmän väsymystä silmissä, kun tätä läppäriä kattelen.

    • Hugo.

      Saatan olla tietokoneella 20 tuntiakin päivässä ja pelata Xbox pelejä. Ilman nestekidenäyttöistä päätettä en pärjäisi. Töissä huomasin sen, että työhuoneessa pärjäsin aivan hyvin ja asiakaspalvelutiskillä.

      Lopuksi: Jos olet epilepsialta vilkkuvalolle ns. allerginen epilepsian suhteen, niin ehdottomasti kannattaa kokeilla. Hintakin on nykisin litteillä näytöillä murto-osa aiempaa ja taso hyvä.

      Kirjoittelepahan tänne jotain näytettä... lienee runouskaan ei ole sinulle täten tuntematon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      107
      6842
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      91
      5105
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3349
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3232
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      28
      2391
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1746
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1391
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1332
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1246
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1014
    Aihe