MS-tautilääkkeestä maksavaurioita

MS-tautilääkkeestä maksavaurioita
Julkaistu 27.02.2008, klo 20.46

Yhdysvaltain elintarvike- ja lääketurvallisuudesta vastaava virasto FDA varoittaa MS-taudin hoitoon käytetyn lääkkeen aiheuttavan maksavaurioita.



Viraston mukaan vakavia maksavaurioita on ilmennyt jo kuuden päivän jälkeen Tysabri-lääkityksen aloittamisesta.

Yhdysvaltalaisvirasto kehottaakin potilaita, joilla on keltatauti tai muita maksaongelmia, lopettamaan lääkkeen käytön. Lisäksi virasto kehottaa lääkäreitä kertomaan potilailleen, että Tysabri saattaa aiheuttaa maksavaurioita.

Tysabri sai pitkän odotuksen jälkeen myyntiluvan Suomessa vuonna 2006. Tysabrin teho on noin kaksinkertainen sen edeltäjiin verrattuna.

Lisää tietoa aiheesta FDA:n sivuilta (englanniksi).

Reuters, YLE Uutiset arkisto

http://www.yle.fi/uutiset/24h/id83874.html
4838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..lääkeyhtiöltä ettei tuosta ole tiedotettu aiemmin!!! nyt riitti nämä uudet ja upeat lääkkeet, en halua enää ikinä riskeerata henkeäni!

Äänestä
  • joutuu niissä maksa kokeissa juoksemaan jatkuvasti kun käyttää lääkettä jolla voi olla vaikutusta maksan toimintaan. Nyt on kuitenkin kyse ms-tauti lääkkeestä joten kumpi on pahempi ne ms-oireet vai joku muu. Fluoritabletit aiheuttaa myös maksa vaurioita ja niitä syötetään pienille vauvoille.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    joutuu niissä maksa kokeissa juoksemaan jatkuvasti kun käyttää lääkettä jolla voi olla vaikutusta maksan toimintaan. Nyt on kuitenkin kyse ms-tauti lääkkeestä joten kumpi on pahempi ne ms-oireet vai joku muu. Fluoritabletit aiheuttaa myös maksa vaurioita ja niitä syötetään pienille vauvoille.

    ...ms-lääkkeen takia niin voin vakuuttaa etten enää halua kokea moista extremeä!!!

    Äänestä

  • ollut lähellä maksansiirtoa kirjoitti:

    ...ms-lääkkeen takia niin voin vakuuttaa etten enää halua kokea moista extremeä!!!

    melkoista extremeä on myös ms-oireet ja kunnon pahenemiset. En tarkoita, että haluaisin kenellekkään tyrkyttää lääkkeitä tai mitään muutakaan, mutta en halua lietsoa hysteriaa myöskään. Eihän se lääke tätä tautia paranna kuitenkaan niin kuin ei mikään muukaan lääke.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tysabri-lääkitys kirjoitti:

MS-tautilääkkeestä maksavaurioita
Julkaistu 27.02.2008, klo 20.46

Yhdysvaltain elintarvike- ja lääketurvallisuudesta vastaava virasto FDA varoittaa MS-taudin hoitoon käytetyn lääkkeen aiheuttavan maksavaurioita.



Viraston mukaan vakavia maksavaurioita on ilmennyt jo kuuden päivän jälkeen Tysabri-lääkityksen aloittamisesta.

Yhdysvaltalaisvirasto kehottaakin potilaita, joilla on keltatauti tai muita maksaongelmia, lopettamaan lääkkeen käytön. Lisäksi virasto kehottaa lääkäreitä kertomaan potilailleen, että Tysabri saattaa aiheuttaa maksavaurioita.

Tysabri sai pitkän odotuksen jälkeen myyntiluvan Suomessa vuonna 2006. Tysabrin teho on noin kaksinkertainen sen edeltäjiin verrattuna.

Lisää tietoa aiheesta FDA:n sivuilta (englanniksi).

Reuters, YLE Uutiset arkisto

http://www.yle.fi/uutiset/24h/id83874.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu