pitäisikö aloittaa, no empä taida...
lämpimät kelit jatkuu
don luis
352777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Joo, aletaan oikein urakalla provoilla!!!
kelit kuten oli meilläkin Teneriffalla tällä viikolla. Oli jopa eräs päivä 21C ja ei satanut kuin 3 päivänä. Onnistunut loma kun yölläkin oli 14C eikä tarvinnut juomia pitää jääkaaapissa. Ensi talvena mennään ja suunta on juuri päinvastainen, lämmintä tekee mieli ja nyt sitä ei ollut eikä ole ollut koko talvena. Ilmastonmuutos näkyy Kanarialla yhtä selvästi kuin Suomessa.
Sama juttu meillä. Olimme Bahia Felizissä Kanarialla viikon ja 3 päivää satoi. Tulimme siis viime yönä. Se on niin tuurista kiinni näköjään noi säät.
On se vaan ihme homma että miten sä jaksat tunnista toiseen pörrätä täällä kanaria palstalla, jota niin syvästi inhoat. Eikös sun pitäis olla siellä ihanalla Thaimaa-palstalla kirjoittelemassa ylistysrunoja ;)
oli hyvät kelit teneriffal los cristianokses 15-29.2 !ainoastaan kahtena päivänä tihkutteli vettä ja yhtenä päivänä oli pilvistä mut kuitenkin lämpöä oli yli 20 !muina päivinä oli n. 25 ja aurinkoa!tää on fagtaa eikä mitään kotimaassa tehtyä arvailua kuten tääl tuntuu monet tekevän
väitöskirjaa kun ei ole muutakaan tekemistä, nyt säästä ja sen vaikutuksista. Olet varmaan kohta tohtori isolla D:llä.
Katsos nyt, hyvin tehosi. Heti alkoi tulla tulikivenkatkuisia kommentteja. Hei, tää on kivaa!
hulluja pidetään jännityksessä? Kerron huomenna.
Voi voi, minä olisin kertonut vasta ylihuomenna, tai sitten ensi viikolla.
Palasin juuri kahden vuoden mielikuvitus matkalta kanarialta. Satoi koko reissun ja pakkasta oli vähän väliä lähes 40, mittasin kinkku- ja kuumemittarilla. Kaikki palelluttiin ja tultiin sairaaksi. Inhoan kanariaa sydämmeni pohjasta koska minulla ei ole mahdollisuutta itse sinne henkilökohtaisesti matkustaa kun olen tällainen saamaton vätys josta ei ole edes töihin. Olen siis erakko ja hylkiö sekä täysin riippuvainen yhteiskunnan tuesta. mutta tulen silti joka päivä räksyttään tänne palstalle koska olen idiootti ja lääkkeet on loppu.
Minä olin siellä kokonaisen unen ajan. Kuljin umpihumalassa Suomi-baarista toiseen Hawaijipaita päällä ja kirjavat tiukat shortsit jalassa. Paita oli aina auki, että komeat rintakarvani näkyivät. Jalassa oli sandaalit ja tennissukat. Päässä oli LapinKulta -lippis. Koko paikassa ei ollut ketään muita kuin suomalaisia. Lentokoneessa riehuin mennen tullen.Poltin vessassa tupakkaa, nipistelin lentoemäntiä takapuolesta ja join omia tax-free viinojani.
Sitten heräsin. Muistin, että olin lukenut tällaisia juttuja joskus tältä palstalta. Pyyhin kylmän hikeni ja huokaisin, että onneksi tätä ei oikeasti tapahtunut. Tällaiset väittämäthän ovat yhtä lailla jotain ihmeellisiä kuvitelmia niiltä, jotka eivät ole oikeasti reissuun ikinä päässeet.
näytti tuo tarina,ehkä olisi pitänyt olla hankkijan lippis.hasta luego!
Unohtui vielä matkalaukullinen hernekeittoa, hk-blöötä, ruisleipää ja kahvia.
Tällaista valettahan täällä on väitetty Kanarian reissuilla tapahtuvaksi :D
Kuulostaa muuten ihan perussetiltä, mutta vyölaukku unohtu ;)
NAUTTIKAA AURINGOSTA JA LÄMMÖSTÄ.OIKEIN MUKAVAA LOMAA SINNE KANARIALLE.PÄÄSISPÄ ITSEKKIN SINNE.
muuta keksi niin alkaa nuoleskella. Eikö tämä ole keskustelupalsta eikä mielistely fiilistely sellainen.
Minä kun kun luulin, että täällä on menossa alkukarsinnat SM-vittuilukisoihin, täytyy googlettaa uuden kerran jos olen väärässä. Tuntuikin vastus aika heppoiselta, mutta kehitystä on tapahtunut.
Niiden kisojen finaali on jo ensi viikonloppuna! Myöhästyttiin!!!
http://www.vittuilunsm.fi/
saadaan vauhti päälle.oli muuten lämpöä inglesissä kun katsoin äsken tollaiset päälle 25 astetta,ettei alkuaihe unohdu
Täytyy tässä vähän taas terottaa v*****lunystyröitään, niin pääsen kohta vauhtiin. Hengen nostatusta maanantaiaamuiseen Gran Canarian lähtöön. Pääsen sinne lumisateeseen, tuuleen ja pakkaseen palelemaan :D
Mitenhän ihmeessä siellä tarkenee, kun virallisten mittausten mukaan Maspalomasissa tänäänkin on ollut klo 14.03 vain 29,1C.
leppoisaa lomaa.Que pasen bien!
Kiitos don luis.
Yritän olla käräyttämättä nahkaani ;)
olevan melkein 40C varjossa,ei tuule ja huomenna jo 55C...mahtavat on kelit mutta eivät vaan ole kuten tuossa live tietoa.http://fotofe.com/beachcams/
...rapiat 20C ja siitä on pitkä matka, siis mahdoton matka 29C. Taisit saada valepukin arvonimen, kuten moni täällä.
Katsopas nyt ihan huviksesi, mitä wunderground kertoo. Nyt näyttää olevan 28,2 C.
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IISLASCA5
Ja jos osaat, niin katso sitten eilinen historia, ja viikon historia ja koko kuukauden historia.
Ja sitten opettele laittamaan linkit oikein.
Tuossa linkissähän, jonka laitoit (tai yritit) on ihan selvästi Playa del Inglesin tämänhetkisenä lämpötilana 26,8. Mistä sen 20 keksit? Kuka lie valepukki?
Linkittää oman risumajansa lämpötilaa, ja kinkkumittari kourassa. Käy kirjaston tietokeella, ja lähettelee tuota samaa paskaa jatkuvasti. Kun olet siellä kirjastossa, niin lue yksi hyvä matka-kirja kanarian saarista, tiedät enemmän, luulet vähemmän.
Antamasi linkin mukaan lämpötila on nyt juuri 29,1 C. Potuttaako? Annoit vinkin oikeisiin tietoihin ja kompastuit itse omaan "nokkeluuteesi". Ai että on hauskaa !!!
Miltäs nyt tuntuu valepukki? Itse nyt todistit, että Inglesissä on lämmintä 29,1 ja tuulta 7,92km/h eli 2,2m/sek. Kamalan kylmää ja tuulista!
Valepukki vangittiin... lälläällläää.....
Pakkaile nyt vaan, toivon, että matkaseurueeseesi kuuluu joku selväjärkinen, joka voi pitää noin vinksahtaneesta hyvän huolen lomallakin.
kyllä, ihan oikeesti, oletko hakenut apua? Miten pärjäilet noin muuten elämässä?
Oletko kuullut sananmuunnoksista? Vilu kapaja -ka.. vi.....
Lämpötila Inglesissä nyt on siis pahaiset 29,9 astetta. Saakeli vieköön kun kylmää!!!
vastasin myös, että "vitsistä" huolimatta kipeätä kirjoittelua. Et sitten huomannut, raivopäissäsi?
näin älykästä ketjua. Olette varmaankin ylpeitä itsestänne.
Täällä on kiva provoilla ja saada ihmiset ihan kaheleiksi. Tää on kivaa!!!