Tuskin mikään muu automerkki yhtä paljon herättää tunteita kuin lada.Ja lähes 100% positiivisiä.Kyllä se on merkittävä työkalu ollut Suomen kehityksessä maailman hyvinvointi valtioiden joukkoon.Ajatellaan jos Ladojen sijasta työläiset olisivat joutuneet ajamaan Hilmannilla tai sunbeammilla.Nälkään olisimme kuolleet silloin
ladasta puhutaan joka paikassa
omistaja 02
10244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minua on hämmästyttänyt se että kun itse vanhana harrastajana olen kääntänyt keskustelun Ladaan ovat monet ihmeissään. Monet nimittäin luulevat että Ladan valmistus ja myynti on loppunut kuten Wartburgin, Volgan ja muiden vastaavienkin autojen.
En ole huomannut että Ladasta kukaan keskustelisi itseäni lukuunottamatta.
Löytyy 02:ltakin. Työkalu on kylläkin aika raaka ilmaisu, Ladahan rinnastetaan sontatalikkoon, suokuokkaan,lapioon yms vastaavaan. Olisit edes rinnastanut polkupyörään, potkukelkkaan, sontakärryyn yms liikkuvaan kalustoon. Tuskinpa Enempää Hillman kuin Sunbeam ketään on nälkään tappanut, kun ei ilmeisesti Ladakaan suoranaisesti tietääkseni ole keltään em. keinolla nirriä pois saanut.
Minusta hän on oikeassa, Lada on autojen auto johon ei muut merkit pääse vaikkei Ladaa valmisteittas kymmeniin vuosiin.
Hinta ja laatu Ladassa on Ladalle plussan puolella reilusti. Muissa automerkeissä se on miinuksella, hinta on liian korkea niissä. Eipä ollut talous kriisit sellaisia kuin nyt kun Ladoja osteltiin Neuvosto-Liitosta, Ladan osto tiesi aina työpaikkoja.
Mikä tällainen Lada on? Olen kuullut isoisäni joskus juttelevan sellaisesta. Kun kysyin siitä, hän vastasi että parempi kun et edes tiedä. Hänellä on kai joskus ollut sellainen mutta asia hävettää häntä oikein kovasti.
Suomalaiset olivat joskus köyhiä. Silloin monet asuivat kunnan vuokraslummeissa ja joutuivat ajamaan Ladalla, tuolla auton irvikuvalla. Sittemmin olemme vaurastuneet. Nykyään asumme omissa asunnoissamme ja ajamme ihan oikeilla autoilla.
Valitettavasti jotkut suomalaiset ovat epäonnistuneet elämässään. He ajavat vieläkin Ladan kotteroilla ja majailevat slummeissa veronmaksajien siivellä.
Isoisälläsi on varmaan ollut Lada hän on tehnyt emämunauksen kun on vaihtanut sen toiseen merkkiin. Siitä munauksesta hän ei halua puhua mitään, kukapa se munauksistaan kellekkään puhuisi.
Kanto.
19.9.2011 19:00
"Hinta ja laatu Ladassa on Ladalle plussan puolella reilusti. Muissa automerkeissä se on miinuksella, hinta on liian korkea niissä. Eipä ollut talous kriisit sellaisia kuin nyt kun Ladoja osteltiin Neuvosto-Liitosta, Ladan osto tiesi aina työpaikkoja."
Joo, työpaikkoja tiesi kyllä. Tuotettiin pienillä maatiloilla kovalla hinnalla naudanlihaa yli oman tarpeen ja myytiin ylijäämät halpaan maailman markkinahintaan Neuvostoliittoon. No, eipä niistä lihoista länsivaluuttaa
saatu, vaan saatin Ladoja ja Belarus traktoreita.
Jos ne Ladat ja Belarukset olisi saanut kaupaksi samaan hintaan
kuin länsiautot ja traktorit niin ois tuo kauppa saattanut olla kannattavaakin.
Mutta kun ne vekottimet piti myydä halvalla,
Erotuksen maksoivat sitten suomalaiset veronmaksajat.
Sitten tapeltiin maataloustukiaisista kun Suomessa ei silloin eikä
vielä tänäänkään ihan halpaan hintaan mitään pystytä tuottamaan.
Neuvostoliittoon.
Hyvä, että silloin työtä riitti maaseudulla ja saatiin "halpoja" autoja ja traktoreita.
Tarkoitin kylläkin sitä kun vertaillaan Ladaa ja sen hintaa ja kun tätä verrataan sitten länsiautojen laatuun ja niiden hintaa niin se on plussalla Ladassa. Vanha länsiauto on kallis ostaa sen kuntoon nähden, siitä Ladan plussat tulee. Suomen käymä kauppa N-L:ton kanssa oli muutakin kuin Belaruksien ja autojen ostoa. Olikohan viimevuonna tai vielä aiemmin tv:stä tuli ohjelma joka käsitteli N-L:ton silloista kauppaa. Haastattelivat silloisia sen aikaisia N-L:ton kaupan päättäjiä, eivät he moittineet mitenkään että se olisi ollut kannatttomatonta Suomelle. Suomalaiset rakennusliikkeet saivat urakoita Neuvosto-Liitosta se oli monelle rakentajalle hyvä asia. Näille rakennusliikkeille toimitti tavaraa monet aliurakoitsijat tuotteensa. Vaikka valtio olikin välikätenä niin kuitenkin.
Ladan hinta-laatu-suhdetta ei saa milään kohdalleen kun laatu puuttuu kokonaan.