Osui nettiä selaillessa tällainen eteen: http://en.wikipedia.org/wiki/Dyatlov_pass_accident. Vuonna 1959 9 hiihtäjää kuoli mysteerisissä olosuhteissa Ural-vuorilla. He olivat paenneet puolipukeissa teltastaan 30 asteen pakkaseen keskellä yötä. Tavarat oli jätetty taakse. Alueelta ei myöhemmissä etsinnöissä löydetty muiden ihmisten jälkiä. Hiihtäjistä 6 kuoli hypotermiaan, mutta kolmella oli tappavia vammoja. He olivat ilmeisesti pyrkineet takaisin leiriin ennen kuolemaansa. Tutkimuksissa uhrien vaatteissa todettiin korkeita säteilyarvoja. Yhdeltä uhrilta puuttui kieli. Alueella väitettiin nähdyn ufoja. Tapahtumapaikan mansinkielinen nimi, Kholat Syakhl, tarkoittaa Kuolleiden vuorta ja mansit pitävät aluetta kirottuna.
Tapaukselle ei ole löydetty kunnollista selitystä. Olivatko alienit asialla?
Outo kuolemantapaus
11
1506
Vastaukset
- ShangDi
Tästä sais oivan jakson X-fileseihin. Varsinkin kun se perustuu tositapahtumiin. Säteilyvammat ja jälkien puuttuminen tukevat mielestäni E.T.-hypoteesia.
- hfjh34hhdfj
Taitaapi olla vieläpä ihan tottakin tämä tapaus.
Alueella oli nähty ufoja.
Sukat jalassa paenneet.
Päävammoja joiden aiheuttamiseen vaaditaan autokolarin voima tms.
Kaikki sokeita, kellertävä iho. Kaikilla harmaat hiukset.
Kaikenkaikkiaan mielenkiintoinen juttu.
- hfjh34hhdfj
.. telttakuvista Bodom tapaus. Itseassa Bodom tapahtui seuraavana vuonna tämän Uralin tempauksen jälkeen.
En väitä että ufot Bodomin takana, mutta tapahtuiko 1960-luvun vaihteessa muita vastaavia telttamurhia, mysteereitä?- hfjh34hhdfj
Niin no heitetään tällainen arvaus. Uralin vankileiriltä karkaa joku hullu psykopaatti. Tappaa telttaporukan ja 1.5 vuoden päästä saapuu Suomeen bodomille.
:-) - hyvinnii
Kaksi telttailijaa tapettiin oliko Tulilahti vai mikä?Runar Holström piti olla syyllinen.Ainaki pidätettiin.Hirtti itsensä sellissä.Tekijästä ei varmuutta.! Vai oliko Isojoki.??
- sealth fighter
Ettei vaan olisi yllättävä myräkkä iskenyt leiriin ja oli pakko poistua äkkiä? tarinaa säteilystä en oikein usko ja puuttuva kieli voi olla vaikkapa petoeläimen tekosia.
- selitys
voisi olla se, että yhdellä hiihtäjistä on yksinkertaisesti naksahtanut päässä. Eikös paikalta löydetty tunnistamaton veitsi. Tämä sankari on piilotellut puukkoaan ja jossain vaiheessa alkanut riehumaan teltassa ja muut ovat paenneet. Jutusta ei käy ilmi oliko votkalla osuutta asiaan.
- Joopa joo...
Taas näkee että mitä siitä seuraa, kun ryhdytään selvittämään asioita ilman minkäänlaista asiantuntemusta. Ottakaas selville minkälaisia riskejä vuorikiipeilyyn liittyy.
- hfjh34hhdfj
"Ottakaas selville minkälaisia riskejä vuorikiipeilyyn liittyy."
Kuolema on yksi olenko oikeassa?
Ilmeisesti lumivyöry ei ollut syy ainakaan jälkien perusteella; yksi selitys on tuon sivun mukaan että kiipeilijät ovat äänien perusteella luulleet vyöryn tulevan ja paniikissa kompuroineet itsensä kuoliaaksi.
Vaikea sanoa mitään kún tuo artikkeli vain pohjana.
Ilmeisesti leiripaikka oli vaarallisessa paikassa; miksi näin sitä en tiedä.
- Herkules Poirotti
Joku ryhmän jäsen ottanut reppuunsa jonkinlaisen soihdun tms. erikoislaitteen, tarkoituksenaan käyttää sitä hätätilassa vaikkapa susien pelotteluun.
Porukan sisälle syntynyt vakavia ristiriitoja(naiset), ja kys. henkilö on laukaissut helvetinkoneensa keskellä yötä muiden nukkuessa. Syntynyt kuumuus ja sietämättömän kirkas valo ovat aiheuttaneet sen, että ihmiset paenneet suinpäin pakkaseen.
Sitten näkönsä menettäneinä yrittäneet sytyttää nuotion. Muutama pudonnut kalliolle, josta syntynyt pahoja vammoja rintakehään.
Erään kuolleen kieli päätyi korpin ruuaksi. - harmaa yöeläin
Säteilystä tuli mieleen josko vuorille olisi huolimattomasti venäläiseen tyyliin varastoitu ydinjätteitä. Säteilyvaurioiden ilmestyessä varmasti lähtivät juoksemaan kauhuissaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760