Öinen tuttirumba!

Neuvoja kaipaava!

Heippa!

Meillä tyttö täyttää pian jo 9kk, eikä vielä yhtäkään täyttä yötä ole nukkunut. Ei ole pariin kuukauteen enää syönyt yöllä, mutta tutista on tullut ongelma. Olen vissiin opettanut vauvan siihen, että kun hän vähän sanoo öhö öhö (muka itkee) niin mamma laittaa tutin suuhun. Olen tehnyt tämän tietenkin siksi, koska vauva on ollut aina huono nukkumaan ja olen saanut sen takaisin uneen nopeiten tökkäämällä tutin suuhun.
Kun vauva saa tutin se nukahtaa samantien.

Nyt haluasin kuitenkin opettaa vauvan nukahtamaan uudelleen ILMAN että laitan tutin suuhun.
Siitä seuraa varmasti huutoa, mutta kai sen kestää jos vauva oppii sitten nukkumaan.

Miten sen siis teen?

Vai kannattaisiko luopua tutista kokonaan?

4

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutitus

      Jotkut oppii ottamaan tutin itse yöllä jostain kiposta tms. mikä on aina samassa sängyn nurkassa. Eli päivällä leikitään tuttikipon kanssa jotta oppii missä se on.
      Tai sänky täyteen tutteja, joku osuu käteen ja siitä suuhun.

      • käytössä

        kuusi tuttia sängyssä ja joutuu vielä pari krt:aa yössä laittamaan neitille tuttia mutta ossa myös laittaa sen käteen eksyneen tutin. Elikkä hyväksi havaittu keino.


    • aina useampi tutti,

      nytkin taitaa olla 5. Yleensä hän itse jonkun niistä itse yöllä löytää.

    • ...

      1. Laita tutteja sänkyyn melkein joka puolelle. Ja leikkikää tutin suuhun laittoa. Voi auttaa tai sitten ei

      2. Opettele sietämään öhöh ääntelyä. Ensin minuutti sitten kaksi ja venytä omaa pinnaasi. Yllättävän äkkiä oppii erottamaan itkeekö lapsi oikeasti vai leikkiikö -> reagoidaan vaan oikeaan itkuun. -> vauvan tekoitkut joko vähenee tai sitten itse oppii olemaan reagoimatta.

      3. Vieroita tutista! Vauva ei herää enää sen takia että tutti ei ole suussa. ja nukahtaa (jos nukahtaa) itsekseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe