Mirtazapin (Remeron)

Heippa!

Mä oon käyttänyt nyt noin. 10 kuukautta MIrtazapin nimistä masennuslääkettä vakavaan masennukseen. Annos on ollut 30mg/päivässä. Ennen tätä lääkettä ehdin kokeilla muun muassa Cypralexia ja Optiparia, kumpikaan ei sopinut. Noh, mä sitten päätin et sinnitelen tän Mirtazapinin kanssa... alku näytti ihan hyvältä, ajattelin et kokemani oireet kuulu masennukseen lääkityksestä huolimatta tai sitten olivat lääkkeen aiheuttamia sivuoireita... esimerkkinä on huomattava painonnousu, kyltymätön nälkä, turvotus yms... Päätin etten anna lihomisen vaikuttaa, senhän voisi hoitaa liikkumisella. Mutta eipä auttanutkaan, vaan painoa kertynyt entistä enemmän. Koko Mirtazapinin käytön aikana olen myös nähnyt älyttömän pelottavia painajaisia, jotka myös oletin kuuluvan sivuoireisiin. Nyt tilanne on kuitenkin menny niin pitkälle että nää painajaiset vaikuttaa jo mun valveilla olotilaan. Unissani ei ole mitään järkeä ja usein tulen niissä hulluksi ja kuulen ja näen harhoja. Usein koen myös jonkunnäkösiä rajatiloja unen ja hereilläolon välillä, eli näen (tietääkseni) unta, ja kun yritän herätä en pysty liikuttamaan mitään kehon osia... Usein unissani myös heräään uudestaan ja uudestaan samaan tilanteeseen ja en koskaan osaa täysin sanoa onko tämä unta vai ei... herätessäni olen aivan pihalla, ja nykyään olen ruvennut pelkäämään että tulen hulluksi näitten unien takia. Pelkään jo hereillä ollessanikin että kuulen/näen harhoja ja nukkuminen ahistaa koska tiedän mihin se johtaa... Olen nyt päättänyt lopettaa Mirtazapinin syömisen kaiken tämän ja muittenkin oireiden takia.. Kysymys onkin, onko muilla ollut samoja kokemuksia? Ja miten lopetitte kyseisen lääkkeen käytön? En halua seota oikeasti lääkkeiden takia..
94400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mulla ei ole ollut mitään ihmeempiä oireita Mirtazapinista. Itellä oli 1 1/2 tbl 30mg Mirtazapinia iltaisin. Söin sitä parisen vuotta.

Ainut mitä se selkeesti teki oli kiva väsymys. Nukahti käytännössä aina, kun otti sitä. Paino ei noussut, ruokahalu ei lisääntynyt, ja samanlaisia unia näin kuin ilmankin sitä (monesti toki jotain ahdistavia).

Itse lopetin Mirtazapinin parissa-kolmessa viikossa. Välillä oli tullut unohduksia lääkkeen otossa, joten jatkoin samaa kaavaa, että pidin pari 'vahinko' unohdusta samalla, kun tiputin tbl määrää. 1/2 tbl söin sitten joitakin päiviä, kunnes lopetin senkin.

Äänestä

Lääke ei selvästikkään sovi sinulle, kannattaa vaihtaa johonkin toiseen joka on sinulle sopivampi.

Itse olen käyttänyt mirtsapiinia nyt 2kk ja kokemukset ovat olleet positiivisia, olen nyt pääsemässä vakavan masennuksen kuopasta vihdoin ylös Annostusta on nostettu alun 15mg:sta 45 mg:aan. Aloituksessa ja annostuksen noston yhteydessä näin voimakkaita unia ja mainitsemaasi uni- ja valvetilan hämärtymistä mutta tilanne rauhoittui muutamassa päivässä. Ruokahalu on ollut normaali. Edellinen lääke (sertraliini) aiheittu minulle pahoja sivuvaikutuksia, kuten levottumuutta, unettomuutta jne.

Äänestä

Itse söin mirtatsapiinia vain unettomuuteen pienellä annoksella, eli 7,5mg ja joskus vähemmänkin. Minulle jo tällainen määrä aiheutti ihan sietämättömän näläntunteen. Olisin voinut syödä koko ajan, kun koko ajan oli ihan hirvittävä nälkä. Lisäksi havahduin usein siihen, että haaveilin ruuasta päivät pitkät. Mietin, miten hyvältä kaikki ruoka maistuikaan. Söin ko lääkettä kaksi kuukautta ja lihoin sinä aikana 4kg. Se on minulle aika epänormaalia, koska olen aina ollut hoikka, lähtöpaino oli 53kg, ja minulla on ollut ongelmia pysyä sen painoisena, etten laihtuisi entisestään.

En kuitenkaan lopettanut mirtaa lihomisen takia, vaan koska sain siitä lopulta kouristuksia. Eivät olleet niin mukavia. Pää heilui puolelta toiselle, muu kroppa oli jäykistynyt ja lopulta tuli valtavia sähköiskuja. Tätä tapahtui yön aikana monta kertaa(ehkä 10). Lääkäri käski lopettaa lääkkeenkäytön.

Äänestä
  • Eikä se lääke ollut mulle muutenkaan sopiva. Olo oli sekava ja masennus ei helpottanut. Painon nousu itseasiassa vain lisäsi masennustani. Lääkkeet lopetettiin ja vaihdettiin sitten Seronilliin, joka alkoi pikkuhiljaa vaikuttamaan. Ja yöksi nukahtamislääke (Zopiclone).

    Äänestä

  • moi

    sulla tuli sähkäreitä jne? ootkos harrastanu ns kuosausta/sekottelua?
    jos et tiedä mitä tarkoitan sitten et ole.
    pliiz vastaa=)

    Äänestä

  • ????? kirjoitti:

    moi

    sulla tuli sähkäreitä jne? ootkos harrastanu ns kuosausta/sekottelua?
    jos et tiedä mitä tarkoitan sitten et ole.
    pliiz vastaa=)

    en oikein tiedä, mitä toi kuosaus tarkoittaa. Ilmeisesti tarkoitat sitä, käytinkö jotain muita aineita yhtäaikaa. En todellaakaan käyttänyt. Ihan vain 7,5mg mirtatsapiinia ja alkoholiakaan en ottanut tippaakaan koko aikana.

    Äänestä

pois! Onhan nuo todettu jo useissa puolueettomissa tutkimuksissa tehottomiksi ja vaarallisiksi.

Äänestä

itelläni kanssa määrättiin toi lääke vakavaan masennukseen ja unettomuuteen kyllä se unettomuuten auttoi ekasta päivästä lähtien mutta mieliala rupes kohoomaan vasta pidemmän ajan kuluttua. Itselläni myös ton lääkkeen jälkeen paino alkoi nousemaan todella nopeasti. Lihoin noin 8kuukauden aikana suunnilleen 40kiloa nyt on lääke lopetettu ja painon pudotus alkaa.

Äänestä

Mulla lääkkeinä ketipinor, mirtazapin ja seronil ja injektio xeplion vielä.
Ei oikein muuta mutta noita sähköiskuja tulee minullekkin :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aargh! kirjoitti:

Heippa!

Mä oon käyttänyt nyt noin. 10 kuukautta MIrtazapin nimistä masennuslääkettä vakavaan masennukseen. Annos on ollut 30mg/päivässä. Ennen tätä lääkettä ehdin kokeilla muun muassa Cypralexia ja Optiparia, kumpikaan ei sopinut. Noh, mä sitten päätin et sinnitelen tän Mirtazapinin kanssa... alku näytti ihan hyvältä, ajattelin et kokemani oireet kuulu masennukseen lääkityksestä huolimatta tai sitten olivat lääkkeen aiheuttamia sivuoireita... esimerkkinä on huomattava painonnousu, kyltymätön nälkä, turvotus yms... Päätin etten anna lihomisen vaikuttaa, senhän voisi hoitaa liikkumisella. Mutta eipä auttanutkaan, vaan painoa kertynyt entistä enemmän. Koko Mirtazapinin käytön aikana olen myös nähnyt älyttömän pelottavia painajaisia, jotka myös oletin kuuluvan sivuoireisiin. Nyt tilanne on kuitenkin menny niin pitkälle että nää painajaiset vaikuttaa jo mun valveilla olotilaan. Unissani ei ole mitään järkeä ja usein tulen niissä hulluksi ja kuulen ja näen harhoja. Usein koen myös jonkunnäkösiä rajatiloja unen ja hereilläolon välillä, eli näen (tietääkseni) unta, ja kun yritän herätä en pysty liikuttamaan mitään kehon osia... Usein unissani myös heräään uudestaan ja uudestaan samaan tilanteeseen ja en koskaan osaa täysin sanoa onko tämä unta vai ei... herätessäni olen aivan pihalla, ja nykyään olen ruvennut pelkäämään että tulen hulluksi näitten unien takia. Pelkään jo hereillä ollessanikin että kuulen/näen harhoja ja nukkuminen ahistaa koska tiedän mihin se johtaa... Olen nyt päättänyt lopettaa Mirtazapinin syömisen kaiken tämän ja muittenkin oireiden takia.. Kysymys onkin, onko muilla ollut samoja kokemuksia? Ja miten lopetitte kyseisen lääkkeen käytön? En halua seota oikeasti lääkkeiden takia..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu