Syön beetalsalpaajaa rytmihäiriöihin. Lääke on Bisoprolol. Se aiheuttaa minulle kylmät jalat (etenkin varpaat ovat kuin jäpuikot) ja jonkinlaista tunnottomuutta ja voimattomuutta jalkoihin. Onko oire tuttu jollekin? Auttaakohan lääkemerkin vaihto?
Beetasalpaajan sivuvaikutukset
meccis
22491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lääkemerkin vaihto ei auta koska vaikuttava aine on sama, eli rinnakkaislääke on muuten täysin sama vaikuttavuudeltaan mutta erinäköinen. Toinen asia on sitten jos vaihtaisi johonkin vaikuttavuudeltaan toiseen merkkiin, kysy lääkäriltäsi, hänellä on tarvittava tieto sinun rytmihäiriöidesi laadusta,voisiko vaihtaa, todennäköisesti se on mahdollista.
Etsiskelen tässä mikä voisi olla syynä palelemiseeni ja kylmiin raajoihin. Aloitin loppusyksystä Bisoporol lääkkeen ja epäislen sen olevan sen vaikutusta.