Magneettikuvaus

Epätiet.

Hei!
Sain lähetteen päänmagneettikuvaus tutkimusmääräyksessä luki ainoastaan pään vahvakenttä- mt, mutta siinä ei ei lukenut mitään varjoaineesta! Osaako joku sanoa tai muistaako mitä pitäisi lukea tutkimusmääräyksessä, että varjoainetta käytetään? Kiitos kovasti, jos joku vastaa.

13

12614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mri:ssä 2 kertaa käynyt

      Hei,
      en ole kuullut "ikinä" mistään varjoaineesta kuvatessa päätä?
      Ainakin MRI tutkimus koskee päätä/aivoja, ja siinä mennään laitteeseen sellaisenaan.
      Saa kuunnella musiikkia kuulokkeet korvilla muistaakseni. MRI vastaa röngten-kuvausta.

      Mitenköhän sitä varjoainetta käytettäisi? Eikö varjoaineen pitäisi mennä verenkiertoon?

      Olen käynyt myös pään emrg (muistaakseni sellainen lyhenne), siinä oltiin piuhat päässä, ja jotain elektrolyyttistä nestettä piuhojen ja päänahan välissä. Mutta sekään neste ei ole varjoainetta??

      Syöpäepäillyistä en tiedä mitään, miten sellaiset kuvataan. Oma tieto koskee vain mangneettikuvausta ja tätä "piuhat päässä" noin 30 min. kokemusta.

      • vain magneettikuvauksessa

        voidaan käyttää varjoainetta. Itselläni on otettu pään kuvat 2 kertaa ja molemmilla kerroilla on varjoainetta käytetty. Ensin otettiin kuvat ilman varjoainetta ja sen jälkeen otettiin varjoaineen kanssa. Minulla on MS-tauti ja sillä varjoaineella etsittiin plakkeja (tulehdusmuutoksia) jotka tehostusisivat varjoaineen käytön myötä.


      • kolmen lapsen äiti
        vain magneettikuvauksessa kirjoitti:

        voidaan käyttää varjoainetta. Itselläni on otettu pään kuvat 2 kertaa ja molemmilla kerroilla on varjoainetta käytetty. Ensin otettiin kuvat ilman varjoainetta ja sen jälkeen otettiin varjoaineen kanssa. Minulla on MS-tauti ja sillä varjoaineella etsittiin plakkeja (tulehdusmuutoksia) jotka tehostusisivat varjoaineen käytön myötä.

        ...ja sen kanssa olen perheeni kanssa elellyt.
        Minulle tehtiin 2004 vuonna magneettikuvaus,josta se sitten selvisikin et mkä mua vaivaa.Jokos sinä olet aloittanut lääkityksen ms-tautiin?


      • aloitettu jo
        kolmen lapsen äiti kirjoitti:

        ...ja sen kanssa olen perheeni kanssa elellyt.
        Minulle tehtiin 2004 vuonna magneettikuvaus,josta se sitten selvisikin et mkä mua vaivaa.Jokos sinä olet aloittanut lääkityksen ms-tautiin?

        2 vuotta sitten, Betaferonilla mennään eteenpäin, epämiellyttävä lääke kaikkinen ilkeine sivuvaikutuksineen, mutta urheasti pistelen.


    • ...

      MRI (magneettikuvaus) on eri asia kuin röntgenkuvaus ja CT (tietokonetomografia). Röntgenissä saat säteilyä, ja CT:ssä usein moninkertaisen annoksen. Röntgen soveltuu lähinnä murtuneiden luiden tutkimiseen. CT ei sovellu esim. MS-taudin toteamiseen.

      Se "piuhat päässä" on EEG, eli mittaa aivojen sähköistä toimintaa. Sillä tutkitaan lähinnä epilepsiakohtauksia.

      Sitten on vielä ENMG (tai EMG), joka mittaa hermojen ja lihasten sähköistä toimintaa. Ja EKG, joka mittaa sydämen sähköistä toimintaa.

      Alkuperäiselle kirjoittajalle: pään magneettikuvaukseen mentäessä varjoaineesta kannattaa kysyä etukäteen, koska sen avulla kuvista saa enemmän irti.

    • olen ollut

      Kai neljä kertaa, aivokasvaimen takia. En niitä lähetteitä montaa ole nähnyt, mutta muistan ensimmäisessä (kirjoitettu ennen diagnoosia) lukeneen jotain tällaista:
      Pään erittäin laaja tutkimus vahvakenttämagneettilaitteella, mielenkiinto erityisesti pons-alueella. Ystävällisesti pyydetään myös verisuonisarjoja... Jotain sellaista. Varjoaineesta ei mielestäni mitään ole erikseen mainittu, mutta aina se on laitettu. (Kanyyli suoneen ennen laitteeseen menoa) Kai se on se laajuus mikä ratkaisee, ne on ne viimeiset sarjat kun paukutetaan menee varjoaineen kanssa.

    • muistaakseni

      jotain "pään kuvaus natiivina ja varjoainetehosteisena". Melkeinhän se menee niin, että jos jotain poikkeavaa näkevät, varjoaine laitetaan sen jälkeen (näin mulla ekalla kerralla kun kasvain löytyi).

      Viitaten edelliseen kommenttiin, ei mielestäni laajuus pelkästään ratkaise. Mulla on kuvattu erittäin laaja, laaja ja sitten matalakenttä. Kaikissa on varjoaine ollut käytössä. Kuviahan vertaillaan, jolloin pitää olla sarja molemmista. Tiettyihin muutoksiin varjoaine latautuu/kerääntyy ja näin ollen muutoksen laatua voidaan tulkita (esim. kasvaimiin kerääntyy, joihinkin verisuonimuutoksiin muistaakseni ei).

      Yhteenvetona siis, monet tärkeät asiat näkyvät ihan natiivikuvauksessakin. Eihän niitä muuten olisi mitään järkeä tehdä.

      • Epätie.

        Hei!
        Kiitokset monista vastauksista. Näistä vastauksista on selvinnyt minulle monia asioita, kun ei aina ymmärrä tai osaa kysyä lääkäriltä...Hyym. Hyvä palsta, kun voi kysellä mieltä askarruttavia asioita ja lääkäreitä ei aina edes saa puhelimella kiinni! Kiirettä siis piisaa... Mukavaa viikonloppua ja Hyvää hiihtolomaa, niille kenellä on.


      • vielä vähän

        Minun käsitykseni mukaan varjoaine kerääntyy nimenomaan paljon verisuonia sisältäviin rakenteisiin (joihinkin kasvaimiin, verisuoniepämuodostumiin?) verenkiertoonhan se tuikataan.


    • hamaru

      pään magneettikuvauksessa (kokemus tammikuulta 2008 ) ei käytetä mitään aineita. sen sijaan aivoperfuusien gammakuvauksessa ( johon olen menossa ja sain juuri jorvista kirjalliset ohjeet) kyynertaipeen laskimosta pannaan sisään radioaktiivista tutkimusainetta joka tunnissa menee aivoihin ja näkyy silloin aivojen etäisverisuonissa joita minun tapauksessani tutkitaan mahdollisen alzheimertaudin varalta. magneettikuvaus näytti alzheimerin tyypillisiä muutoksia joten tutkimus jatketaan koska olen työikäinen. seuraava tutkimus on kuulemma selkäydinpunktio, mutta siihen en ole vielä suostunut.

    • tyttö_84.

      Olen käynyt kaksi kertaa magneettikuvauksessa,päätä kuvattu molemmilla kerroilla.
      Varjoaine laitetaan kanyylilla menemään verenkiertoon. Ensin tosiaan kuvataan ilman,sitten laitetaan aine menemään.

      Ei mitenkään paha kokemus,vaikka itse olenkin sellainen,että aina tuskaillaan,ku ei suonet näy.
      Nyt tuloksia odotellaan taas(viime käynti oli 2vko sit).

      Tsemppiä vaan :)

    • niinenpätiedämilloin

      No siis neurologista harvinaista sairautta CM1, (Chiari)esim sen näkymistä varten varmaan laitetaan se esim se varjoaine aivoihin mutta kai siinä samalla laitetaan usein myös tutkimus myös selkäydinosaan selkään varjoaine MRI nä koska sieltä etsitään sitten esim syringomyeliaa(SM). Mutta
      riippuu paljolti oireiden
      esiintymistä koskevista alueista.
      Jos yläraajojen kohdalla esim
      oireita niin sitten aivojen MRi
      varjoaine vain, mutta jos
      alaraajojenkin ongelma
      lihasjäykistymistä esim niin sitten
      varmaan myös selkää koskeva
      selkäydin varjoaine
      MRI(syrengomyelia on ylimääräinen ontelo
      selkäytimessä eli se ei voi kovin
      leveä olla kun noin sentin vain on
      läpimitta vaakaleikkauksessa
      selkäytimellä mutta pituutta voi
      olla vähän enemmänkin ontelolla)
      (tuo Chiari on jonkunlainen
      selkäytimen tai muun
      työntyminen liian syvään
      pikkuaivoja kohden eli
      takaraivoalue ko. kai
      suurinpiirtein) . (No näin
      ymmärsin minä mutten ole
      neurologi ja en tiedä missä nuo
      ihmiset ovat saaneet yleensäkin
      nuo diagnoosinsa noista?? Jotain
      500 vain todettu noita potilaita mutta olisi mukava joskus kuulla
      neurologin nimiä jotka noita
      neurologisia harvinaisia tauteja
      tutkivat ja diagnosoivat, näin vainMaskun harvinaiset neurologiset sairaudet yhden
      lääkärin (kuntoutuksen) siellä
      Maskussa nimen R. R ja epäselväksi jäi diagnosoiko hän syringomyeliaa tai chiaria??? Ottaa yksityisellä vastaa. En oikein tiedä aikooko minun neurologi vaikka mukava suurin piirtein onkin niin tutkia minulta syringomyeliaa.. minun vasen jalka on vähän tullut kampuramaiseksi eli ei oikein jaksa toimia täysillä ja alaselästä on/tuntuu välillä jo tulihiilinen kipu. On siellä välilevyrappeumat ja olen kaatunut alaselkäni loukaten myös pari kertaa hyvin kovavoimaisesti. Väsymys on tositosi suuri( ja vielä ikävästi muitakin väsymyssairauksia on). Alaraajojen lihakset on varsinkin takaa tosi jäykät.. mutta pitää kai itse keksiä mistä saa rahat tuohon SM tutkimukseen eli ei ole lähetettä ollut näkyvillä..?mutta minne eli R. R llekö??? Pitääkö mennä ulkomaille?

    • Aikuinen89

      Minulle tehtiin eilen pään magneettikuvaus ja käytettiin varjoainetta. 👍 Juoda piti norm enemmän että aine poistuu munuaisista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      137
      3526
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      55
      3081
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2554
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      114
      2116
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      171
      1756
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1338
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1162
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      953
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      923
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      158
      913
    Aihe