Langkawin hotellit?

rannalle lähdössä

Meitä olis kahden pariskunnan poppoo lähdössä tammikuussa Malesiaan (yht. 2 vko), ja erityisesti Kuala Lumpur - Langkawi yhdistelmä kiinnostaisi. KL:ssä ollaan oltu eli sinne on jo ideoita, mutta olisiko kellään suositella hyviä hotelleja Langkawilta? Ei tartte aivan halvin olla, vaan halutaan panostaa viihtyisyyteen paratiisin keskellä: mieluiten meren rannalla, mutta hyvä allasalue, viihtyisä ympäristö eikä aivan puskassa (ei siis keskustassakaan tartte olla). Toki ei nyt mitään viiden tähden kroisoksiakaan olla, eli tommonen 3-4 tähden taso kiinnostaa. Bonusta vielä olisi jos hyvät sukellusmahdollisuudet lähellä!

Tuleeko noissa varaaminen netin kautta huomattavasti paketteja halvemmaksi? Kiitän jo etukäteen kokemusten jakamisesta!

10

2459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tml
    • Santtu

      Heippa!

      Maanantaina juuri KL-Langkawi -yhdistelmälomalta palattiin (ja takisin jo tekisi mieli :)

      Me oltiin Langkawilla Holiday Villassa ja tykättiin kyllä tosi paljon. Huone oli tilava ja hieno (deluxe huone), allasalua iso ja viihtyisä, rantaa hotellin kohdalla mukavasti. Saksalaisia, venäläisiä, suomalaisia (muutama perhe) turisteja siellä ainakin oli sekä tietenkin malesialaisia. Tuttu tyyli muista rantakohteista eli altailta aurinkotuolit varattiin ties kuin aikaisin. Rannalta sai vielä 10 aikaan aurinkotuolit neljälle.

      Taksilla ajo on saarella halpaa eli vaikka hotelli hieman syrjemmässä olisi, niin hätää. Viisi tuntia taksilla ajoa maksoi n. 20 euroa. Holiday Villasta Pantai Chenangille yhden euron, Kuahiin 4 euroa ym.

      Parhaimmat hotellit löytyvät saaren pohjoispuolelta, mutta ovatkin ilmeisesti aivan toista hintaluokkaa mitä muilla rannoilla (Pantai Cenang ja Pantai Tengah). Sukellusmahdollisuudet eivät ole aivan lähellä mitään hotellia, vaan jos sukeltamaan haluaa niin pitää lähteä retkelle (joita tarjotaan paljon).

      Holiday Villaa voin suositella, mutta varmasti saarelta muitakin hyviä hotelleja löytyy. Ehkä Kuahiin (ainut kaupunki) ei kannata majoittua, vaikka sielläkin hotelleja on.

      Itsekin kyselin täällä, kun matkaa alettiin suunnittelemaan, että kannattaako varata itse netin kautta vai matkatoimiston kautta ja noin lyhyessä matkassa hintaeroa ei kuulemma paljoa ole. Joten me otimme matkatoimiston kautta (Matka-Atlas) lennot, hotellit ja lentokenttäkuljetukset ja hinta oli mielestämme hyvin kohtuullinen.

      Hyvää matkaa Teille!

      • vuosi sitten

        samassa hotellissa viikonpäivät. Ihan hyvä valinta ei mikään öky mutta juuri sellaista 3 tasoa. Kohdehan on aika pieni ja rauhallinen kokonaisuudessaan. Pieneen keskustaan on reipas kävelymatka. Jos haluaa saarta kiertää enemmän niin hotellia vastapäätä saa vuokrattua skoottereita eikä paljon maksa.

        Aivan ehdottoman parasta ruokaa Langkawilla söimme yhden sataman kävelykadun ravintoloissa, jotka olivat aika lähellä Mutiaran Hotellia ja köysirata systeemiä. Nyt ei tuu vaan paikkaa eikä ravintolat mieleen.


      • 2007
        vuosi sitten kirjoitti:

        samassa hotellissa viikonpäivät. Ihan hyvä valinta ei mikään öky mutta juuri sellaista 3 tasoa. Kohdehan on aika pieni ja rauhallinen kokonaisuudessaan. Pieneen keskustaan on reipas kävelymatka. Jos haluaa saarta kiertää enemmän niin hotellia vastapäätä saa vuokrattua skoottereita eikä paljon maksa.

        Aivan ehdottoman parasta ruokaa Langkawilla söimme yhden sataman kävelykadun ravintoloissa, jotka olivat aika lähellä Mutiaran Hotellia ja köysirata systeemiä. Nyt ei tuu vaan paikkaa eikä ravintolat mieleen.

        Vuosi sitten olimme myöskin Langkawilla hotelli Holiday Villassa ja tykättiin kovasti. Hotellialueella oli suhteellisen iso allasalue ja meri ihan vieressä. Hotellista vähän matkan päässä pohjoiseenpäin ihan rannalta löytyy ravintola Light House, jossa kannattaa käydä syömässä ainakin kerran loman aikana. Todella kaunis paikka, pöydät on katettu rantahietikolle, kynttilät ja kukkaset koristeena. Hintataso on kyllä korkealla, mutta suosittelen silti!!!!


    • Seku kahtoin mitä tommonen parinviikon preikki Langkawila maksaa kun sen ite hoitaa. Otin hotelliksi tuon Holiday Villan deluxen josa Santtu oli majjaillu

      Hinnat kahdenhengen lomalle:

      lähtö hesasta 12.3. ja takas Langkawilta 27.3.
      Helsinki / KL / Helsinki   KLMmällä
      2004 EUR
      http://www.klm.com/travel/fi_en/index_default.html

      Bussi KLIAst LCCTehen tais maksaa hulppeat 5 MYR suunthaansa

      KL / Langkawi / KL      AirAsialla
      102 EUR
      http://www.airasia.com/site/my/en/home.jsp

      Holiday villa Deluxe Suite 14 vuorokautta
      910 EUR
      http://www.langkawi-resorts.com/holidayvillalk/

      Lentokenttäkuljetus Langkawilla
      2*20MYR

      elikkä tosta kertys vajavat 3050 EUR ja Siinäpäse. Tiäyhthään mitä paketit mahtaa maksaa, mutta tuskin siinä isua erua on?

      ja tuosa pari linkkiä Langkawi inffoon:
      http://www.langkawi-info.com/
      http://www.langkawi-online.com/
      http://www.langkawi.com.my/


      pera

      • Tä?

      • beach
        Tä? kirjoitti:

        Osaako kukaan kertoa miksi nuo Malesian pakettimatkat on lähes kaikki tuon 7 2 päivää? 9 pv on melko lyhyt aika kun ottaa huomioon pitkät lennot vaihtoineen...

        Matka on 12 päivää. Periaatteessa 13, koska takaisin lähdetään vasta klo 23.59. 9 Langkawilla 3 KL: ssä.


      • Tä?
        beach kirjoitti:

        Matka on 12 päivää. Periaatteessa 13, koska takaisin lähdetään vasta klo 23.59. 9 Langkawilla 3 KL: ssä.

        miksei se voi sitten olla samantien 14 vrk kuten muutkin reissut? Pitäisi tieten kysyä matkanjärjestäjiltä..


      • mietin vain..
        Tä? kirjoitti:

        miksei se voi sitten olla samantien 14 vrk kuten muutkin reissut? Pitäisi tieten kysyä matkanjärjestäjiltä..

        jotenkin siihen, että matkustamiseen kuluu aikaa reilusti eli jos otat kahden viikon loman töistä, niin se riittää tuohon matkaan kun itse kohteessa ollaan "vain" 12 päivää. :) Meillä ainakin matkustamiseen meni yhteen suuntaan reilusti yli vuorokausi. Miksi kaikkien matkojen pitäisi olla aina tasan kaksi viikkoa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5650
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      184
      4587
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4102
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      52
      3594
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3561
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3328
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3241
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      42
      3112
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      32
      2792
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe