kellaan olemaan kokemusta VERSO sarjasta joka tuli viimevuonna mallistoon
nyk. VANTO renkaat olivat hyvin positiivinen yllätys mutta kuluivat suht joutuin , nyt kun niitä tutkin niin nehän taisivatkin olla V-nopeusluokkaan , silläpä ne kuluikin 2 kesässä
(tuli toki kilsojakin reilusti)
Mutta VERSO näyttäisi mallikkaalta kuviolta ja sitä saa tuttuun max 190kmh nopeusluokkaan joten kesto voisi olla parempikin
kokemuksia
nyk. VANTO renkaat olivat hyvin positiivinen yllätys mutta kuluivat suht joutuin , nyt kun niitä tutkin niin nehän taisivatkin olla V-nopeusluokkaan , silläpä ne kuluikin 2 kesässä
(tuli toki kilsojakin reilusti)
Mutta VERSO näyttäisi mallikkaalta kuviolta ja sitä saa tuttuun max 190kmh nopeusluokkaan joten kesto voisi olla parempikin
kokemuksia
Vastaukset 16
Vanhimmat
En kyllä itse laittaisi Maganroneja alle. Vanha totuus on että halvalla ei hyvää saa.
ni kokeilin , keskiluokkasen vag-tuotteen alla ainakin vallan hyvät kumit nokian nrt2 renkaiden jälkeen jotka olivat kyl sontaa
mut toi verso kiinnostais , marangoni antaa elinikäisen takuun nykyään (made in italy) et eikait ne ihan paskaa suolla ?
Olisi kyllä mukava lukea, eikä mutua ja sitä mitä et itse laittaisi alle.
Marangoni ei ole mikään huippurengas eikä säännöllinen testimenestyjä, mutta ihan hyvä valinta. Ei ole luokattoman vaarallinen.
Vieläkin kaivattaisiin oikeita ajokokemuksia kyseisestä merkistä.
Ja siis renkaastahan ei tule lähtökohtaisesti vaarallista, (kuten ei lumisateesta tai muutenvain huonosta kelistäkään, eikä puukoista tai kirveistäkään) ellei joku ihminen ryhdy kyseisen renkaan kera kanssakäymisiin.
Eli siksi juuri niitä käyttökokemuksia kaivattaisiin. (ei kuitenkaan puukoista tai kirveistä).
Edullinen rengashan se Marangoni on. En kiellä. Ostin sarjan Vantoja, kun se oli hieman aikaisemmin pärjännyt melko hyvin TM:n testissä.
Asennus tapahtui heinäkuussa (vuonna X). Vaikuttivat oikein hyviltä. Mutta tasapaino-ongelmat alkoivat. Kesä vielä lisää ja renkaan kyljessä olikin sisäsyrjällä pahka.
Marangoni on ensimmäinen ja ainoa rengas joka on hajonnut käytösssä. Jopa 10 vuotta vanhat hakkapeliitat ovat kestäneet kuoseissaan.
Patti on renkaassa paha.
se markkinoiden paras
nykyään taitaa rakennevaurioille olla (huom ei norm. kulumiselle) marakateilla ns. "lifetime warranty"
se hakkas monta ns. isoa valmistajaa ollen sijalla 4
siis se vanto
Olisiko joku 3-5 vuotta vanha TM:n kesärengasvertailu, jossa Vanto pärjäsi melko hyvin. Siitä vuosi eteenpäin jä sijoitus olikin tippunut melkoisesti.
Marangonin takuusta on paljon puhetta, mutta käytännössä sillä ei ole kuin perävalotakuu. Mitään virallista maahantuojaa ei esimerkiksi ole. Jälleenmyyjäketjuakaan ei ole, joten reklamaatio on tehtävä ostoliikkeeseen.
Muhkuraiset Marangonit on sittemmin vaihtuneet kotimaiseen vaihtoehtoon, jolla onkin puolestaan toimiva takuu. Kattaa jopa renkaasta johtumattomat puhkeamistapaukset jne.
talvirenkaana , ei mitään valittamista
tarvirenkaana parempi kokonaisuus
versosta ei kokemuksia
takuuasioissa , hyvin hyvin harvoin jos koskaan
kuluttaja asioi takuuasiat yleensä sen liikkeen kanssa mistä tavara ostetaan
maahantuojaa ... no kummasti niitä vaan myydään useassa liikkeessä ainakin jyväskylässä ja takuut (jos valitusta ilmenee) hoidetaan tietty heidän kanssaan
(mainostaahan ei saanut)
Kyllä niitä on vaarallisiakin renkaita markkinoilla, ja sellaisia, joita ei haluaisi kenellekään suositella.
Huono rengas voi olla ajo-ominaisuuksiltaan suorastaan vaarallinen. Tai sitten on pito niin huono, ettei sillä voi turvallisesti ajaa liikenteen rytmin mukana.
Jos unohdetaan Marangoni ja mietitään asiaa yleisemmältä tasolta. Tuotteen myynyt liike saattaa lopettaa toimintansa seuraavana päivänä, kun asiakas on ostanut tavaran. Miten reklamointi onnistuu silloin? Ei ainakaan myyjäliikkeen kautta.
mahdollista ...
jos vitun huono tsäkä käy ... niin sen reklamaatio tarpeen suhteen kuin liikkeen lopettamisen
Juu on niitä vaarallisiakin, kaikki mitä minun kohdalleni on osunut olleet näitä kiinalaisia. Marangoni Trioilla ajettu viime kesänä reilu kymppitonni. Ei ihmeemmin vielä kuluneet ja vesikelipitokin tuntuu hyvälle. Nyt hankittiin toiseen autoon Marangoni Versot. Ei vielä kokemuksia, mutta aika näyttää. Alkutuntuma on ainakin parempi kuin alla olleilla idän ihmeillä, jotka eivät olleet vielä edes loppuunajettuja.
Alla kuukauden ollu Marangoni versot ja ihan hyvät,ei häviä Michelinille jotka ollu myös ja sitä ennen Gt Radial Campirot joita Vianori myy mutta silloin juniori asentajat pilasi homman.Eli merkitystä on myös sillä osataanko rengas laittaa kunnolla vanteelleen ja tasapainottaa.