Pakko purkaa johonkin enkä muuta palstaa keksinyt... Siis mulla on kierukka ja epäilen VAHVASTI olevani raskaana... Poika nyt 8kk, en imetä ja kuukautiskierto tähän mennessä ollut säännöllinen. Nyt menkat 5 päivää myöhässä, menkkakipuja ollut kyllä viikon, tissit tosi arat (ei oo ikinä ennen ollut paitsi kun olin raskaana) ja ruokahalu kun hevosella. Lisäksi lämmöt koholla ja alavatsan nippailua. Valkovuotokin on runsasta. Testin ajattelin tehdä huomenna, mutta kyllä on tuuria kanssa jos positiivista näyttää!!! En millään viitsisi uskoa, mutta oireet ja menkattomuus kertoo ihan muuta. Ekan lapsen "tekemiseen" meni melkeen vuosi ja mites nyt käy.
Nooh, ei tässä välttämättä mitään hätiä ole ja huomenna tosiaan testaan, mutta oli pakko purkaa kun tänään tuli jo niin epätoivoinen olo kun ne menkat ei sitten vieläkään tullut! Jos jollain on kokemuksia niin saa kirjoitella!
Nooh, ei tässä välttämättä mitään hätiä ole ja huomenna tosiaan testaan, mutta oli pakko purkaa kun tänään tuli jo niin epätoivoinen olo kun ne menkat ei sitten vieläkään tullut! Jos jollain on kokemuksia niin saa kirjoitella!
Vastaukset 6
Vanhimmat
olen kerran joutunut käymään kaavinnassa ja samana päivänä paikalla oli pienessä sairaalassa 5 muuta potilasta. Heillä kaikilla oli kierukka pettänyt. En ikimaailmassa suostu edes harkitsemaan sitä ehkäisykeinoksi.
Testiä en päässy tekemään vielä kun tilasin netistä liian myöhään ja tulee vasta maanantaina. Mutta ei niitä menkkoja vaan kuulu eikä näy... No, viikonloppu jännäillään että ollaanko sitä vai eikö sitä olla ja jos ei olla niin missä ihmeessä ne menkat sitten luuraa! Tissit on kipeät ja hiukan etovaa oloa, apua!
mutta tietty siinä on se 1% mahdollisuus tulla raskaaksi. Hormonikierukan kohdalla ainakin kuukautisvuoto loppuu lähes tulkoon kokonaan ja voi jäädä joskus pois olematta raskaana.
voi samanlain luoda välillä samanlain kuin e-pillerit raskauden oireita kun nämä ehkäisy menetelmät tavallaan perustuu siihen että elimistö luulee olevansa jo raskaana.
mulla on kuparikierukka joten oman kierron kanssa mennään...
-ap-
Pillerit ja kierukat eivät perustu siihen, että keho muka jo luulisi olevansa raskaana, vaan siihen ettei munasolu pääse kiinnittymään kohtuun kiinni.