Olen matkustamassa krabille ja minulla on laktoosiallergia.
Saako thaimaasta laktoositonta ruokaa tai vähä laktoosista. Saako sieltä apteekista laktoosipillereitä?
Tunnetaanko siellä yleensä edes koko sairautta ?
Laktoosi-intoleranssi
9
1600
Vastaukset
- sdfjopsfn0i
Kuka kusi sun aamumuroihin ?
- laktoosista
Thaimaasta on vaikea löytää ruokaa, jossa olisi laktoosia. Laktoosi-intoleranssi ei ole sairaus. Laktoosia kestävät ovat vähemmistö maailman ihmisissä, mutta pohjoismaiden pitkät agraaritraditiot ovat totuttaneet meidän vatsamme laktoosiin.
- kokkikasikakkonen
Etteikö laktoosia muka Thaimaassa.Vaikka maitoa
ei eteesi kannussa tuotaisikaan,on siellä samalla tavalla kuin muuallakin Suomessa ym.laktoosia
käytetty tiettyihin valmisteisiin,esim.makkaraan,
rasvoihin,esim.voita tuodaan paljon Tanskasta,juustoihin jne.Myös jukurtissa on laktoosia.Nykyisinhän varsinkin tuontitavaroissa on
tuoteselosteet,ja on paikallisissakin,mutta yleensä
thaikielinen seloste.
Eli jos todella on vaivaa,niin kyllä sanoisin myös
olevan huolta laktoosista. - yömaito
Sinähän tiedon pukkasit,onneksi joku jo kerkesi
korjaamaan.
Vai ettei laktoosia Thaimaassa,etpä ole katsonut
ehkä kotomaassakaan mitä pistät suuhusi.
Kyllä laktoosia on yllättävän monessa ravintoaineessa.
Mutta oppia ikä kaikki.
Vähän ymmällähän tuo on alkuperäinen kysyjäkin.
Ktl:n sivuilla on luettelo laktoosittomista
ruoka-aineista ja juomista. - oluterkki
Huolta tarpeeksi jos oikein ajattelee.
Muutama olutkin merkkikin sisältää laktoosia.
esim.jotkut saksalaiset talvioluet.
Että silleen. - lyndiol
Laktoosia on vaikka missä,esim.useissa e.pillereissä
monissa särkylääkkeissä jne.
Et kyllä ole asioista perillä. - Chengse
kokkikasikakkonen kirjoitti:
Etteikö laktoosia muka Thaimaassa.Vaikka maitoa
ei eteesi kannussa tuotaisikaan,on siellä samalla tavalla kuin muuallakin Suomessa ym.laktoosia
käytetty tiettyihin valmisteisiin,esim.makkaraan,
rasvoihin,esim.voita tuodaan paljon Tanskasta,juustoihin jne.Myös jukurtissa on laktoosia.Nykyisinhän varsinkin tuontitavaroissa on
tuoteselosteet,ja on paikallisissakin,mutta yleensä
thaikielinen seloste.
Eli jos todella on vaivaa,niin kyllä sanoisin myös
olevan huolta laktoosista.Olkoon laktoosia tai ei, ei sinulle todennäköisesti tule ongelmia. Minulla on laktoosi-intoleranssi eikä Aasiassa, mukaanlukien Thaimaa ole koskaan ollut vatsan kanssa ongelmia ( 3 v. kokemus). Päin vastoin. Suomessa sen sijaan pitää olla tarkkana mitä suuhunsa laitaa, muuten vatsa laulaa.
- hoitajahelli
Laktoosi-intoleranssi ja laktoosiallergia eivät ole
sama asia.
Otapa selville oma tilasi,mikä vaivaa.Todellisuudessa on hyvin vähän laktoosiallergisia.Lapsilla tavallisempi kuin aikuisilla.
Kyllä Thaimaassakin on apteekissa laktoosia pilkkovaa lääkettä,taisi olla Lactorace.
Itse tiedät mitä kärsit syödä,lue tuoteselosteet
jos niitä on englanniksi esim.jäätelöstä,jne.
miten voit jukurttia syödä? Hapanvalmisteet yleensä ärsyttävät hieman vähemmän.
Siis onnea matkalle. - tosissasi
vai vedätitkö,kun loppui kommentit.
Olisi ollut kiva vaihtaa mielipiteitä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822432Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839641Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896113Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174765Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo992218Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489