ansiosidonnainen päiväraha+työharjoittelu

kysyisin!!!!!!!
olen ytk:n jäsen ja lomautettuna..
voinko mennä toiselle työnantajalle työharjoitteluun ja saada liitonrahaa ruokaraha 8e....
ilman että työnantaja maksaa mitään?
tai yleensäkään onko kellään kokemusta moisesta?
74640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

asia, joka takuulla tässä maassa askarruttaa monia. Myös niin, että mitä olisivat ne keinot, joilla voisi tehdä näitä paskaduunejakin, kuten pelkkään sata prosenttiseen provisioon perustuvia hommia niin, että saisi nolla kuukauden sattuessa jostain jotain?

Tämän pitäisi askarruttaa myös jokaista työministeriön virkailijaa, työvoimaviranomaista, kouluttajaa jne. Mutta kun ei eväänsä kuukausipalkoilla makaajat liikuta! Tämä on saatanallinen ongelma. Tässä maassa ei ole "uudelle työlle" ymmärrystä yläpäässä. Eli nykyisen lainsäädännön vallitessa olet aina joko työssä, työtön tai koulussa. Laita kokeeksi työtöntyötön lappuun, että olet ollut välillä työssä, niin alkaa rumba vailla vertaa. Siis lappusulkeiset, joille ei loppua näy ja ne surkeat korvaukset menee loputkin. Onko tähän ongelmaan oikeasti olemassa mitään ratkaisua?

Äänestä
  • Jos, ottaa ansiosidonnaisella vaikka 3-5 päivän homman niin tuon ansio sovitellaan päivärahaan, voipi käydä että jää miinukselle, kun laskee työmatka ym. kulut. Palkintona siis saa pikkuhommasta em. paperisodan ja ansiosidonnaisen viivästymisen!

    Äänestä

  • Josko kuukaudessa saa työtä vaan muutamaksi päiväksi, niin olisi kaikkien etu, että homma tehtäisiin pimeänä työnä. Sitä paitsi yrityksillä on olemassa keinoja, jolla muutaman päivän työpalkka saadaan siirrettyä työntekijälle puhtaana ja verottomana käteen.

    Äänestä

  • olemassa... kirjoitti:

    Josko kuukaudessa saa työtä vaan muutamaksi päiväksi, niin olisi kaikkien etu, että homma tehtäisiin pimeänä työnä. Sitä paitsi yrityksillä on olemassa keinoja, jolla muutaman päivän työpalkka saadaan siirrettyä työntekijälle puhtaana ja verottomana käteen.

    voiko lomautettu mennä työharjoitteluun sillä tavalla että liiton raha jatkuu? "ilman muuta palkkaa"....

    Äänestä

  • jarttu työtön kirjoitti:

    voiko lomautettu mennä työharjoitteluun sillä tavalla että liiton raha jatkuu? "ilman muuta palkkaa"....

    Ei voi

    Äänestä

  • jarttu työtön kirjoitti:

    voiko lomautettu mennä työharjoitteluun sillä tavalla että liiton raha jatkuu? "ilman muuta palkkaa"....

    Voinko mennä töihin ja saada palkkaa, niin että liiton päivärahat jatkuvat???

    Äänestä

  • hölmö nr 2 kirjoitti:

    Voinko mennä töihin ja saada palkkaa, niin että liiton päivärahat jatkuvat???

    mä tuun mukaan :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


arttu työtön kirjoitti:

kysyisin!!!!!!!
olen ytk:n jäsen ja lomautettuna..
voinko mennä toiselle työnantajalle työharjoitteluun ja saada liitonrahaa ruokaraha 8e....
ilman että työnantaja maksaa mitään?
tai yleensäkään onko kellään kokemusta moisesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu