terve. ajattelin mennä töihin isälleni metsään tekemään ennakkoraivausta raivaussahalla puhuimme että saisin jonkun tietyn palkan jokaisesta hehtaarista minkä raivaan kokemusta minulla on jonkun verran kun olen koko pienene ikäni isän mukana metsissä kulkenut =) mutta mietin tässä että mikähän mahtaisi olla sopiva palkka hehtaarista ja kuinkahan kauvvan aikaa kuluu aina yhden hehtaarin raivaamiseen? kuinka paljon amattilaisille maksetaan kyseisestä hommasta?
Ennakkoraivaus palkka?
Nimetön
12611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
No eiköhän se tuntipalkka tollasessa tapauksessa olis helpoin tapa. Metsurin palkka noista hommista mun kokemuksien mukaan on vajaa 10 tunnilta ja omilla välineillä ja bensoilla tais olla jonkun verran yli 13 euroa.
Ja urakkapalkka riippuu tietenki siitä miten paljo on poistettujen runkojen lukumäärä per hehtaari ja niitten keskiläpimitta. On olemassa metsurin taksanmääritystaulukot... Vaatii toki koealojen oton, esim. muutama koeala per hehtaari.