Kihlaus ja Kosinta??

kaksi eri asiaako?

Apua!

Itse olen luullut, että kihlaus ja kosinta tarkoittavat samaa asiaa ja vievät samaan päämäärään? Olenko tosiaan niin väärässä?

Jokapaikasta saa nykyään lukea, että X:n kanssa mentiin kihloihin ja sitten se yht'äkkiä vaan kosi, joten nyt suunnitellaan häitä jne...

Itse olen ollut pyhästi siinä uskossa, että kun sulhaseni polvistui ja kysyi tulisitkos rouva Z:ksi, jonka jälkeen sain valmiiksi ostetun kihlasormuksen eteeni... että tässä ollaan nyt menossa naimisiin. Päivämäärä, paikka ja kaikki käytäntö on vielä hakusessa, mutta vakaasti olen luullut olevani morsian.

13

2629

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on..

      juuri niin, että kun mennään kihloihin, niin se tarkoittaa, että on sovittu naimisiinmenosta. Varsinaista kosintaahan ei kihlaus periaatteessa vaadi, vaan kun pari on yhteisesti sopinut menevänsä naimisiin tulevaisuudessa, niin ollaan lain silmissä kihloissa. Sormuksia ei tarvitse olla. Naimisiin ei ole mahdollista mennä ilman kihlautumista, vaikka pari ei itseään kihloissa olevana pitäisikään.

      • todellakin on

        mahdollista mennä naimisiin ilman kihlautumista. Minkähän vuosisadan tietoja sinulla on :)


      • Ilmeisesti tietämätön?
        todellakin on kirjoitti:

        mahdollista mennä naimisiin ilman kihlautumista. Minkähän vuosisadan tietoja sinulla on :)

        Jos pariskunta itse ei halua kutsua sitä kihlaukseksi niin se on jokaisen oma asia. Mutta eikös kaikki ole ainakin sen avioliiton esteiden tutkinta-ajan kihloissa halusivat tai ei. Koska lakikirjan mukaan "Mies ja nainen, jotka ovat sopineet avioliittoon menemisestä toistensa kanssa, ovat kihlautuneet."

        Tämä on ihan vielä voimassa eikä miltään menneiltä vuosisadoilta. Ja kai vielä nykyäänkin avioliittoon menemisestä sovitaan keskenään jotenkin? Vai onko se sitten jo kovin vanhanaikaista ja kaikki ei tee niin?

        Moni ehkä herää siinä vaiheessa, että kappas vaan me olemme kihloissa, kun hakee avioliiton esteiden tutkimista (pakollinen). Siinä lomakkeessa käytetään ilmaisua kihlakumppanit. Kaikki ovat kihloissa, jotka ovat menossa naimisiin.

        Mutta jos sinulla on parempaa tietoa niin kerro ihmeessä tarkemmin.


      • ihan..
        todellakin on kirjoitti:

        mahdollista mennä naimisiin ilman kihlautumista. Minkähän vuosisadan tietoja sinulla on :)

        tämän vuosisadan tietoja minulla tosiaankin on. Joku onkin jo ystävällisesti valaissut asiaa, joten en nyt ala tässä turhaan toistamaan.

        Mutta kuten sanoin jo aikaisemmassa viestissä, niin parin ei tarvitse itseään kihlautuneina pitää, mutta sitä he joka tapauksessa ovat, halusivat tai eivät. Mitään kihlasormuksia ei tietenkään ole pakko vaihtaa, eikä puhua itsestään kihloissa olevana, jos ei halua, mutta fakta kuitenkin on se, että pari, joka on sopinut menevänsä naimiin, on myös kihloissa.


    • karkauspäivän morsian?

      Kihlaus nimenomaan tarkoittaa aikaa joka on kosinnan ja naimisiinmenon välissä. Kun kosintaan suostutaan tarkoittaa se, että on luvattu mennä naimisiin ja siitä alkaa häiden suunnittelu. Se kuinka pitkä suunnitteluaika on, on minusta ihan jokaisen oma asia. toiset menee heti seuraavana kesänä ja itse olen ajatellut laittaa häät neljän vuoden päähän. (jos kosintaani tänään edes suostutaan :D )

      Kysyin kans ystävältäni, kun menivät kihloihin, että koskas on häät ja sain vastaukseksi, että ei kai tässä nyt naimisiin olla menossa. En sitten ruvennut valistamaan enempää. mutta se näyttää olevan yleistyvä käytäntö, että mennään kihloihin vaan suhteen "tiivistämisen" takia. Ja ehkä siksi, että saadaan sille toiselle se sormus käteen, että muutkin sitten näkee että on "vakavasti varattu".

    • Sariella

      oikeassa. Nämä muut ovat sekoittaneet, kun kihlauksesta tullut jotain ihme teinimuotia... ostavat huvikseen vaan sormukset deittailun kunniaksi.

    • lopputulos

      Kun on sovittu naimisiin menosta ollaan kihlauduttu. Sopimus (lupaus) = kihlaus. Kun toinen kosii ei olla vielä kihloissa vaan sitten kun toinen antaa myöntävän vastauksen (eli pelkkä kosinta ei ole kihlaus). Mutta asiasta voidaan sopia keskenään muutoinkin, eikä kummankaan tarvitse kosia ns. perinteisesti. Ja sormukset ei ole pakolliset. Kihlaus on vielä määritelty lakikirjassakin.

      Moni nykyään ajattelee, että kihlaus on yhtä kihlojen eli kihlasormusten vaihtaminen. Jotkut sopivat yhdessä etukäteen päivän koska kihloja vaihdetaan. Ja kihlaus voi merkitä kaikkea maan ja taivaan väliltä, mutta yleensä se on vakavan seurustelun, sitoutumisen ja varattuna olon merkki. Tai koeaika ennen naimisiin menoa/kosintaa. Välttämättä se ei liity lainkaan naimisiin menoon, eikä siitä puhuta kihlautuessa. Vaan myöhemmin kun halutaan mennä naimisiin kositaan. Tai sitten ei mennä koskaan naimisiin.

      Omasta mielestäni kihloissa on vaan silloin, kun on sovittu naimisiin menosta. Mutta joku muu voi olla siis eri mieltä. Me kihlauduttiin mieheni kanssa, kun suostuin miehen kosintaan.

    • tarkoittaa

      Niin mäkin oon aina ajatellut ja ajattelen vieläkin. Tai kosia ei välttämättä tarvitse, kunhan jotenkin yhdessä sovitaan, että mennään naimisiin. Mun mielestä ei voi mennä naimisiin, menemättä ensiksi kihloihin. Pitäähän siitä naimisiin menosta jotenkin sopia! Mutta monelta oon kyllä saanut kommenttia, että niin tehän ette oo/olleet kihloissa? Ja, että niin nykyäänhän ei oo pakko mennä ensiksi kihloihin kun menee naimisiin. En oo jaksanut selittää mitään.

      • äskeiseen

        Niin siis meillä ei ole kihlasormuksia. Mutta teillä sentään on, joten jos sekään ei ole jonkun mielestä kihlaus niin mikä sitten...?


    • Vanhanaikainen setä

      Aikaisemmin kihlaus oli nimenomaan avioliittolupaus!

      • ihan..

        edelleenkin.


      • oma onni
        ihan.. kirjoitti:

        edelleenkin.

        Meillä on menty kihloihin sillä mielellä, että tulevaisuudessa mennään naimisiin. Mutta koska tässä elämäntilnateessa (opiskelu) ei ole vielä varaa hääjuhliin, niin päivästä tai vuodesta ei ole tietoa. Kihloihin mentiin minun aloitteestani, mutta olen sanonut miehelle, että hän saa kosia sitten eli ehdotaa "joskos nyt olisi sopiva aika pitää häät".


      • ihan..
        oma onni kirjoitti:

        Meillä on menty kihloihin sillä mielellä, että tulevaisuudessa mennään naimisiin. Mutta koska tässä elämäntilnateessa (opiskelu) ei ole vielä varaa hääjuhliin, niin päivästä tai vuodesta ei ole tietoa. Kihloihin mentiin minun aloitteestani, mutta olen sanonut miehelle, että hän saa kosia sitten eli ehdotaa "joskos nyt olisi sopiva aika pitää häät".

        sama mitä sinä sanot, mutta ei se ole kosimista, jos mies kysyy, koska olisi sopiva aika pitää häät. Mikä tuon teidän "kihlautumisen" funktio sitten on, jos se kerran täytyy tehdä uudestaan? Eli joko te olette kihloissa tai sitten ette ole ja jos olette, niin silloin mitään uutta kosintaa ei tarvita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      3113
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1091
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      903
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      54
      884
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      819
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      48
      709
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      80
      679
    8. 54
      664
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      624
    Aihe