Labradorinnoutajista

kysymys!

Eli siis tämä on lähinnä kasvattajille! Onko kaikki labbikset nykyisin sirorakenteisia? Itselläni oli muutama vuosi sitten ihana raamikas ja jykevä labbis! Nykyisin kun labbiksia näkee niin ne ovat kaikki tosi siroja ja suippo kuonoisia! Missä siis ovat kaikki vanhat kunnon labbikset? Onko jalostus tosiaankin menossa tähän suuntaan? Vai vieläkö joku kasvattaa kunnon labbiksia? Haluaisin myös tietää, että miksi tämä uusi siro ulkomuoto! Onko niistä edes kunnon metsästyskoiriksi?

Tällä viestillä ei siis ole tarkoitus loukata ketään, eli jos joku tykkää näistä siroista labbiksista niin ei siinä mitään, itse vaan tykkään enemmänkin näistä raamikkaista tapauksista!

6

1743

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelma ole

      ainakin näyttelylinjaisissa päinvastainen? mielestäni kaikki labukat ovat nykyään aika "tankkilaivoja"kun on niin massakkaita..

      • jke

        Nimenomaan. Sitä minäkin ajattelin. Näy-linjaisten ruumiinrakenne muistuttaa tynnyriä. Ja sirosta ja ketterästä koirasta sen sijaan juuri on enemmän metsästykseen kuin tynnyristä.. Alkuperäinen kirjoittaja on ehkä nähnyt metsästyslinjaisia labukoita kun puhuu "sirosta ja suippokuonoisesta"


      • labradoricharity

        Niinpä! Hirveitä tankkeja että oikein pyörryttää! Mun koirani on näyttelylinjainen, mutta se on onneksi hieman kevyempirakenteisempi kuin normi näy-linjaiset! Saa nähdä että pärjätäänkö näyttelyssä ollenkaan, jos ei niin jälkee tarkoitus aloittaa harrastamaan. Ja ehkäpä VEPEä.


      • Luuranko
        labradoricharity kirjoitti:

        Niinpä! Hirveitä tankkeja että oikein pyörryttää! Mun koirani on näyttelylinjainen, mutta se on onneksi hieman kevyempirakenteisempi kuin normi näy-linjaiset! Saa nähdä että pärjätäänkö näyttelyssä ollenkaan, jos ei niin jälkee tarkoitus aloittaa harrastamaan. Ja ehkäpä VEPEä.

        Näyttelylinjaisetkaan jos ei lihota vahvojahan labbikset ovat aina ruumiinrakenteeltaan.


      • jke

      • hyi hitto..
        jke kirjoitti:

        Kyllä siinä ruumiinrakenteessa on ihan selvä ero, vaikkei lihottaisikaan.

        Tässä havainnollistavat kuvat:

        Metsästyslinjainen labradori:
        http://www.freewebs.com/napsanakkeli/elo07 047.jpg

        Näyttelylinjainen, eli "tavallinen" labradori:
        http://www.noutajat.com/noutaja/kuvat/labradori.jpg

        http://www.belgairn.com/belgairntommey.html

        siinä todellinen näyttelyhirmu...
        onneksi suurin osa suomalaisista näyttiksistä pysyy kohtuuden rajoissa, eivätkä mitään valtavia löllyköitä ole, kuten amerikassa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      65
      815
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe