Terve
Mitä maksaa 40000km huolto Mazda 3:n? Ja onko noissa liikkeissä eroa hinnassa? Käytännössä pääkaupunkiseudulla on useampikin eri firma, jonne voisi viedä (Inchape, Laakkonen jne.).
Kiitokset vastauksista!
Mitä maksaa 40000km huolto Mazda 3:n? Ja onko noissa liikkeissä eroa hinnassa? Käytännössä pääkaupunkiseudulla on useampikin eri firma, jonne voisi viedä (Inchape, Laakkonen jne.).
Kiitokset vastauksista!
Vastaukset 12
Vanhimmat
vinkin. Kysyppä Inchapelta ja Laakkoselta, niin silloin tiedät. Tällä palstalla huoltohinnat ovat pelkkää HUU HAATA.
Viellä viime kesänä(2007) määräaikaisten huoltojen hinnat olivat esillä,maahantuojan sivuilla.Hinnat olivat OVH.Siis voivat hieman vaihdella.
No kuitenkin:Siinä viime kesäisessä hinnastossa.M3 huolto, 40tkm,hinta oli 240€.
20tkm huollon teetin "laakkosella"Lahdessa,hinta oli,160€.
On mielestäni.Erittäin huonoa palvelua,että huoltojen hinnat poistettiin maahantuojan sivuilta.
"sivuilla" on kyllä kauniita kuvia/maisemia,luodaan mielikuvia.Mutta mutta,se tärkeä asia unohtuu.Me tavalliset auton ostajat.Me olemme kiinnostuneet,että paljonko meidän pitää maksaa auton ylläpidosta(huolto).
Tämä nyt meni hieman kysymyksesi ohikin,mutta en saattanut olla sanomatta,mielipidettäni,mazdan maahantuojan"avoimuudesta"asiakkaitaan kohtaan.
Mukavaa/aurinkoista päivää sinulle.
Juuri oli oma Mazda 3 huollossa Tampereella ja hinta oli 308e. Eli kovasti on kyllä tullut lisää hintaa tuohon kesän hinnaston hintaan. Tampereella ei myös ole muita ns. virallisia huoltoa kuin Inchape.
Käytin kesällä omaa GT 2.3 6:sta merkkihuollossa Inchcapella. Noh odottelin ja odottelin kun oli jo 3h kulunut, marssin huoltoon katsomaan josko öljyt ja nesteet nyt vaikka olisivat vaihdettu. Siellä istui yksi kloppi tupakki suussa oviaukossa, amatsun haalarit yllä ja kehui että auto valmis... Eli tämäkö nyt on sitä laadukasta merkkihuoltoa? Kannattanee siis huollattaa auto jonain muuna ajankohtana kuin kesätyöntekijöiden aikana. Niitä vikoja mitä mainitsin autoa vietäessä, mm. pärisevä putkisto, ei oltu tehty mitään kun ei tiennyt mitä tarkoittaa. Vaikka tuo resonoiminen ihan tyyppivika onkin.
Edellinen autoni oli,myös"jaahppanilainen".2004 uutena ostettu,kilsoja tuli paljon:no niin.
Minä tein sillä tavalla,otin puhelimen käteen,ja soitin,ja kysyin!Paljonko tämä huolto maksaa teillä? Useimmat työn vastaanottajat sanoivat hinnan asiallisesti.Jos hintaa ei kysyttäessä kerrota.No:minun päähäni syttyy punainen varoitusvalo.
Niin,että kysele.
Edelleenkin mukavaa päivää.
kävin merkkivaltutetulla ei merkki liikkeessä tyhmää maksaa liikaa... mun huolto makso 120e kuitin kera.. eka huolto oli 70e kuitin kera merkki liikkeessä samat huollot olisi maksanut varmaan jotain 500e paikkeilla et repikää siitä huumiria ja miettikää et missä huollatte.. ite asun turun seudulla.
Olet.Monessakin aivan hyvässä paikassa voit huoltaa autosi.Oikeassa olet myös siinä,että huollon hinta,on monessa paikassa huomattavasti edullisempi,kuin merkki liikkeessä.
Meinasin juuri ruveta selvittämään,näitä huolto-paikkoja,kun huomasin:Perhana!eiköhän ne keksi ne itse!
Arvoisat mazdalaiset!Hyvää iltaa.
ps älkää vastatko"provoihin"vaikka kuinka mieli tekisi.
Kelvis sefux= seriffix:) Saadaan tojo ja amis pellet pois:)
Ja,pokkaan ehdotuksesta.Luulenpa kuitenkin että tämän sivuston "sheriffi"on aivan ammattitaitoinen.
On kuitenkin niin,että jos joku ihminen kysyy neuvoa,johonkin pulmaansa.Niin eiköhän me niin fiksuja olla,että yritetään kaveria jelpata,parhaamme mukaan.
Asiasta kolmanteen.PenaMazdai,VinnyJones,ja muutama muukin kunnon kirjoittaja.Oletteko talviunilla?.Hieman jos saisi elonmerkkiä.Kiitos.
viim. pääl. vaik. ei. karj..!
Tätä palstaa pidempään seuranneena,kerron mielipiteeni. MAZDAT ovat ylivoimaisesti viattomimpia autoja, mitä Suomen teillä liikkuu! Itse olen omistanut, 323 1,6, F 1,8, 626 1,8sedan 626 2,0 Sport, MAZDA6 2.0Sport -03 ja nyt MAZDA Sport Busines 2.0 HB 2007. Näitä pirssejä ennen, ajellut FIATEILLA, OPELEILLA, PEUGEOTEILLA,MERCEDES 250CD (maailman vahvin diecel) mutta! Paskin on ollut TOYOTA AVE 1,8 VVT:i (HÄVITTÖMÄN HUONO AUTO!)(PALAAN VIELÄ, SIIS HÄVITTÖMÄN HUONO! VVT:i, kele!!!!) Nytkin painelen MAZDALLA, enkä hevillä halua luopua MAZDA6 hatspakistani! On se niin HJUVA!!! MUTTA, AUDI A4!!! niin? siinäpä sitä ollaan!?! Palstan PASKAHOUSUISTA ja RUOSTEESTA on pakko haistattaa ÄÄLIÖILLE pelkää sitä, IHTIÄÄN!!!
Terveisin A4!!! (HÄVETKÄÄ MAZDAN MOLLAAJAT, NIIN YKSITYISET KUIN TM:LEHTIKIN! ENTINEN TM:TILAAJA!)
huoltojen hinnoista! Hän, kuka osti MAZDAN 2007 vuoden alussa sai kolmen vuoden HUOLTOSOPIMUKSEN!!! huom!!! HUOLTOSOPIMUKSEN !!! KOLME VUOTTA !!! I L M A I S E K S I !!!!!
SIIS, E I M A K S A K O L M E E N V U O T E E N M I T Ä Ä N !!!! - ottaako tuasj... pattii..
mazdalla on kiinteät huoltohinnat mitkä selviää mazdan omilta sivuilta esim eka huolto on noin 150€