Mistä olette hankkineet vanhoja pieniä renkaita ja miten ne on kiinnitetty?
Pitääkö kumipinta käsitellä, ettei tule mustia jälkiä runkoon?
Pitääkö kumipinta käsitellä, ettei tule mustia jälkiä runkoon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Renkaita saa rengasliikkeiden pihalta ja köydellä kai lepuuttaja pitää kiinnittää. Laitureiden korkeus kun ei ole standardoitu, pitää lepuuttajan olla säädettävä.
Maalaa vene mustaksi niin ei tarvitse renkaita käsitellä.
niin on siisti eikä tahri. Jos pressukankaan ompelula tuntuu liian työläältä, voi tilapäiskäytössä renkaan päälle vetää muovipussin, esim. jätesäkin. Näin tehtiin Panaman kanavassa, mutta saman voisi tehdä esim. Götan kanavaa matkatessa.
Ei kannata väheksyä vanhojen autonrenkaiden renkaiden käyttöä lepuuttajina. Tosipaikassa ne suojaavat veneen kylkiä paljon paremmin kuin ne pienet kauniit valkoiset pampulat, joita venetarvikemyymälät kauppaavat.
Satamakaijojen lepuuttajina isot kumirenkaat ovat kaikkein tavallisimpia (varsinkin Itämerta kauempana). Mustia jälkiä jää kylkeen ja fendareihin (myös kankaalla päällystettyihin), jos ei ole varustautunut fendarilankulla. Lankku ripustetaan omien fendareiden ulkopuolelle.
aina on satamassa tilaa vielä yhdelle joka käyttää lepuuttajina autonrenkaita.
renkaat ja mehukanisterit ei kelpaa meidänkerhossa lepuuttajiksi.
No ei varmaan hienohelma-tärkeiljiä-kusipää sulata ajatusta rengas-lepuuttajista. Katsokaa vaan luotsien, merivoimien ja muiden OIKEASTI merellä toimivien laitasuojia.
Lumivalkoiseksi ja kiiltäväksi killoitettu Captains Shpoista ostettu fendari on se ainoa oikea kun pursiseuran laiturissa istuu sitloorassa nenä pystyssä drinkkiä siemailemassa. Että hoi vaan merikarhut!
joo mun moka. en tajunnut että huviveneillä on tarkoitus tehdä kylkikiinnityksiä kovissa olesuhteissa valtamerialusten kylkeen. muutenkin oon niin köyhä, että mulla ei ole edes yksityisrantaa, missä lepuuttajien tyypillä ei olis niin väliä muidenveneiden kannalta.
toivottavasti mullakin on joskus varaa vielä umpiruosteiseen uivaan kaatopaikkaan, johon voisin laittaa kuluneet renkaat kylkiin, että kaikki tietäs mun olevan todellinen merimies.
nöyrimmät pahoitteluni siis vielä kerran sinulle oi merikarhujen kuningas ja kaikkitietävä jäterengas asiantuntija.
Et nyt kuitenkaan ihan kaikkea kekannut, mutta erinomaisen hyvä se on näinkin ;)
Matti ei tahdo sotia,mutta halvimmat renkaat saa sieltä . (mainoksen uhrit ry)Löytyy Helsingistä ja HS:stä yhteystiedot. Varmaan vesikelin renkaat on paremmat kuin slicksit tähän tarkoitukseen. Virkkaamalla tai nypläämällä vaimoväki tekee mukavat suojat jottei nirppanokkien veneet vieressä mustu.
mainosti venelehdessä tehdastekoisia suojia renkaille. Nämän oli tehty pressukankaasta (= jotai muoviahann ne on) ja olivat ulkonäön perusteella arvokkaan näköisiä.
ja kaupataan kai vieläkin Uudessakaupungissa.
Mun paattini on 60 vuotta vanha rautapaatti ja mielestäni kuttaperkapaattien muovipompulat näyttää hassuilta sen kyljissä.
Autonrenkaat olisivat varmaan paremmat ja lisäksi paljon paremman näköiset.
Kiitoksia vinkeistä, päällyspussit olivat hyvä idea!
Eikös rautapaatin fendarina pidä olla puolipuhdas propsi. Vähintään 4 tuumainen.
...propsi?
Propsi on kaksmetrinen puupölkky. Höyrylaivoissa ne ovat yleisiä ja niitä sanotaan viilariksi tai fiilariksi.
Itse ainakin likasin vaatteeni oikein kunnolla viime kesänä yhteysaluslaiturin renkaisiin joten kai ne on hyvä jollain peittää. Jossain näin maalattuja renkaita, mahtaako maali olla hyvä ratkaisu?
Vanhoja trossin pätkiä taaklaat yhteen ni johan on pelittävät fendarit!!!
Jos menee auton renkaineen sillä rautaveneellä vieras-satamaan ja tunkee jonkun valkorunkoisen lasikuitu veneen viereen. Niiden autonrenkaiden käytön seurauksena tahrii sen valkoisen rungon mustaksi, niin voi olla ettei pelkkä selittely et sorry en tarkoittanut tahria sun valkoista veneen kylkeä mustaks ei ihan riitä! Et senkin takia (=yleisen rauhan ja sovun vuoksi) kannattaa hommata ainakin kunnon suojat niihin tai todellakin ostaa ne valkoiset lepuuttajat.
Sinä tulet siihen vierassatamaan ja tunget valkoisen muovikipposi jonkun autonrenkailla suojatun teräsveneen kylkeen. Eikö ole ihan oma asiasi, jos jotain tahraa tulee renkaista?
Näinhän käy, jos kiinnität veneesi vaikkapa satamahinaajan kylkeen. Ei niilläkään ole puhtoisia valkoisia pikkupampuloita kylkisuojina.
Käytännössä en ole huomannut mitään ongelmia. Useinhan kippo nuhjaantuu reissussa, mutta se putsataan. Itse en käytä autonrenkaita laitasuojina. Eivät ne edes mahtuisi säilytyslokeroonkaan, kun paatti on vain 10 metrinen. Joskus kyllä autonrengas tai pari olisi tarpeeseen, kun tuuli heittelee ne kevytpampulat pois paikoiltaan tai painaa kylkeä kivilaituriin.
Omalla vastuullasi tietysti kiinnityt, mutta auton renkaat fendareina ovat silti hyvin epäystävällinen valinta sen teräsveneen omistajalta. Oikeastaan pahempi kuin olla kokonaan ilman fendareita. Sen verran tehokkaasti mustaa lähtee, että helposti mustuu paitsi naapuriveneen kylki, myös sen naapurin kylki, jonka viereen seuraavassa satamassa mennään tuhriintuneen kyljen ja mustien fendarien kanssa.
Onko teräsveneissä jotain erikoista, jos tuuli tavallisia fendareita siitä heittelee? Eivät ne muiden veneiden kyljeltä lähde.